Co to jest short squeeze?

Co to jest short squeeze? Krótka sprzedaż pozwala inwestorom czerpać zyski ze spadku cen aktywów. Jest to bardzo powszechny sposób zarządzania ryzykiem spadkowym, zabezpieczania istniejących funduszy lub po prostu wyrażania niedźwiedziej perspektywy na rynku.

Co to jest short squeeze?

Jednakże krótka sprzedaż może być czasami wyjątkowo ryzykowną strategią inwestycyjną. Nie tylko dlatego, że cena aktywów nie ma górnej granicy, ale także z powodu krótkich squeezes. Short squeeze można opisać jako nagły wzrost ceny. Kiedy dochodzi do short squeeze, wielu krótkosprzedawców wpada w „pułapkę”, a następnie w pośpiechu wycofuje się, próbując pokryć swoje pozycje.

Co to jest short squeeze?

Short squeeze można przetłumaczyć dosłownie jako „krótkie ściśnięcie”. Jest to sytuacja rynkowa, która charakteryzuje się ruchem w bardzo wąskim zakresie cenowym przez niezbyt długi okres czasu, po którym następuje gwałtowny ruch. Sytuacja ta może wystąpić z różnych powodów, ale często występuje, gdy uczestnicy rynku, którzy sprzedają konkretne aktywa muszą szybko odwrócić swoje pozycje, ponieważ popyt na zakup przewyższa je.

Ta sytuacja tworzy takie napięcie między kupującymi i sprzedającymi przez krótki okres czasu, że rynek porusza się w ciasnym zakresie. Pojawia się bardzo zmienny ruch, w którym kupujący chcą szybko kupić aktywa, a sprzedający próbują jak najszybciej zamknąć swoje pozycje. Na rynku Forex „wybuchowa” reakcja na taką sytuację jest znacznie bardziej wyraźna niż na innych rynkach.

Jak więc sprzedający zamykają swoje pozycje? Poprzez zakup. Dlatego właśnie short squeeze powoduje gwałtowny wzrost ceny. Gdy krótkosprzedawcy zamykają swoje pozycje, efekt domina w postaci zleceń kupna dolewa oliwy do ognia. W rezultacie, krótkiej sprzedaży zwykle towarzyszy równoważny wzrost wolumenu obrotu.

Jest to kolejna kwestia, którą należy rozważyć. Im większe jest krótkie zainteresowanie, tym łatwiej krótkosprzedający mogą wpaść w pułapkę i zostać zmuszeni do zamknięcia swoich pozycji.

W jaki sposób dochodzi do short squeeze?

Short squeeze może wystąpić zasadniczo na każdym rynku finansowym, na którym można zająć krótką pozycję. Jednocześnie, brak opcji krótkiej sprzedaży na rynku może również generować duże bańki cenowe. Po tym wszystkim, jeśli nie ma dobrego sposobu, aby postawić przeciwko aktywów, to jest możliwe, że będzie nadal rosnąć przez długi okres czasu.

Warunkiem koniecznym do wystąpienia short squeeze może być przewaga krótkich pozycji nad długimi. Oczywiście, jeśli jest o wiele więcej krótkich pozycji niż długich, jest więcej płynności dostępnej do podsycania ognia. Dlatego też wskaźnik long/short może być użytecznym narzędziem dla inwestorów, którzy chcą śledzić nastroje na rynku. Niektórzy zaawansowani traderzy będą szukać potencjalnych okazji do short squeeze, aby wejść w long i zyskać na szybko rosnącej cenie. Strategia ta będzie obejmowała budowanie pozycji przed wystąpieniem squeeze i wykorzystanie gwałtownego skoku do sprzedaży po wyższej cenie.

Wniosek

Krótko mówiąc, short squeeze występuje wtedy, gdy sprzedający wpadają w pułapkę i są zmuszeni do pokrycia swoich pozycji, co prowadzi do gwałtownego skoku cen.

Short squeezes mogą być szczególnie niestabilne na rynkach o wysokiej dźwigni finansowej. Kiedy wielu traderów i inwestorów stosuje wysoką dźwignię finansową, ruchy cenowe są również bardziej gwałtowne, ponieważ kaskadowe upłynnienia mogą wywołać efekt falowania.

Upewnij się, że rozumiesz implikacje short squeeze przed wejściem w krótką pozycję. W przeciwnym razie możesz narazić się na duże straty.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!