Co to jest Wall Street i jakie jest jej znaczenie na giełdzie?

Pobierz w formacie PDF

Wall Street, synonim amerykańskiego rynku finansowego. Odkryjmy razem historię tej ulicy i jej znaczenie na giełdzie.

co to jest wall street

Co to jest Wall Street i jakie jest jej znaczenie na giełdzie?

Wall Street jest z pewnością jedną z najbardziej znanych ulic na świecie. Znajduje się na Manhattanie, a swoją nazwę wzięła od tego, że wzdłuż tej ulicy znajdowały się mury miejskie.

Wall Street jest znana na całym świecie ze swojego znaczenia w świecie finansów. Jest to centrum dzielnicy finansowej Nowego Jorku i jest tak ważne, że Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych (NYSE) jest często określana jako Wall Street (ponieważ giełda znajduje się na tej historycznej ulicy).

Historia Wall Street

Historia Wall Street jest tym, co nadaje jej znaczenie, więc dowiedzmy się.

1640 – Na północnej granicy Nowego Amsterdamu zostają wzniesione płoty w celu oznaczenia własności kolonii. Z biegiem lat ogrodzenia są umacniane.

1653 – Wybucha wojna z Anglikami i płoty zamieniają się w prawdziwe mury obronne z ziemi i drewna. W miarę upływu czasu mury są umacniane i nadal służą do obrony kolonii, nawet przed atakami osadników.

1685 – Wprowadzono kontrole, aby móc stworzyć Wall Street wzdłuż murów kolonii.

1699 – Mury zostają zburzone przez Brytyjczyków.

1711 – Podczas gdy Manhattan staje się centrum biznesu dla społeczności żydowskiej, Wall Street zostaje ustanowiona siedzibą rynku niewolników.

1762 – Wall Street nie jest już siedzibą rynku niewolników.

1792 – Kupcy, którzy spotkali się pod drzewem na Wall Street, tworzą własne stowarzyszenie poprzez Buttonwood Agreement, dając tym samym początek Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

1889 – Aby zaznaczyć znaczenie, jakie Wall Street zyskała w sferze finansowej, codzienny biuletyn „Customer's Afternoon Letter” został przemianowany na „The Wall Street Journal”, co przyniosło ulicy jeszcze większą sławę, gdyż przez wiele lat był to najbardziej rozpowszechniony dziennik w USA i do dziś ma ogromne znaczenie.

1914 – Na Wall Street powstaje „House of Morgan”, bank o wielkim znaczeniu dla amerykańskiej finansjery.

1920 – Miał miejsce osławiony „zamach bombowy na Wall Street”. „Amerykańscy Anarchistyczni Bojownicy”, po zostawieniu ostrzeżenia w skrzynce pocztowej na rogu Broadway i Cedar Street, zdetonowali bombę przed bankiem. W wyniku eksplozji zginęło kilka osób, a wiele zostało rannych.

1929 – Notoryczny „Wielki krach na Wall Street”, po którym nastąpił „Wielki Kryzys”. Jest to okres niestabilności, a rozwój Wall Street, nawet architektoniczny, wydaje się zatrzymywać w miejscu. Rdzeń dzielnicy finansowej przenosi się do kompleksu Trade Center.

2001 – Atak powoduje zniszczenie World Trade Center, a Wall Street traci biznes z powodu przeprowadzki do New Jersey. W następstwie decentralizacji powstają oddziały w Bostonie i Chicago. Dzięki różnym ustępstwom Wall Street przeżywa okres odnowy związany głównie z dziedziną architektury, ale teraz, choć mówimy o „firmach z Wall Street”, nie oznacza to już, że firma mieści się na Wall Street. Zamiast tego, odniesienie dotyczy faktu, że firma zajmuje się usługami finansowymi.

Obecnie Wall Street ma ogromne znaczenie historyczne w świecie finansów i chociaż stara się odzyskać znaczenie praktyczne, jest mało prawdopodobne, abyśmy znaleźli się w sytuacji podobnej do tej z przeszłości, ponieważ przy obecnym rozwoju zachęcanie wszystkich firm finansowych do działania wzdłuż jednej ulicy przyniosłoby efekt przeciwny do zamierzonego.

Pobierz w formacie PDF

Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

guest
0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności