Co to jest Floating Stock?

Floating stock odnosi się do liczby akcji spółki, które są dostępne w obrocie na otwartym rynku.

Floating Stock

Co to jest Floating Stock?

Floating Stock to liczba pozostających w obrocie akcji spółki, które są dostępne do obrotu. Liczba ta jest równa całkowitej liczbie akcji pozostających w obrocie pomniejszonej o akcje z ograniczonym prawem poboru i akcje zamknięte będące w posiadaniu osób mających dostęp do informacji poufnych w spółce. Znajomość liczby floating stock dostarcza wskazówek na temat zmienności i płynności.

Poziom akcji spółki Floating Stock może być ważny dla inwestorów. Może wskazywać, jaki procent wszystkich akcji pozostających w obrocie jest w posiadaniu osób mających dostęp do informacji poufnych w spółce, takich jak dyrektorzy i kierownicy.

Chociaż nie jest to część kalkulacji free float, inwestorzy powinni wziąć pod uwagę procent akcji posiadanych przez dużych inwestorów instytucjonalnych, takich jak główne fundusze emerytalne, fundusze inwestycyjne i inne.

Spółka z niskim odsetkiem akcji zmiennych w stosunku do wszystkich akcji pozostających w obrocie może wskazywać, że akcja jest trudna do kupna i sprzedaży. Mogą wystąpić okresy niskiej płynności w porównaniu z akcjami o wysokim free float. A kiedy nie ma wielu dostępnych akcji, kupowanie i sprzedawanie pozostałych akcji może zwiększyć zmienność akcji. Z tego powodu wielu dużych inwestorów instytucjonalnych może zdecydować się na obrót akcjami spółek o dużym wolnym obrocie.

Zmienny stan zapasów w stosunku do akcji pozostających w obrocie

Akcje pozostające w obrocie odnoszą się do wszystkich akcji spółki będących w posiadaniu akcjonariuszy. W tym osób mających dostęp do informacji poufnych, inwestorów instytucjonalnych i ogółu inwestujących. Akcje zmienne to łączna liczba akcji pozostających w obrocie pomniejszona o akcje będące w posiadaniu osób fizycznych i prawnych blisko związanych ze spółką.

Kapitalizacja rynkowa to iloczyn liczby akcji spółki pozostających w obrocie i ceny akcji. Kapitalizacja rynku podlega ciągłym zmianom. Inną wersją kapitalizacji rynkowej jest „kapitalizacja rynkowa w wolnym obrocie”. Jest ona iloczynem akcji znajdujących się w wolnym obrocie i ceny rynkowej jednej akcji. Metoda ta jest wykorzystywana przez główne indeksy giełdowe, takie jak S&P 500 i Dow Jones Industrial Average.

Co oznacza free float dla inwestorów indywidualnych?

Dla większości inwestorów indywidualnych free float spółki nie ma większego znaczenia. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy inwestor dokonuje wszystkich lub większości swoich inwestycji za pomocą np. funduszy inwestycyjnych i ETFów.

Wahania kursów akcji będą miały również niewielki wpływ na inwestorów indywidualnych, którzy mają tendencję do kupowania i trzymania akcji przez długi okres czasu.

Jednakże, poziom procentowy wahań akcji może mieć wpływ na inwestorów, którzy często handlują. W przypadku akcji o niskiej płynności, inwestorzy mogą napotkać problemy przy próbie kupna lub sprzedaży. Może to skutkować wyższym spreadem między free float a spreadem bid/offer.

Może to również skutkować szerszym spreadem bid-ask. Oznacza to, że mogą być zmuszeni do sprzedaży akcji po niższej cenie i kupna po wyższej. W skrajnych przypadkach może to znacząco wpłynąć na zyski inwestora.

Z drugiej strony, niektórzy inwestorzy lubią akcje o stosunkowo niskim free float, ponieważ jest to wskaźnik, że osoby mające dostęp do informacji poufnych w spółce cenią sobie przyszłe perspektywy akcji.

Ważne jest jednak, aby zrozumieć, że na cenę akcji o niskim free float mogą mieć znaczący wpływ transakcje dokonywane przez inwestorów, którzy posiadają te akcje.

Co to jest free float akcji?

Informacje te można znaleźć w dokumentach publicznych spółki, na różnych portalach giełdowych specjalizujących się w tych informacjach oraz w okazjonalnych artykułach w formie listy miejsc do inwestowania. W tym ostatnim przypadku można sprawdzić, w jaki sposób strona pozyskuje dane, aby sprawdzić jakość dostarczanych informacji.

Czy szukasz brokera do inwestowania? Sprawdź naszą rekomendację

Minimalny depozyt:

$0.00

Minimalny depozyt:

$0.00

Minimalny depozyt:

$50.00

* 79% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!