Meme stocks (akcje memów) to akcje, które osiągają pewien stopień popularności wśród inwestorów detalicznych, w dużej mierze dzięki dyskusjom inicjowanym w mediach społecznościowych, które często wykorzystują sugestywne narracje, takie jak kontrast między drobnymi inwestorami a profesjonalistami pracującymi dla funduszy hedgingowych.

Czym są Meme Stocks (Akcje Memów)? Znaczenie
Zazwyczaj ceny tych akcji wykazują nadzwyczajną, nieuzasadnioną fundamentami fazę wzrostu, która wkrótce się wyczerpuje i wraca do wartości zgodnych z poziomami wyjściowymi lub przynajmniej znacznie poniżej wartości osiągniętych w fazie szczytowej.
Chociaż w wielu kręgach wysuwano hipotezę, że istnieje jakaś forma koordynacji pomiędzy kontami społecznościowymi, które omawiają te akcje, wpływając na ich ceny, to obecnie nie ma mocnych dowodów na to, że tego typu zachowania są rzeczywiście realizowane w celu osiągnięcia zysku.
Dlaczego nazywa się je meme stocks?
Meme to pomysł, styl lub działanie, które szybko rozprzestrzenia się z osoby na osobę, zwłaszcza za pośrednictwem sieci i może obejmować obrazy, filmy, parodie znanych osób lub znanych wydarzeń, a nawet frazy lub slogany. Często służą one do satyryzowania kultury czy polityki.
Meme stocks są tak nazywane, ponieważ ich popularność jest często napędzana przez memy i inne treści rozpowszechniane w mediach społecznościowych i Internecie w celu promowania lub krytykowania danej spółki lub wpływania na cenę akcji tej spółki. Nazwa „meme stock” wywodzi się zatem z faktu, że popularność tych akcji wynika w dużej mierze z rozpowszechniania tego typu treści w mediach społecznościowych.
GameStop: Pierwszy meme stock
W styczniu 2021 roku firma zajmująca się grami wideo GameStop stała się jednym z czołowych meme stocks w mediach społecznościowych, w szczególności na Reddicie.
Narracja rozprzestrzeniona w sieci twierdziła, że grupa małych inwestorów próbowała „ukarać” fundusze hedgingowe, które postawiły przeciwko GameStopowi, sztucznie podbijając cenę akcji. Doprowadziło to do poważnych wahań kursu akcji GameStop i przyciągnęło uwagę mediów i regulatorów finansowych.
Punktem wyjścia fenomenu Gamestopu jest powszechnie identyfikowany filmik udostępniony w sierpniu 2020 roku przez Keitha Gilla, za pośrednictwem youtubowego konta Roaring Kitty, po którym kilka dni później pojawił się Tweet Ryana Cohena, byłego prezesa Chewy.com, zapowiadający zakup nieokreślonej ilości udziałów w firmie.
Filmik, który natychmiast trafił do sieci, twierdził, że cena akcji GameStop może wzrosnąć z 5 do 50 USD po części z powodu krótkich pozycji otwartych przez liczne fundusze hedgingowe, które w przypadku short squeeze (wyjaśnimy, co to jest później) musiałyby pokryć swoje pozycje.
W listopadzie wyszło na jaw, że były dyrektor generalny Chewy.com posiada 10 procent wyemitowanych akcji, a gdy w styczniu 2021 roku dołączył do zarządu firmy, akcje szybko zaczęły rosnąć. W dalszej części miesiąca, short squeeze przewidziany w początkowym filmie faktycznie miał miejsce, a cena akcji osiągnęła 500 dolarów.
Głównymi ofiarami przeceny była garstka funduszy hedgingowych, z których część została zmuszona do zamknięcia z powodu dużych strat.
