Co to jest tick i jak go obliczyć?

Co to jest tick i jak go zmierzyć? Tick jest ułamkową zmianą ceny akcji lub papierów wartościowych, która jest mniejsza niż dolar. W tym wpisie zapraszamy do zapoznania się z rozmiarami ticków i sposobami ich pomiaru.

tick

Rodzaje ticków

Wielkość ticków odnosi się do ruchu ceny instrumentu handlowego na rynku. Ważne jest, aby wiedzieć, że ruchy cenowe różnych instrumentów handlowych są różne, a tick size reprezentuje minimalną kwotę, która może być przesunięta w górę lub w dół w transakcji.

Obecnie, akcje są zazwyczaj notowane w krokach co jeden cent, podczas gdy waluty są notowane w pipsach, a kursy w punktach bazowych (bps). Poniżej dowiesz się, co to jest tick size i jak się go mierzy.

Innymi słowy, tick size jest najmniejszym możliwym ruchem cenowym, jaki może nastąpić podczas handlu akcjami lub udziałami. Różni się on w zależności od rynków finansowych i rodzajów papierów wartościowych. Ponadto, na niektórych rynkach, wielkość tick zmienia się w zależności od wolumenu i wartości transakcji.

Ponadto, historyczne ruchy rynkowe były śledzone na taśmie, która informowała o wzrostowych lub spadkowych ruchach cen różnych akcji i udziałów w ciągu dnia handlowego.

Jak obliczyć tick?

W dzisiejszym handlu, wielkość tick'ów jest generalnie oparta na liczbach dziesiętnych. Jednak do początku XXI wieku amerykańskie rynki akcji wyrażały wielkość tick'ów w ułamkach dolara.

W 2005 roku Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wprowadziła Regułę 612 lub znaną jako Reguła Sub-Penny, która wymaga, aby minimalna wielkość tick dla akcji powyżej 1,00 USD wynosiła 0,01 USD, podczas gdy akcje poniżej 1,00 USD mogą być notowane w krokach co 0,0001 USD (poprzedni proces był znany jako decymalizacja).

Główne zastosowania

Rynki używają tick size w różny sposób:

  • Pomaga inwestorom śledzić ruchy akcji i udziałów.
  • Może być używany do egzekwowania pewnych zasad handlowych.
  • Na wielu rynkach określone rodzaje transakcji mogą być dozwolone tylko podczas pewnych ruchów na rynku lub zabronione podczas innych (zapobiega to wykorzystywaniu rynku przez pozbawionych skrupułów handlowców i może również zapobiegać panice, która może wystąpić po serii spadków, które zdenerwowały inwestorów).

Wielkość ticków na rynkach kontraktów terminowych

Rynki kontraktów terminowych mają specyficzną dla danego instrumentu wielkość ticków, z minimalną wielkością ticków wynoszącą 1 USD, znaną jako punkty; na przykład, jednym z najbardziej powszechnie handlowanych kontraktów terminowych jest S&P 500 E-mini. Jego tick wynosi 0,25$ lub 12,50$. Podobnie, kontrakty terminowe na inne indeksy mogą poruszać się tak nisko jak 10 USD i tak nisko jak 5 USD.

Rodzaje ticków

Istnieją 3 różne rodzaje ticków:

  1. Zerowy tick (oznacza, że nie ma zmiany w cenie papieru wartościowego i nie wzrosła ona ani nie spadła od ostatniej zgłoszonej wartości).
  2. Pozytywny tick, który pokazuje trend wzrostowy ceny i może być również znany jako wzrost.
  3. Negatywne ticki są przeciwieństwem i są nazywane spadkami na niektórych rynkach (mały wzrost w ciągu pół godziny może być niepowodzeniem, podczas gdy stały trend wzrostowy w ciągu dnia może być bardziej znaczący).

Mamy nadzieję, że udało Ci się dowiedzieć więcej o tym czym jest tick i jak go zmierzyć.

Planujesz inwestować? Sprawdź rekomendacje naszych brokerów
Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€0.00


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!