Co to jest LIBOR? Definicja i historia

Giełda i rynek finansowy zawsze podlegają stopom procentowym, a więc w tym poście będziemy rozmawiać o tym, co to jest LIBOR? Definicja i historia.

LIBOR

Co to jest LIBOR?

LIBOR, czyli London Interbank Offered Rate, to dzienna stopa bankowa, czyli stopa procentowa, po której brytyjskie banki pożyczają sobie nawzajem pieniądze. Kurs ten jest ustalany codziennie o godz. 11:00 i dotyczy 16 największych banków należących do Brytyjskiego Stowarzyszenia Bankierów (British Bankers' Association).

Banki te świadczą usługi nie tylko na terytorium Wielkiej Brytanii, ale także w dużej części świata, dlatego każdy dzień staje się stawką do rozważenia na rynku.

Początki

Libor powstał w 1984 r., kiedy to Brytyjskie Stowarzyszenie Bankierów, wykorzystując system ankiet, ustaliło stopę procentową odpowiadającą poziomowi oprocentowania pożyczek międzybankowych w londyńskim sektorze finansowym. W 1986 r. przestał być stawką prostą i zaczął być nazywany LIBORem giełdowym, dzięki czemu jego zastosowanie stało się stałe i stał się wskaźnikiem referencyjnym dla różnych rynków.

Jednak w 1991 roku mechanizm ten zaczął być kwestionowany, gdyż doszło do manipulacji ze strony banków przy ustalaniu stóp i wartości w ramach udzielanych kredytów.

Kurs

Kurs jest zazwyczaj publikowany w 10 różnych walutach światowych, w tym w dolarze amerykańskim USD, jenie JPY, funcie GPB, euro EUR i franku szwajcarskim CHF.

Ponadto, w ramach tej stawki istnieją stawki z ustalonymi warunkami, które mogą być:

  • Overnight: tj. stopa overnight.
  • Spot Next: tj. spot następnego dnia, jeden tydzień, jeden miesiąc, dwa miesiące, trzy miesiące, sześć miesięcy i do dwunastu miesięcy, co daje w sumie 35 kursów reprezentowanych w każdym okresie i w każdej walucie.

Użyteczność

Jest to stopa stosowana jako punkt odniesienia do określania i ustalania wartości kredytów i produktów finansowych, takich jak instrumenty pochodne, obligacje i pożyczki, z podkreśleniem kredytów hipotecznych i akademickich. Z drugiej strony, na rynku brytyjskim jest on wykorzystywany jako punkt odniesienia przy ustalaniu stóp procentowych Centralnego Banku Londynu.

Proces anulowania

Należy również pamiętać, że indeks ten jest w trakcie likwidacji; dlatego też konfiguracje franka szwajcarskiego i euro z terminem 1-tygodniowym i 2-miesięcznym oraz konfiguracje overnight i spot znikną 31 grudnia 2021 r., podobnie jak kursy funta szterlinga i jena japońskiego z terminem 1-tygodniowym, 2-miesięcznym i 12-miesięcznym.

Taki sam los spotka kurs dolara amerykańskiego, który do 31 grudnia 2023 r. zniknie z konfiguracji 1-dniowej i 12-miesięcznej.

Wreszcie, należy zauważyć, że zgodnie z ostatnim prawodawstwem, stopa LIBOR zostanie wprowadzona i ustalona przez FCA Financial Conduct Authority, która stwierdziła, że stopa ta jest wadliwa, ponieważ nie reprezentuje londyńskiego rynku finansowego, a zatem jej organizacja będzie musiała zostać ponownie rozważona. Z tego powodu niektóre okresy w niektórych walutach zostały usunięte.

Mamy więc nadzieję, że rozumiesz czym jest LIBOR? Pamiętajmy, że stopa ta jest wartością obowiązkową, która podlega weryfikacji, co powinno poprawić jej wiarygodność, będąc zarządzaną przez londyński FCA, a tym samym przyczynić się do rozwoju lokalnej i międzynarodowej gospodarki, jak również do poprawy warunków kredytowania.

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje:

Minimalny depozyt:

€0.01

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€0.00


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!