Dlatego też pojęcie „meme stocks” często wiąże się z narracjami o zemście społecznej w stylu „Dawid kontra Goliat”, gdzie drobnym inwestorom indywidualnym udało się choć raz pokonać elity z Wall Street. W tym względzie należy jednak zwrócić uwagę, że kilku inwestorów detalicznych, którzy zakupili akcje w okresie wzrostu, również poniosło znaczne straty.
Wielu komentatorów wyraziło zaniepokojenie tymi wydarzeniami, ze szczególnym uwzględnieniem rozpowszechniania nieprawidłowych lub wprowadzających w błąd informacji w mediach społecznościowych i wynikającej z tego manipulacji cenami rynkowymi.
Zobacz także: Analiza akcji GameStop
Akcje Memów: Przykłady
Inne przykłady akcji meme to:
- AMC Entertainment, stała się popularna wśród inwestorów na mediach społecznościowych w styczniu 2021 roku, również w oparciu o narrację o grupie drobnych inwestorów zamierzających ukarać fundusze hedgingowe, które postawiły przeciwko AMC, sztucznie podbijając cenę jej akcji;
- BlackBerry, podupadający producent smartfonów, którego cena akcji znacząco wzrosła w 2020 r. w wyniku rozpowszechnienia dezinformacji w mediach społecznościowych; gdy plotki okazały się bezpodstawne, cena spadła
Bed Bath & Beyond Inc (BBBY), Koss Corp. (KOSS), Vinco Ventures (BBIG), Support.com i Robinhood Markets Inc (HOOD) również zostały później uznane za meme stocks.
Fenomen Meme Stocks
Zainteresowanie meme stocks rozpoczęło się w 2020 r., w ramach tego, co amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) nazwała „zjawiskiem meme stock”, odnosząc się do serii akcji, zazwyczaj będących przedmiotem niedźwiedzich zakładów dokonywanych przez profesjonalnych inwestorów, które stały się popularne wśród inwestorów detalicznych zamierzających celowo powodować straty short-sellerom.
Z tego powodu prasa często przedstawiała decyzję o zakupie tych akcji jako akt buntu mający na celu upokorzenie profesjonalnych inwestorów, którzy prowadzą krótką sprzedaż.
Ogólnie rzecz biorąc, wiele akcji, które w 2021 r. odnotowały bardzo wysokie szczyty cenowe, w 2022 r. zanotowało duży spadek cen akcji, czasem poniżej poziomu wyjściowego. Inne, przede wszystkim GameStop, zachowały wyższe ceny akcji w porównaniu do poziomów wyjściowych, ale znacznie poniżej szczytów osiągniętych w fazie entuzjazmu.
Zapoczątkowana jako „moda”, którą wielu obserwatorów uważało za ulotną, zainteresowanie akcjami typu Meme nadal przyciąga uwagę traderów zainteresowanych wykorzystaniem czasu, w którym notowania ulegają bardzo dużym wahaniom. Latem 2022 roku społeczności meme stock wypchnęły sieć sklepów Bed Bath & Beyond (BBBY) na ekstremalne poziomy, ze wzrostem 314%, który trwał jednak krótko, zanim wrócił do wyjściowych poziomów.
Czy można inwestować w akcje Memów poprzez ETF-y?
- Roundhill Investments skonstruował ETF skoncentrowany na meme stocks o symbolu „MEME”, który prezentuje równo ważony portfel 25 akcji w oparciu o popularność mediów społecznościowych i sentyment rynkowy. Kwalifikującym się akcjom przypisuje się początkowo ocenę aktywności w mediach społecznościowych lub „meme”, tj. liczbę wzmianek o spółce lub jej tickerze na określonych platformach mediów społecznościowych w okresie 14 dni, biorąc jednocześnie pod uwagę zainteresowanie krótką sprzedażą akcji.
- Innym przykładem jest VanEck Social Sentiment ETF (NYSEMKT:BUZZ), który oferuje aktywnie zarządzany portfel 75 akcji, które zajmują wysokie pozycje w konwersacjach w mediach społecznościowych. Główne udziały w portfelu to GameStop, AMC i Palantir.
