Co to jest Meme Stock? Znaczenie i więcej

Co to jest Meme Stock? Tak zwane Meme Stocks to spółki giełdowe, których cena akcji rosła w nieskończoność bez żadnego racjonalnego powodu. Gwałtowna aprecjacja jest w zasadzie wynikiem spekulacji i gorącej atmosfery, jaka wytworzyła się na pewnych znanych forach w Stanach Zjednoczonych.

Meme Stock

Co to są Meme Stocks?

Meme Stocks mają jedną wspólną cechę. Mają nieudany model biznesowy bez większego rozgłosu lub nowych elementów poruszających rynek i są uwielbiane przez pewien rodzaj internetowej grupy społecznej, takiej jak Reddit.

Słowem kluczowym jest Reddit. Jest to jedna z najczęściej odwiedzanych stron na świecie, agregator wiadomości, gdzie użytkownicy mogą zamieszczać treści, a każdy z nich ma ocenę zwaną Karmą, która określa wiarygodność.

Cóż, obstawianie wartości memów było sposobem na zarobienie dużych pieniędzy na początku 2021 roku, ale wszystko się zmieniło. Meme Stocks dominowały na początku 2021 r. Inwestorzy detaliczni, którzy mieli więcej czasu ze względu na ograniczenia związane z Covid, byli w stanie zorganizować epickie rajdy na spółkach takich jak GameStop, Lemonade, Beyond Meat, AMC Entertainment, Doosan Heavy, Nokia, Blackberry, Hertz itd.

Jednak szał spekulacyjny już ostygł.

GameStop stracił ponad jedną piątą swojej wartości na początku roku i znajduje się w najdłuższym trendzie spadkowym od początku sierpnia. Firma produkująca gry wideo stała się celem funduszy hedgingowych zajmujących niedźwiedzie pozycje. Jednak użytkownicy na Reddicie zaczęli zachęcać ludzi do kupowania akcji, aby rzucić wyzwanie funduszom hedgingowym. Efekt kuli śnieżnej powiódł się – akcje wzrosły z 43 USD w dniu 21 stycznia do 483 USD zaledwie tydzień później. W ciągu kilku dni akcje wzrosły o +605%, a w styczniu o +1 627%.

Innym znanym przypadkiem jest AMC Entertainment, firma filmowa, której akcje wzrosły w ciągu roku o +2010%, mimo że 30% kin w USA było zamkniętych z powodu pandemii, a platformy takie jak Netflix, Amazon Video, Disney+ i HBO zjadały tosty kin.

Jest też przypadek Doosan Heavy, południowokoreańskiej firmy budującej elektrownie jądrowe. W krótkim czasie akcje firmy wzrosły o 160%, osiągając poziom nienotowany od 2008 roku. Firma była najczęściej kupowaną akcją przez inwestorów detalicznych na KOSPI (koreańskiej giełdzie papierów wartościowych).

Meme Stock: Mechanizm buntu inwestorów detalicznych przeciwko funduszom hedgingowym

Zapewne zastanawiasz się, jak to się dzieje, że inwestorzy indywidualni na forach, w większości bardzo młodzi i z niewielkim kapitałem, potrafią wykręcić rękę wszechmocnym funduszom hedgingowym dysponującym milionami dolarów i dosłownie pogrążyć akcje.

Cóż, musimy wyjść z założenia, że w tych przypadkach zasada, iż w liczbach tkwi siła, została uszanowana, a na tych forach jest setki tysięcy ludzi. Biorąc pod uwagę ich młodość i buntowny duch, nie trzeba wiele wysiłku, by przekonać ich do podjęcia krucjaty przeciwko establishmentowi. Tak więc problem pieniędzy i objętości był już rozwiązany.

Po spełnieniu pierwszego wymogu dochodzimy do kluczowego elementu, czyli tzw. krótkiej sprzedaży (short squeeze). Fundusze hedgingowe dokonują krótkiej sprzedaży spółek, które uważają za złe, więc krótka sprzedaż oznacza, że im bardziej spada cena akcji, tym więcej zarabiają.

Ale oczywiście, jeśli nagle pojawiają się setki tysięcy akcji kupowanych przez użytkowników forum, to cena akcji rośnie. Wtedy fundusze hedgingowe zaczynają tracić pieniądze. Jeśli chcą zamknąć swoje krótkie pozycje, aby nie stracić więcej pieniędzy, są zmuszone do kupna akcji. Tak jak kupno zamyka się sprzedażą, krótką pozycję zamyka się zakupem. Oczywiście następuje efekt kuli śnieżnej. Zakupy, których muszą dokonywać, aby zamknąć krótkie pozycje, prowadzą do wzrostu popytu na akcje i spadku podaży. Następnie jeszcze bardziej podnoszą cenę akcji, co oznacza, że tracą jeszcze więcej pieniędzy. Dlatego właśnie nazywa się to short squeeze.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!