Co to jest handel HFT i jak to działa?

Co to jest handel HFT i jak to działa? Jeśli słyszałeś o handlu HFT, ale nie wiesz co to jest i jak działa, wyjaśnimy to w dzisiejszym wpisie.

handel hft

Co to jest handel HFT i jak działa?

Handel HFT zaczął się rozprzestrzeniać, gdy giełdy papierów wartościowych zaczęły zachęcać firmy do zapewniania płynności na rynku. Na przykład giełda nowojorska (NYSE) posiada zestaw dostawców płynności zwanych SLP (Supplemental Liquidity Providers).

High Frequency Trading (HFT)

High Frequency Trading (HFT) jest rodzajem handlu, który jest przeprowadzany na rynkach finansowych przy użyciu potężnych komputerów i algorytmów w sposób zautomatyzowany. Główną cechą HFT jest szybkość przetwarzania, ponieważ pozwala na zawieranie transakcji w ułamkach sekund.

Innymi słowy, jest to forma handlu akcjami, która wykorzystuje programy komputerowe do dokonywania dużych ilości zakupów i sprzedaży w ułamkach sekund. W tym przypadku HFT stosują niewielką dźwignię finansową i nie akumulują pozycji.

Firmy, które zazwyczaj korzystają z HFT to firmy typu proprietary trading oraz biura handlowe brokerów-dealerów.

Składniki HFT

  1. Systemy komputerowe o dużej szybkości działania
  2. Zasilanie danymi w czasie rzeczywistym (szybkie śledzenie transakcji i księgi zamówień).

Jak działa handel wysokiej częstotliwości?

HFT działa w oparciu o komputery, które kupują i sprzedają akcje z zawrotną prędkością. Na niektórych rynkach, takich jak Nasdaq, niektórzy inwestorzy mogą zobaczyć stos zleceń na 30 milisekund przed pokazaniem go innym; daje im to przewagę, ponieważ wiedzą, jaki będzie najbardziej bezpośredni popyt.

Strategie stosowane przez firmy transakcyjne HFT

Niektóre z tych strategii to:

  • Technika nasycania

Polega to na tym, że pewna liczba firm (HFT) wykrywa, że rynek otrzyma zlecenie od inwestora na zakup akcji, a następnie wysyła kilka zleceń na zakup akcji po określonej cenie, a następnie sprzedaje je kilka centów wyżej; zanim początkowe zlecenie inwestora zostanie zrealizowane.

W ten sposób tylko najszybsi traderzy mogą skorzystać z różnicy cenowej, przenosząc zlecenia rynkowe i składając je po nieco wyższej cenie.

  • Technika interferencji

Dzięki tej technice zakłóceń, zlecenie jest wysyłane i w tej samej milisekundzie jest usuwane. W ten sposób giełda jest przesycona zleceniami, które rzadko są realizowane. Celem tej strategii jest oszukanie brokerów.

  • Technika podstępu

Technika ta służy do udawania, że kupuje się akcje poprzez składanie zleceń rynkowych, ale ostatecznym zamiarem jest sprzedaż (lub odwrotnie).

Handel HFT – Korzyści z handlu wysokiej częstotliwości

Główną korzyścią jest wzrost ogólnej płynności, jak również poprawa spreadów bid-ask. Jednak zachętą do stosowania algorytmów jest znalezienie sytuacji, w których istnieje możliwość arbitrażu w spreadach i poprawa cen.

Przykład: Jeżeli dana akcja oferuje następujący spread: €10.03 – €10.08. Oznacza to, że można ją sprzedać po 10,03 euro, a kupić po 10,08 euro. Jednak algorytm handlu wysokiej częstotliwości najprawdopodobniej kupiłby akcje po 10,06 euro i sprzedał po 10,07 euro (uzyskując lepszą cenę).

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€0.01

Tworzenie rynku

Firmy handlujące z wysoką częstotliwością określają swoją działalność jako animatorów rynku, gdzie każdy animator rynku działa poprzez wyświetlanie kwotowań kupna i sprzedaży dla określonej liczby akcji. W związku z tym, gdy tylko kupujący otrzyma zlecenie, animator rynku sprzedaje akcje ze swoich zapasów i realizuje zlecenie.

Teraz, gdy już wiesz o handlu HFT, daj nam znać, co o nim myślisz.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!