Buyback: Co to jest odkup akcji własnych?

Buyback, znany również jako odkup akcji lub zakup akcji własnych, to sytuacja, w której spółka odkupuje swoje własne akcje w celu zmniejszenia liczby akcji dostępnych na wolnym rynku.
Kilka powodów skłania spółki do wykupu akcji, w tym zwiększenie wartości pozostałych akcji poprzez zmniejszenie podaży lub zapobieganie przejęciu kontroli przez innych akcjonariuszy.

Buy-back: Dlaczego spółki wykupują swoje akcje?

Spółki wykupują akcje z różnych powodów. Aby zwiększyć wartość pozostałych dostępnych akcji poprzez zmniejszenie ich podaży lub aby zapobiec przejęciu pakietu kontrolnego przez innych akcjonariuszy.

Buyback pozwala firmom inwestować w siebie. Zmniejszenie liczby akcji pozostających w obrocie na rynku zwiększa udział akcji w posiadaniu inwestorów. Spółka może uważać, że jej akcje są niedowartościowane i dokonać wykupu, aby zapewnić inwestorom zwrot. A ponieważ spółka jest nastawiona pozytywnie do swojej bieżącej działalności, buyback zwiększa również udział zysków, które przypadają na jedną akcję. Spowoduje to wzrost ceny akcji, jeśli utrzymany zostanie ten sam wskaźnik cena-zysk (P/E).

Skup akcji własnych

Wykup akcji zmniejsza liczbę istniejących akcji, przez co każda akcja jest warta więcej niż część spółki. Zysk na akcję (EPS) wzrasta, podczas gdy wskaźnik cena-zysk (P/E) maleje lub cena akcji wzrasta. Wykup akcji pokazuje inwestorom, że firma ma wystarczająco dużo pieniędzy odłożonych na nagłe wypadki i niskie prawdopodobieństwo wystąpienia problemów ekonomicznych.

Innym powodem wykupu jest chęć wyrównania strat. Firmy często nagradzają swoich pracowników i menedżerów nagrodami w postaci akcji i opcji na akcje. Aby zaoferować nagrody i opcje, spółki wykupują akcje i wydają je pracownikom i kadrze zarządzającej. Pomaga to uniknąć rozwodnienia obecnych akcjonariuszy.

Ponieważ odkup akcji dokonywany jest z zysków zatrzymanych spółki, efekt ekonomiczny netto dla inwestorów byłby taki sam, jak gdyby te zyski zatrzymane zostały wypłacone w formie dywidendy akcjonariuszom (pomijając kwestie podatkowe).

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€0.01

Jak odkupić własne akcje?

Odkupienia dokonywane są na dwa sposoby:

  • Akcjonariuszom może zostać przedstawione wezwanie, w którym mają oni możliwość wezwania lub zaoferowania wszystkich lub części swoich akcji w określonym czasie po cenie wyższej niż bieżąca cena rynkowa. Premia ta stanowi rekompensatę dla inwestorów za oferowanie swoich akcji zamiast ich przechowywania. Spółki kupują akcje na otwartym rynku przez długi okres czasu, a także mogą mieć określony program skupu akcji własnych, w ramach którego akcje są skupowane w określonym czasie lub w regularnych odstępach czasu.
  • Spółka może sfinansować wykup poprzez zaciągnięcie długu, z gotówki w kasie lub z przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej.

Rozszerzony odkup akcji to zwiększenie istniejącego planu odkupu akcji spółki. Przedłużony skup akcji własnych przyspiesza realizację planu skupu akcji własnych spółki i prowadzi do szybszego zmniejszania się jej płynności.

Oto przykład 3 spółek, które dokonały wykupu akcji własnych:

NetflixAdobeAmazon
Netflix przeszedł drogę od dystrybutora DVD drogą pocztową, do wiodącego dostawcy treści strumieniowych, a następnie dostawcy własnych treści.Przejście z biznesu skoncentrowanego na tworzeniu oprogramowania na taki, który skupia się na tworzeniu cyfrowych doświadczeń, marketingu, platform handlowych i analityce danych, jednocześnie zmieniając tradycyjny model biznesowy z oprogramowania na subskrypcje w chmurze.Firma Amazon uruchomiła usługę chmury obliczeniowej Amazon Web Services (AWS), aby obniżyć koszty infrastruktury niezbędnej do prowadzenia działalności.
Z czasem AWS stał się zaskakująco dochodowym motorem zysku. Firmie udało się również stworzyć cały ekosystem produktów i usług dla swoich członków usługi Prime.

Krytyka skupu akcji własnych

Skup akcji może dać inwestorom wrażenie, że spółka nie ma żadnych innych możliwości zyskownego rozwoju. Jest to problematyczne dla inwestorów poszukujących wzrostu przychodów i zysków. W przypadku spowolnienia finansowego lub problemów finansowych, buyback może postawić firmę w niepewnej sytuacji. Dodatkową krytyką wykupów akcji jest to, że mogą one być wykorzystywane do sztucznego zawyżania cen akcji. To z kolei może prowadzić do zwiększenia premii dla kadry zarządzającej.

FAQ

Co to są akcje własne?

Akcje danej spółki nazywane są akcjami własnymi. Z wyjątkiem pewnych okoliczności, Kodeks spółek handlowych zabrania spółce nabywania tych akcji.

Czy spółka może kupić własne akcje?

Spółki akcyjne mają zakaz nabywania własnych akcji wynikający z Kodeksu spółek handlowych. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Spółki akcyjne mogą nabywać własne akcje tylko w określonych okolicznościach.

Co to jest umorzenie akcji?

Umorzenie akcji wiąże się z nieodwracalną utratą praw i obowiązków z nimi związanych. Akcjonariusze mogą umorzyć część lub całość swoich akcji. Spółka zgodziła się na umorzenie (tj. odkupienie) akcji w pewnym przyszłym terminie. Ponadto umowa spółki lub jakakolwiek umowa wspólników nadal będzie dawać wspólnikowi prawo do sprzedaży lub przeniesienia udziałów.

Dlaczego firmy skupują własne akcje?

Fakt, że przedsiębiorstwo może zdecydować się na buyback może wydawać się sprzeczny z intuicją, ponieważ pozyskuje kapitał własny poprzez sprzedaż akcji. Spółka może skorzystać z odkupienia akcji z wielu powodów, w tym z powodu konsolidacji własności, niedoszacowania wartości oraz poprawy kluczowych wskaźników finansowych.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!