Czy warto inwestować w Meme Stocks?
Ze ściśle formalnego punktu widzenia akcje te są akcjami zwykłymi notowanymi na giełdzie i dlatego powinny być wyceniane przy użyciu metodologii i technik typowych dla tej klasy aktywów.
Należy jednak pamiętać, że akcje te często prezentują trend niezwiązany z fundamentami i są zazwyczaj wybierane z akcji, które kilku profesjonalnych traderów zdecydowało się shortować, a chwilowe wzrosty cen są wynikiem działania licznych drobnych inwestorów koordynujących „wyciskanie” tych, którzy mieli krótkie pozycje (short squeeze).
Wynika z tego, że bezpośredni zakup akcji memów stanowi wysoce spekulacyjny wybór, który, oprócz akceptacji bardzo wysokiego ryzyka, wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy technicznej pozwalającej zrozumieć dynamikę, która wpływa na wahania cen, a także czasu, który można poświęcić na monitorowanie trendów i dyskusji na portalach społecznościowych w celu dokładnego wyboru czasu i sposobów wejścia na rynek i wyjścia z niego.
W odniesieniu do inwestycji pośrednich, na przykład poprzez ETF, jest to obecnie „zakład” dokonywany na podstawie emocjonalnej lub ideologicznej, ponieważ nie istnieją obiektywne elementy pozwalające ocenić perspektywę osiągnięcia zysków zgodnych z podjętym ryzykiem.
Meme stocks i krótka sprzedaż
Cechą meme stocks, zwłaszcza na etapach, gdy są one „wybierane” przez grupy komentatorów w mediach społecznościowych, jest to, że mają one tendencję do silnego shortowania nazw. Oznacza to, że istnieje silne krótkie zainteresowanie akcjami, lub że duży procent akcji spółki znajdujących się w obrocie został shortowany.
Krótka sprzedaż polega na sprzedaży akcji, których się nie posiada, w nadziei na odkupienie ich po niższej cenie. Jest to zatem zakład, że ceny spadną. Sprzedający musi pożyczyć akcje od kogoś, kto je posiada, aby je sprzedać. Wraz ze wzrostem liczby akcji sprzedawanych na krótko, mniej akcji pozostaje dostępnych do pożyczenia.
Oznacza to, że utrzymywanie niedźwiedzich pozycji ('short') na akcjach będzie coraz trudniejsze i kosztowniejsze, w wyniku czego ci, którzy zamierzali postawić na spadek akcji, mogą nie znaleźć akcji dostępnych do otwarcia krótkich pozycji.
Co to jest short squeeze?
Akcje są shortowane na depozyt zabezpieczający, czyli za depozyt zabezpieczający wymagany przez brokera do otwarcia krótkiej pozycji.
W momencie, gdy cena akcji poddanej shortowaniu wzrasta, short seller zaczyna ponosić straty. Straty te muszą być szybko pokryte, często poprzez wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego, w których broker żąda środków na pokrycie nominalnych strat.
Zobacz także: Czym jest depozyt zabezpieczający
W końcu sprzedającemu może zabraknąć środków na utrzymanie shorta i będzie zmuszony odkupić akcje po wyższej cenie i zamknąć pozycję. Jeśli wiele shortów jest zmuszonych do pokrycia margin call, powoduje to dalszą presję na wzrost kursu akcji, ponieważ wszyscy są zmuszeni do odkupienia akcji i pokrycia po coraz wyższych cenach.
Zjawisko to znane jest jako short squeeze i przyspiesza wzrost ceny akcji, ponieważ coraz więcej „krótkich” sprzedawców zmuszonych jest do odwrócenia swojej pozycji w celu ograniczenia strat.
