Co to jest ticker?

Termin ticker odnosi się do zmian w cenie papieru wartościowego. Niezależnie od tego, czy są to zmiany w górę, czy w dół. W systemie notowań giełdowych wyświetlane są ceny określonych papierów wartościowych, aktualizowane w sposób ciągły podczas sesji giełdowej przez różne giełdy. W tym wpisie opowiemy Ci, czym jest ticker.

Co to jest ticker?

Tickery, wraz z innymi istotnymi informacjami, takimi jak wolumen obrotu, są automatycznie wyświetlane w systemie notowań giełdowych. Dzięki temu inwestorzy i traderzy mogą śledzić bieżące warunki rynkowe i zainteresowanie danym papierem wartościowym. Ceny papierów wartościowych, zwłaszcza akcji, mają tendencję do częstych wahań.

Ticker to system oparty na kodach lub symbolach alfanumerycznych, które są używane na giełdzie jako strategia do skutecznej identyfikacji aktywów.

System ten został stworzony jako modernizacja poprzedniego systemu, w którym nazwa akcji lub aktywów przeznaczonych do sprzedaży była zapisywana na tablicy lub po prostu wykrzykiwana. Proces ten stawał się coraz trudniejszy wraz ze wzrostem liczby spółek notowanych na giełdzie.

Jednym z najbardziej popularnych sposobów tworzenia tickera dla danej spółki jest skrót nazwy akcji.

Jakie są najczęściej używane tickery i co one reprezentują?

Najczęściej używane obecnie tickery mają w sumie trzy lub cztery znaki; w tym przypadku:

  • New York Stock Exchange lub NYSE ma ticker składający się z 3 lub 4 znaków dla spółek notowanych na tej giełdzie.
  • Akcje notowane na Nasdaq mają w sumie cztery lub pięć znaków. Dodatkowo istnieją tickery, które mogą wyglądać podobnie. Niektórym z nich towarzyszy inna litera lub symbol odnoszący się do rodzaju klasy aktywów, które reprezentują.

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€100.00

* 77% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.00

Klasy aktywów

Najczęściej stosowanymi typami klas aktywów są:

Klasa C. Są to akcje, które są nabywane przez inwestora, ale nie uprawniają go do głosowania. Przykładem tego typu akcji jest akcja GOOGLE reprezentowana przez ticker GOOG, która, gdy towarzyszy jej litera C, oznacza, że nie ma prawa głosu.

A Klasa. Są to akcje, które są nabywane przez inwestora, ale uprawniają go do jednego głosu. Przykładem tego typu akcji jest akcja GOOGLE reprezentowana przez ticker GOOGL, która, gdy towarzyszy jej litera A, oznacza, że nie ma prawa głosu.

Klasa B. Są to akcje, które są nabywane przez inwestora i dają prawo głosu, ale nie mają dużego znaczenia w głosie z akcji. Przykładem jest Berkshire Hathaway reprezentowany przez ticker BRK, któremu towarzyszy kropka i rodzaj klasy akcji.

W tym przypadku, jeśli jest to akcja, to byłaby to BRK.A, która jest sprzedawana z prawem głosu w ramach akcjonariatu. Jeśli towarzyszy jej litera B, jak w przypadku BRK.B, są to akcje o mniejszej sile głosu w ramach akcji.

Klasa Q: odpowiada akcjom, które są sprzedawane na rynku i odpowiadają spółkom w stanie upadłości lub likwidacji.

W Klasa: odpowiada akcjom, które odpowiadają spółkom posiadającym przeterminowane zobowiązania z dołączonymi pewnego rodzaju gwarancjami.

Klasa Y. Odpowiadają one akcjom spółek, które są notowane na giełdzie, ale ich pochodzenie jest inne niż kraj, w którym akcje są w obrocie.

Pamiętaj, że przed zakupem każdego rodzaju akcji, warto skonsultować się z brokerem, ponieważ istnieją różne rodzaje tickerów, które łatwo pomylić. Istnieje także duża liczba klas aktywów, więc należy wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada Twojej inwestycji.

Mam nadzieję, że wiesz już co to jest ticker i jego znaczenie na giełdzie.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!