Akcje wodorowe: jak inwestować w wodór

Akcje wodorowe: jak inwestować w wodór? Poniżej przedstawiamy najistotniejsze informacje na temat akcji wodorowych i sposobów inwestowania w nie.

Akcje wodorowe

Co to jest wodór?

Wodór (symbol chemiczny H) jest naturalnie występującym pierwiastkiem chemicznym w postaci gazu dwuatomowego (H2) i jest wysoce łatwopalny. Wodór jest wykorzystywany w przemyśle chemicznym do syntezy amoniaku, metanolu, a także do produkcji węglowodorów w procesie znanym jako Fischer-Tropsch. Inne zastosowania wodoru to produkcja wyższych alkoholi oraz uwodornienie olejów i tłuszczów roślinnych i zwierzęcych, z których wytwarza się margaryny.

W przemyśle lotniczym i kosmicznym jest on już stosowany w postaci ciekłej jako nośnik paliwa. Jedynym sposobem na wydobycie jest odłączenie go od pozostałych elementów towarzyszących, ale to oczywiście wymaga zużycia energii.

Kraje wiodące na świecie w produkcji ekologicznego wodoru

 • Australia: Największym projektem jest „Asian Renewable Energy Hub” w Pilbara w Zachodniej Australii, gdzie planuje się budowę zakładów elektrolizerów o łącznej mocy 14 GW (rok 2027-28).
 • Holandia: Angielsko-holenderski koncern naftowy „Shell” prowadzi wraz z innymi deweloperami projekt „NortH2” w porcie Ems, w celu budowy co najmniej 10 GW elektrolizerów.
 • Niemcy również planują swoje własne projekty związane z ekologicznym wodorem. Największym z nich jest „AquaVentus”. (zbudowanie 10 GW mocy do 2035 r.).
 • Chiny: są największym na świecie producentem wodoru i stawiają pierwsze kroki na rynku zielonego wodoru, budując megaprojekt w Regionie Autonomicznym Mongolii Wewnętrznej.
 • Arabia Saudyjska: planuje wejście na rynek zielonego wodoru w ramach tzw. projektu „Helios Green Fuels Project”. Projekt zakłada instalację 4 GW elektrolizerów do 2025 roku.
 • Chile: W tym latynoamerykańskim kraju realizowane są dwa projekty: HyEx, realizowany przez francuskie przedsiębiorstwo energetyczne Engie i chilijskie przedsiębiorstwo usług górniczych Enaex, oraz „Highly Innovative Fuels” (HIF), realizowany przez AME, Enap, Enel Green Power, Porsche i Siemens Energy.

Inwestowanie w wodór

Jeśli rozważasz inwestowanie w wodór, powinieneś rozróżnić różne nazwy używane do określenia rodzaju produkcji. W zależności od źródła, z którego pochodzi energia elektryczna lub procesu, w którym jest ona uzyskiwana, wodorowi często nadaje się kolor.

 • Wodór szary: uzyskiwany z pozostałości reakcji chemicznych lub pozyskiwany z metanu (90% obecnej produkcji pochodzi z metanu).
 • Niebieski wodór: uzyskiwany z węglowodorów kopalnych.
 • Wodór fioletowy: pozyskiwany z wody w elektrowniach jądrowych.
 • Zielony wodór: pozyskiwany z wody za pomocą energii elektrycznej wytwarzanej przez elektrownię odnawialną: wodną, wiatrową, między innymi.
 • Czarny wodór: energia elektryczna z elektrowni opalanych węglem lub ropą naftową.

Akcje wodorowe- Jak inwestować w wodór

Wodór będzie wykorzystywany nie tylko w lotnictwie do latania samolotami czy w transporcie lądowym do przemieszczania regionalnych pociągów i autobusów. Przemysł stalowy mógłby również wykorzystywać wodór jako paliwo. Jednym ze sposobów inwestowania są wodorowe fundusze ETFy (exchange-traded funds).

Można zdecydować się na „Ishares Global Clean Energy Ucits ETF”, a na Nasdaq na „Clean Edge Green Energy Index Fund”.

Kupno akcji wodorowych

Kupno akcji wodorowych jest bardzo proste; wystarczy poszukać autoryzowanego brokera, takiego jak platforma handlowa Fineco, gdzie można kupić akcje Nasdaq oraz akcje Plug Power na Nasdaq, Blue Energy na NYSE lub Ballard Power Sy.

Możesz również wybrać inne firmy, które lepiej zarządzają oszczędnościami i oferują niższe ryzyko i zyski, takie jak MoneyFarm i Walliance. Ponadto, jeśli chcesz zarządzać, kontrolować i decydować o wszystkim, możesz zarejestrować się i inwestować na platformach takich jak eToro lub AvaFx; które są internetowymi platformami handlowymi do kupowania i sprzedawania akcji, ETF-ów, kryptowalut, kontraktów CFD i towarów.

Minimalny depozyt:

$50.00

* 79% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

$0.00

Minimalny depozyt:

$0.01

Akcje wodorowe- Spółki giełdowe dla inwestycji w wodór 2021

Enel Green Power chce otworzyć się na ten sektor, a inne firmy, które już od jakiegoś czasu inwestują w wodór to Acwa Power, Cwp Renewables, Envision, Iberdola, Ørsted, Snam i Yara.

Wśród wymienionych firm jest Bloom Energy, producent ogniw paliwowych zasilanych gazem ziemnym. Ballard Power Systems rozwija również ogniwa paliwowe dla wózków widłowych i autobusów, a Plug Power swoją technologię dla wózków widłowych.

Teraz, kiedy już wiesz o akcjach wodorowych, powiedz nam, czy zainwestowałbyś w tę klasę akcji.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!