Co to jest Pivot Point trading?

Pivot Points są bardzo użytecznym wskaźnikiem wykresu niezależnie od tego, czy wykonujesz analizę techniczną samodzielnie, czy otrzymujesz ją regularnie od swojego brokera online. Bardzo popularne wśród traderów, punkty pivot dają wskazówki dotyczące możliwych zmian trendu, jak również wskazują, w którym momencie lepiej jest wejść lub wyjść z rynku.

Pivot Point: Co to są Punkty Pivota?

Za pomocą obliczeń i monitorowania tradycyjnych wskaźników cenowych (high, low, open i close z poprzednich dni) można wyprowadzić różne punkty wsparcia i oporu: te punkty to tak zwane 'Pivot Points'.

Aby uzyskać ten punkt, należy jednocześnie wykorzystać dane techniczne i psychologiczne. Jest on reprezentowany przez linię na wykresie.

W skrócie, Pivot Point jest punktem, z którego trend może zmienić kierunek w górę lub w dół. Kiedy przebija się do góry, daje sygnał kupna, a kiedy przebija się do dołu, daje sygnał sprzedaży. Ale uwaga: Punkty Pivot zmieniają się regularnie i dlatego powinny być używane tylko do handlu krótkoterminowego.

Handel z Pivot Points

Poziom Pivot Point jest obliczany raz dziennie. Dlatego też, dla każdej sesji handlowej istnieje jeden punkt Pivota. Główną funkcją tych wskaźników analizy technicznej jest określenie poziomów wsparcia i oporu dla ceny.

Ogólnie rzecz biorąc, są one wykorzystywane do określenia najlepszych punktów wejścia lub wyjścia na rynku. Tak więc, gdy cena aktywów porusza się powyżej Pivot Point, wskazane jest, aby spekulować do góry. Z drugiej strony, jeśli cena aktywów ewoluuje poniżej Pivot Point, to preferowana jest spekulacja w dół.

Możesz również użyć Pivot Point do umieszczenia zleceń stop loss. Zlecenia te zostaną umieszczone tuż powyżej lub poniżej tego punktu, w zależności od kierunku, w którym spekulujesz. Pozwala to na zabezpieczenie się przed zmianą trendu.

Można więc powiedzieć, że wskaźniki te pełnią taką samą funkcję jak poziomy wsparcia i oporu, ponieważ kiedy cena znajduje się powyżej tego punktu, uważana jest za wsparcie, natomiast kiedy cena znajduje się poniżej tego punktu, uważana jest za opór. Innymi słowy, im większy opór stawia Pivot Point, tym bardziej jest on ważnym poziomem wsparcia lub oporu. W tym przypadku zalecana jest ostrożność. Lepiej jest unikać używania tego wskaźnika, kiedy ceny poruszają się tylko w pobliżu tego punktu bez prawdziwej zmienności.

Pivot Point: Jak obliczyć?

Punkty pivota są poziomami, które mogą być obliczane na podstawie poprzednich danych świecowych i są szeroko stosowane w handlu intraday. W teorii, przed rozpoczęciem handlu, to co robisz to obliczanie punktów pivota z poprzedniej sesji (dziennej) świecy. Poziomy te powinny funkcjonować jako wsparcie/opór.

Poniżej znajdują się formuły dla 5 podstawowych punktów pivota:

Podstawa punktu pivot

P = (H + L + C) / 3

Pierwsze wsparcie

S1 = (P x 2) – H

Pierwszy opór

R1 = (P x 2) – L

Drugie wsparcie

S2 = P – (H – L) = P – (R1 – S1)

Drugi opór

R2 = P + (H – L) = P + (R1 – S1)

gdzie:

H: Wyż z poprzedniego dnia (High).
L: Niskie wartości z poprzedniego dnia (Low)
C: Zamknięcie poprzedniego dnia (Close)
Punkty pivot mogą być stosowane do poprzedniej dziennej świecy, ale także do niższych ram czasowych, takich jak godzinne lub nawet 15-minutowe ramy czasowe.

