Christmas Rally – Rajd Świąteczny

The Rally znany również jako Christmas Rally, jest prostym sezonowym wzorem, który odzwierciedla, że w ostatnich dniach roku rynki akcji są zazwyczaj bardzo bycze. Rynek akcji podąża za wzorcami statystycznymi, które powtarzają się nieustannie. Otóż Rajd Świąteczny oznacza, że giełda pójdzie w górę na ostatnich pięciu sesjach roku i dwóch pierwszych w nowym roku.

Christmas Rally - Rajd Świąteczny

Rajd świąteczny

Rajd świąteczny, znany w Stanach Zjednoczonych jako rajd Świętego Mikołaja, to termin używany do opisania tendencji rynku akcji do wzrostu w okresie Bożego Narodzenia. W przeszłości trend ten określany był również jako rajd Świętego Mikołaja, efekt grudnia lub efekt końca roku.

Świąteczny rajd giełdowy wpisuje się również w większą grupę, jaką jest efekt świąteczny. Istnieją silne trendy sezonowe wokół głównych świąt z powodów, które staną się oczywiste, gdy zbadamy przyczyny świątecznego rajdu.

Pierwszy dowód, który został przedstawiony w odniesieniu do rajdu świątecznego na rynku akcji był w 1942 roku. Od tego czasu pojawiło się wiele odmian rajdu Świętego Mikołaja, ale najbardziej popularną wersją i tą, która wciąż trzyma się dzisiaj jest badanie przeprowadzone przez Yale'a Hirscha w 1972 roku i przedstawione w Stock Trader's Almanac z 1973 roku.

Przyczyny zdarzenia

Istnieje wiele różnych powodów, dla których istnieje sezonowa tendencja do rajdu giełdowego pod koniec roku i podczas siedmiodniowego rajdu bożonarodzeniowego. Niektóre z nich to:

  • W tym czasie więcej osób przebywa na wakacjach, wielu dużych inwestorów instytucjonalnych jest mniej obecnych na rynkach. Może to doprowadzić do zmniejszenia aktywności krótkich sprzedawców, pozostawiając jedynie długie algorytmy dla funduszy inwestycyjnych, które będą nadal kupować do portfeli inwestorów.
  • Polowanie na okazje pod koniec roku również ma miejsce, gdy inwestorzy skupiają się na porządkowaniu swoich portfeli na nadchodzący rok. Dlatego właśnie akcje spółek o wysokiej wartości mogą osiągać lepsze wyniki pod koniec roku, ponieważ inwestorzy mogą odebrać zyski z akcji spółek wzrostowych i powrócić do akcji spółek o wysokiej wartości, które charakteryzują się wyższym długoterminowym wskaźnikiem rentowności/ryzyka.
  • W celu uzyskania ulgi podatkowej na koniec roku: zwiększone składki do planów emerytalnych oznaczają zwiększoną pozycję nabywczą.
  • Osiąganie celów brokerów i bicie ich rekordów w celu uzyskania premii za wydajność na koniec roku.
  • Przygotuj się na „efekt stycznia”: zachowanie rynku akcji w ciągu pierwszych kilku dni stycznia będzie wzorcem na cały rok. Jeśli rynek akcji bierze zyski, nowy rok będzie byczy, jeśli jest to sytuacja odwrotna, nowy rok będzie niedźwiedzi.
  • Z powodu prób „fałszowania” wartości przy zamykaniu rocznych sprawozdań finansowych.
  • Z powodu sprzyjającego środowiska, które istnieje o tej porze roku na zakupy, prezenty, jedzenie i inne rzeczy, które prowadzą do wydawania dużych ilości pieniędzy, środowisko, które ma wielki wpływ na rynek akcji.

Wniosek

Jeśli rajd świąteczny w końcu nastąpi, będziemy musieli być bardzo dobrze przygotowani, aby wykorzystać ten ruch na giełdzie. W tym sensie istnieją pewne wytyczne, które wzmocnią nasze pozycje:

  • Zajmuj pozycje w akcjach, które zostały najbardziej ukarane w ciągu roku, między innymi dlatego, że to właśnie one będą się najbardziej umacniać w tym okresie.
  • Najbardziej agresywnymi akcjami są te, których ceny rosną najbardziej, z dużą różnicą w stosunku do pozostałych propozycji na giełdzie.
  • Aby uzyskać maksymalną rentowność w ruchach, najlepszą strategią w inwestycji jest przewidywanie jej początku, choć może to generować większe ryzyko.

Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!