Co to jest kupno i sprzedaż zmienności?

Zmienność rozumiemy jako zmienność ceny instrumentu finansowego, ale ponieważ możemy handlować zmiennością, w dalszej części tego wpisu wyjaśnimy: Czym jest kupno i sprzedaż zmienności?

Zanim zagłębimy się w temat, zróbmy sobie spacer koncepcyjny i przypomnijmy, że chodzi o zmienność i jej rodzaje oraz opcje finansowe.

Co to jest kupno i sprzedaż zmienności?

Co to jest zmienność?

Zmienność rynku finansowego definiuje się jako tempo, w jakim cena aktywów może wzrosnąć lub spaść, biorąc pod uwagę określony zestaw zwrotów. Jest to najbardziej powszechna metoda obserwacji odchylenia standardowego rocznych stóp zwrotu dla danego okresu.

Zmienność służy jako miara do oceny ryzyka danej inwestycji, w czasie przydatna do ustalania cen aktywów w celu pomiaru wahań w zwrotach. To znaczy: gdy zmienność jest wysoka, ryzyko jest wyższe i odwrotnie. Jednocześnie, w przypadku zmienności przy ustalaniu cen aktywów finansowych, może ona pomóc w oszacowaniu wahań, które prawdopodobnie wystąpią w krótkim okresie.

W odniesieniu do ceny aktywów, jeśli szybko się waha w krótkim okresie czasu jest wnioskować, że jest bardzo zmienny. Jeśli, przeciwnie, składnik aktywów, którego cena porusza się wolniej w dłuższym okresie czasu, jest uważany za mający niską zmienność.

Zmienność

Zmienność jest jednym z czynników, które inwestorzy muszą analizować na rynkach finansowych przy podejmowaniu decyzji handlowych. Istnieją dwa rodzaje zmienności, którymi są: zmienność implikowana i zmienność historyczna.

Zmienność implikowana: jest to przyszła zmienność, którą rynek zdyskontował, możemy powiedzieć, że jest to zmienność „handlowana lub negocjowana”, jest ona usuwana z formuły wyceny opcji Blacka Scholesa.

Zmienność historyczna: jest to typowe odchylenie logarytmicznych zwrotów z zasobu „n” sesji, czyli opiera się na przeszłych zwrotach i jest uśredniona (podzielona między „n”).

Jakie są opcje i jaki jest Twój cel?

Opcje finansowe są złożone, zwykle zapominamy, czym opcje są naprawdę i co jest ich głównym celem. Cóż, pierwotnym celem opcji jest zabezpieczenie ceny kupna lub ceny sprzedaży aktywów bazowych (czy to akcje, waluty czy baryłki ropy). Innymi słowy, zabezpieczamy się przed ryzykiem zmienności ceny instrumentu bazowego i dlatego zapłaciliśmy cenę, premię.

Ta koncepcja może mieć podobieństwo z hedgingiem, i jest bardzo podobna do ubezpieczenia. Innymi słowy zapłaciliśmy składkę za ubezpieczenie wartości aktywów i do pokrycia się z niepewności.

W tym momencie ryzyko wchodzi do operacji, a to ryzyko jest tłumaczone na zmienność ceny lub zmienność, czyli że jeśli bardziej zmienny rynek jest oczekiwany w przyszłości, który sprzedaje to ubezpieczenie (opcja), poprosi nas o więcej na zakup tego. Nabywca opcji płaci za zabezpieczenie przed ryzykiem, jeśli to ryzyko zwiększa również cenę zabezpieczenia.

Czym jest zmienność kupna i sprzedaży?

Jak handlować ze zmiennością? Oprócz kupowania akcji, par walutowych czy towarów, niektórzy inwestorzy decydują się na inwestowanie w samą koncepcję zmienności poprzez różnorodne inwestycje w instrumenty pochodne. Te instrumenty pochodne obejmują Exchange Trading Notes (ETNs), które są podobne do Exchange Traded Funds (ETFs), ale w rzeczywistości są „niezabezpieczonymi dłużnymi papierami wartościowymi”.

Jednym z takich instrumentów pochodnych jest VIX, symbol oznaczający „Chicago Board Options Exchange Market Volatility Index”. Indeks ten służy jako miara tego, ile inwestorzy są skłonni zainwestować w kupno lub sprzedaż opcji na indeks Sp500. Indeks VIX jest znany jako „indeks strachu” lub „wskaźnik strachu”. Największą i najpopularniejszą inwestycją związaną z VIX jest iPath Sp & 500 VIX short term ETN (VXX), który zajmuje długie pozycje w kontraktach futures.

Podsumowując, możemy powiedzieć, że jeśli chcesz handlować zmiennością na rynku finansowym lub używać jej jako zabezpieczenia, ETN-y związane z VIX są akceptowalnymi instrumentami. Chociaż niektórzy inwestorzy mają negatywny pogląd na zmienność na rynkach finansowych, może ona w rzeczywistości służyć do zwiększenia potencjału zysku, jeśli krótkie transakcje są przewidywane prawidłowo. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na pokrewne tematy odwiedź Rankia Polska i zostaw komentarz.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!