Handel Pivot Points: Metody obliczania

Istnieje kilka metod obliczania punktów pivot. Oto kilka z nich:

Woodie pivot points

Woodie pivot points są podobne do tradycyjnych punktów pivot, ale są obliczane nieco inaczej, nadając większą wagę cenie zamknięcia z poprzedniego okresu. Do obliczania tych punktów pivot stosuje się następujące wzory:

(R2) = P + H – L

(R1) = (2 X P) – L

PP (P) = (H + L + 2 X C) / 4

Opór 1 (S1) = (2 X P) – H

Wsparcie 2 (S2) = P – H + L

Camarilla Pivot Point

Camarilla pivot points składają się z zestawu 8 poziomów, które charakteryzują się wysokim prawdopodobieństwem zachowania się jako wsparcia i opory dla obecnego trendu.

Według traderów, którzy handlują w oparciu o te poziomy, są one dość skuteczne do umieszczania zleceń stop loss (w celu ograniczenia strat) oraz zleceń take profit (w celu realizacji zysków), dlatego też ich wykorzystanie stało się popularne w ostatnich latach. Do obliczania tych punktów pivot stosuje się następujące wzory:

R4 = (H – L) X 1,1 / 2 + C

R3 = (H – L) X 1,1 / 4 + C

R2 = (H – L) X 1.1 / 6 + C

R1 = (H – L) X 1.1 / 12 + C

S1 = C – (H – L) X 1.1 / 12

S2 = C – (H – L) X 1.1 / 6

S3 = C – (H – L) X 1.1 / 4

S4 = C – (H – L) X 1.1 / 2

Tom Demark Pivot Point

Inną popularną metodą obliczania punktów pivot do przewidywania przyszłości trendu są punkty pivot Tom Demark, które w rzeczywistości nie są dokładnie punktami pivot, ale są używane do obliczania wyżów i niżów danego okresu. Do obliczenia tych poziomów używa się następujących formuł:

Jeśli Close < Open, to X = H+2×L+C

Jeśli Close > Open, wtedy X = 2xH+L+C

Jeśli Close = Open, to X = H+L+2×C

Nowe maksimum = X / 2 – L

Nowe minimum = X / 2 – H

Strategia handlowa Pivot Point: Opinie

Technika Pivot Point jest niezwykle przydatna, jeśli chcesz inwestować bezpośrednio na rynkach na konkretnym aktywie.

Oczywiście, metoda ta ma również swoje ograniczenia. Przede wszystkim nie pozwala poznać siły trendu, a więc jest nieprecyzyjna w odniesieniu do wiarygodności i siły utrzymywania się obserwowanego ruchu. Dlatego też wskazane jest, aby nie stosować go samodzielnie, ale uzupełnić go o inne wskaźniki, np. wskaźniki zmienności.

Kolejną słabością tej metody, podobnie jak wszystkich metod inwestycyjnych opartych wyłącznie na technicznej analizie cen, jest to, że nie bierze ona pod uwagę czynników zewnętrznych, które mogą wpływać na aktualne trendy. W rzeczywistości wszyscy dobrzy traderzy powiedzą Ci, że konieczne jest stosowanie zarówno analizy technicznej, jak i fundamentalnej, aby uzyskać kompletną i niezawodną strategię handlową. W tym sensie radzimy, abyś sprawdził dane swojego aktywa przed oparciem swojej strategii na tej metodzie.

Możemy więc powiedzieć, że metoda Pivot Points jest interesująca, pod warunkiem, że nie jest używana sama, ale z innymi wskaźnikami analizy technicznej i biorąc pod uwagę wydarzenia i rozwój gospodarczy na danym rynku. Jest ona zalecana jako część całościowej analizy.

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje:

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€200.00

Minimalny depozyt:

€100.00

* 81% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Czytaj dalej:


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!