Short squeeze na GameStop
GameStop, jeden z pierwszych meme stocks, jest emblematycznym przykładem tego, jak społeczność inwestorów detalicznych zidentyfikowała akcje, które były bardzo shortowane i wywarła presję na sprzedających.
Ze względu na malejący ruch w centrach handlowych, spadek przychodów i inne negatywne czynniki, spółka znalazła się na celowniku kilku niedźwiedzich traderów.
Ilość krótkiej sprzedaży na akcjach osiągnęła bardzo wysoki poziom. Spekulacje o tym, że może dojść do short squeeze były następnie rozwijane i propagowane na Reddicie i innych forach inwestycyjnych. Ponadto niektórzy duzi inwestorzy, tacy jak Michael Burry z Scion Asset Management i Ryan Cohen, współzałożyciel Chewy, również zajęli długie pozycje.
Następnie zwielokrotniła się liczba inwestorów detalicznych, którzy kupili akcje i opcje kupna, podbijając cenę. Wzrost cen wkrótce wyparł z rynku niektórych krótkich sprzedawców i przyciągnął kilku wybitnych inwestorów i osoby publiczne, takie jak Elon Musk i inwestor venture capital Chamath Palihapitiya.
Cena akcji GameStop wzrosła z mniej niż 5 dolarów za akcję do 325 dolarów w mniej niż sześć miesięcy, ponieważ kilka funduszy hedgingowych z krótkimi pozycjami zostało zmuszonych do zakupu akcji, aby zamknąć swoje pozycje.
Słowniczek Meme Stocks
Społeczności meme wykształciły specyficzny żargon używany w ich internetowych postach. Niektóre z tych terminów obejmują (wraz z emoji używanymi do ich oznaczenia w sieci):
- Małpy (Monkeys): 🦍 To członkowie społeczności memów stockowych. Niektórzy przypisali ten termin memowi związanemu z filmem Rise of the Planet of the Apes, ale inni zasugerowali, że etykieta jest skrótem od Dumb Apes „głupich małp” w przeciwieństwie do elit z Wall Street.
- BTFD: skrót od “Buy The F*cking Dip”. Buy The F*cking Dip oznacza zajęcie długiej pozycji na akcje po tym jak jej cena spadła w krótkim terminie i musi być powtarzana po każdym spadku.
- Diamentowe ręce (Diamond Hands): 💎🤲 Oznacza to trzymanie się akcji mimo strat (nawet ciężkich), ufając, że cena wkrótce wzrośnie.
- FOMO czyli „fear of missing out”: Wskazuje na pilną potrzebę zakupu akcji, aby później nie żałować, że straciło się okazję.
- Hold the line: zaproszenie, by nie wpadać w panikę w obliczu wahań akcji i zachować „diamentowe ręce” w obliczu zmienności.
- Papierowe ręce: 🧻🤲 Jest to obraźliwa obelga skierowana do tych, którzy nie potrafią utrzymać diamond hands. Postrzegani są jako słabe jednostki, które zbyt szybko sprzedają swoje akcje.
- Rocks: Ironiczna błędna wymowa słowa stocks. Ten meme pochodzi z czasów WallStreetBets i często przedstawia surowo narysowanego łysego mężczyznę w garniturze i krawacie, wpatrującego się pusto w strzałkę skierowaną w górę.
- Tendies: 🔥🍗 Skrót od chicken tenders, „tendies” odnosi się do zysków osiąganych z memów stockowych. Istnieje kilka twierdzeń, dlaczego ten fast-foodowy produkt służy do czerpania zysków.
- To the moon: 🚀🌙 Pomysł, że akcje wzrosną nadzwyczajnie, tak jakby były na księżycu.
- YOLO czyli YOU ONLY LIVE ONCE: Zaproszenie do nie zmarnowania okazji do osiągnięcia ogromnych zysków poprzez kupowanie meme stocks.
Chcesz zacząć inwestować? Sprawdź nasze rekomendacje:

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.