Co to jest indeks IBEX 35?

Ibex 35 to referencyjny indeks giełdowy hiszpańskiego rynku akcji. Jest on opracowywany przez firmę BME w celu obserwacji rentowności hiszpańskich akcji. Pokazuje on stan rynku giełdowego i jest dobrym wskaźnikiem stanu hiszpańskiej gospodarki.

indeks IBEX 35

Co to jest indeks IBEX 35?

Ten benchmarkowy indeks, Ibex 35, został utworzony w 1992 roku. Jego nazwa pochodzi od hiszpańskiego indeksu Índice Bursátil Español, który uwzględnia ceny akcji 35 najważniejszych spółek w Hiszpanii. Ibex 35 to indeks ważony według kapitalizacji rynkowej 35 spółek wchodzących w jego skład,. Oznacza to, że spółki o wyższej kapitalizacji mają większą wagę w indeksie.

Spółki wchodzące w skład indeksu Ibex 35 są określane przez Techniczny Komitet Doradczy Giełdy Papierów Wartościowych. Ocenia onznaczenie spółek na rynku giełdowym na podstawie zestawu określonych kryteriów. Wytyczne te dotyczą głównie wolumenu akcji, stopnia ich płynności i kapitalizacji rynkowej. Komitet spotyka się co sześć miesięcy w trybie zwyczajnym. W razie potrzeby – w trybie nadzwyczajnym ze względu na zmiany na rynku.

Duże przedsiębiorstwa są zawsze bardzo zainteresowane przynależnością do tej wybranej grupy 35 firm, które tworzą indeks Ibex 35. Stąd indeks ten jest również potocznie nazywany indeksem selektywnym). Przynależność do tej korporacyjnej elity oznacza bowiem ogromny prestiż na poziomie krajowym i międzynarodowym, a jednocześnie pewną gwarancję, że zarządzanie firmą jest prawidłowe.

Ibex 35 służy jako punkt odniesienia dla inwestorów na rynku hiszpańskim. Rentowność tego indeksu jest celem do osiągnięcia dla menedżerów. Jeżeli rentowność naszego portfela jest niższa niż rentowność indeksu Ibex 35, lepiej byłoby zainwestować bezpośrednio w ten indeks poprzez finansowy instrument pochodny.

Dane historyczne i wykresy indeksu Ibex 35

Indeks Ibex rozpoczął notowania 14 stycznia 1992 r., ale dane historyczne obliczono od 5 stycznia 1987 r. Jako podstawę wybrano 29 grudnia 1989 r., dzień, w którym ustalono indeks o wartości 3000 punktów. Od tego czasu jego wartość nie przestaje się wahać, osiągając najwyższy poziom 15945,7 punktu 8 listopada 2007 r. i najniższy 1873,58 punktu 5 października 1992 r. Gdybyśmy kupili po minimum i sprzedali po maksimum, nasze pieniądze zostałyby pomnożone przez 8,5.

Inne indeksy hiszpańskiego rynku giełdowego

Oprócz indeksu Ibex 35 w Hiszpanii istnieją inne wskaźniki giełdowe, które zyskują na znaczeniu jako finansowy punkt odniesienia. I tak mamy indeks Ibex Medium Cap (przed 1995 r. znany jako Ibex Complementario) oraz indeks Ibex Small Cap, którego głównym zadaniem jest obserwacja rozwoju spółek o średniej lub małej kapitalizacji rynkowej. Innymi słowy – miara wielkości ekonomicznej przedsiębiorstwa, z czterech hiszpańskich giełd – Madrytu, Barcelony, Walencji i Bilbao – notowanych w Stock Exchange Interconnection System, elektronicznej platformie stworzonej na potrzeby obrotu giełdowego.

Podsumowanie

Wskaźniki te dostarczają nam zatem dodatkowych informacji na temat rozwoju i rzeczywistego stanu rynków hiszpańskich. A co za tym idzie – gospodarki tego kraju. Przynależność spółki do tych indeksów zależy jednak od spełnienia przez nią szeregu wymogów. Nie należy do indeksu Ibex 35, posiada free float powyżej 15% oraz roczny obrót free float powyżej 15%. W ten sposób akcje, które spełniają odpowiednie warunki, są szeregowane według kapitalizacji rynkowej. Przy czym pierwszych 20 zalicza się do indeksu Ibex Medium Cap, a kolejnych 30 do indeksu Ibex Small Cap.

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

$0.00

Minimalny depozyt:

$50.00

* 68% detalicznych rachunków CFD traci pieniądze eToro USA LLC nie oferuje CFD, tylko prawdziwe aktywa kryptowalutowe.

Minimalny depozyt:

$0.01


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest
0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!