Chicago Board of Trade: historia i działalność

Chicago Board of Trade jest najstarszą giełdą kontraktów terminowych i opcji na świecie. Chicago Board of Trade, która powstała, aby przezwyciężyć poważny problem oscylacji cen na rynku zbóż, rozwinęła się, aby umożliwić handel kontraktami terminowymi i opcjami, które nie są już właściwe tylko dla rynku rolnego. Odkryjmy razem historię Chicago Board of Trade i sposób jej działania.

Chicago Board of Trade

Chicago Board of Trade: historia i sposób działania

Zacznijmy od tego „co to jest?”. Chicago Board of Trade, dla wygody nazywana CBOT, jest najstarszym miejscem na świecie, w którym handluje się kontraktami terminowymi i opcjami, i do dziś ma duże znaczenie.

Chicago Board of Trade została założona w 1848 roku i „zamknięta” w 2007 roku. Lepiej mówiąc, nie została ona zamknięta, lecz włączona do CME, tworząc grupę CME.

Chicago Board of Trade: Jak to działa?

Chicago Board of Trade zajmuje się wymianą kontraktów i opcji na produkty rolne i finansowe. Produkty finansowe obejmują na przykład kontrakty terminowe typu futures, opcje na kontrakty terminowe typu Dow Jones oraz uprawnienia do emisji, natomiast produkty rolne obejmują produkty takie jak kukurydza, pszenica i soja.

Handel na giełdzie Chicago Board of Trade odbywa się na zasadzie otwartego protestu. Oznacza to, że traderzy w pit wyraźnie ogłaszają, ile kontraktów chcą kupić i jaką kwotę chcą zapłacić oraz ile kontraktów chcą sprzedać i jaką kwotę chcą otrzymać. W ostatnich latach wprowadzono jednak handel elektroniczny.

Chicago Board of Trade: Historia

Chicago Board of Trade została założona w 1848 roku, aby wypełnić lukę na rynku zbożowym. Ze względu na brak specjalnej giełdy, w rzeczywistości, ciągłe wahania cen doprowadziły do tego, że w zimie zboża nabyły bardzo wysokie koszty, a w lecie osiągnęły ceny tak niskie, że doprowadziły niektórych rolników do spalenia upraw w nadmiarze, ponieważ koszty wysyłki były droższe niż sprzedaż zbóż.

Ideą Chicago Board of Trade było ustalenie z góry wartości, jaką będzie miało zboże, tak aby sprzedający i kupujący mogli się porozumieć.

Początkowo nie istniały kontrakty terminowe, pierwszym rodzajem kontraktu, który został użyty, był kontrakt forward. Nie gwarantowało to jednak, że obie strony będą przestrzegać porozumienia. Ideą były standaryzowane kontrakty terminowe więc w 1864 roku powstały kontrakty futures.

Kontrakty terminowe zostały stworzone, aby zabezpieczyć się przed ryzykiem wahań cen, umożliwiając rolnikom sprzedaż ich produktów z wyprzedzeniem po określonej cenie. W ten sposób narodził się przymus ze strony sprzedawcy, aby wyprodukować to, co zostało obiecane, a ze strony kupującego, aby zapłacić to, co było należne.

Próbując ustabilizować ceny podczas I wojny światowej, rząd USA zakazał handlu kontraktami terminowymi na 3 lata. Zarządzenie nie przyniosło pożądanego efektu i ceny ustabilizowały się pod koniec zakazu, a następnie załamały się.

Rząd USA próbował uregulować kontrakty terminowe poprzez ustawę o kontraktach terminowych na zboże z 1932 roku oraz ustawę o giełdach towarowych z 1936 roku. W skrócie, ograniczała ona liczbę kontraktów, które dana osoba mogła utrzymać otwarte, aby powstrzymać spekulantów przed manipulowaniem rynkiem poprzez praktykę zwaną „cornering the market”.

Chicago Board of Trade zajmowała się tylko zbożem do 1968 roku, kiedy to zaczęto tworzyć kontrakty terminowe na inne sektory, takie jak srebro i sklejka.

W 1973 roku handel opcjami na akcje rozpoczął się na Chicago Board Options Exchange.

Spekulanci kontynuowali swoje manewry przez lata, a w 1989 roku FBI aresztowało wielu floor traderów oskarżonych o nielegalną działalność (parkiet był areną, na której ceny ścierały się zaciekle, często ze szkodą dla klienta).

W latach dziewięćdziesiątych wprowadzono handel elektroniczny, który wymusił na różnych rynkach, w tym na Chicago Board of Trade, drastyczne obniżenie kosztów pośrednictwa, czyniąc je bardziej atrakcyjnymi dla inwestorów, a przede wszystkim spekulantów.

W 2007 roku, Chicago Board of Trade została włączona do CME.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!