Akcje wodorowe: Jak inwestować w wodór?

Jeśli chodzi o zrównoważone inwestycje, jednym z sektorów inwestycyjnych, który spełnia kryteria ESG i z którym wiązane są największe nadzieje, jest ekologiczny wodór. Ale czym jest wodór, dlaczego jego rozwój będzie tak ważny na poziomie społecznym, a co za tym idzie, jak inwestować w ten surowiec? Czy kupować akcje wodorowe, czy może indeksy, fundusze lub etfy?

Czym jest wodór i jak działa?

Zanim omówię akcje wodorowe zobaczmy czym jest wodów. Wodór jest czystą alternatywą dla metanu, znanego również jako gaz ziemny. Jest to najobficiej występujący pierwiastek chemiczny , szacuje się, że stanowi 75% masy wszechświata. Tutaj na Ziemi woda, rośliny, zwierzęta i oczywiście ludzie zawierają dużą liczbę atomów tego produktu. Ale chociaż jest obecny w prawie wszystkich cząsteczkach żywych istot, jest bardzo rzadki jako gaz: mniej niż jedna część na milion objętościowo.

Wodór można wytwarzać z różnych zasobów , takich jak gaz ziemny, energia jądrowa, biogaz i energia odnawialna, taka jak energia słoneczna i wiatrowa. Wyzwaniem jest wykorzystanie wodoru jako gazu na dużą skalę do zasilania naszych domów i firm. Nic dziwnego, że jego znaczenie jest ogromne, gdyż jak widać na poniższym wykresie, jego światowe zapotrzebowanie nie przestało rosnąć i być może nadal tak będzie w najbliższych latach. 

Światowe zapotrzebowanie na wodór według lat
Światowe zapotrzebowanie na wodór

Zastosowania ekologicznego wodoru

Wodór ma wiele zastosowań. Przede wszystkim jego zastosowanie ma charakter przemysłowy, choć wielką nadzieją jest jego zastosowanie w motoryzacji, słynnych pojazdach, które będą napędzane wodorem .

Przyjrzyjmy się bliżej niektórym zastosowaniom zielonego wodoru:

Produkcja energii elektrycznej z ekologicznego wodoru

Energia elektryczna z wodoru to czyste i odnawialne źródło energii, które zyskało na popularności w ostatnich latach ze względu na swój potencjał do produkcji czystej i zrównoważonej energii elektrycznej. 

Ekologiczny wodór powstaje z dwóch źródeł: elektrolizy wody i reakcji węglowodorów z parą wodną. 

W ten sposób energia może być magazynowana, a następnie wykorzystywana do wytwarzania energii elektrycznej za pomocą ogniw paliwowych. Pozwala to na efektywny proces wytwarzania ekologicznego wodoru, który następnie można wykorzystać bezpośrednio jako paliwo lub przekształcić w energię elektryczną za pomocą ogniw paliwowych. 

Akumulacja energii

Ale prawdziwą istotą transformacji energetycznej w kierunku czystej energii nie jest to, że surowiec jest czysty sam w sobie, ale to, że można go akumulować (nie zawsze trzeba zużywać całą energię w tym samym czasie). Technologia ta polega na wykorzystaniu nadmiaru energii odnawialnej (słonecznej, wiatrowej itp.), która w przeciwnym razie zostałaby zmarnowana, za pomocą elektrolizy w celu przekształcenia jej w gazowy wodór. 

Gazową postać wodoru można przechowywać przez długi czas w zbiornikach i przekształcać z powrotem w energię elektryczną, gdy pojawi się zapotrzebowanie, w procesie znanym jako Power-to-Gas.

Ekologiczny wodór jako paliwo dla pojazdów

Ale być może powodem, dla którego w ostatnich latach (zwłaszcza od czasu pandemii) ekologiczny wodór zyskał szczególne znaczenie, jest możliwość jego wykorzystania jako paliwa do samochodów osobowych i ciężarowych.

A to dlatego, że stanowi realną alternatywę dla tradycyjnych paliw do pojazdów, takich jak benzyna czy olej napędowy. W rzeczywistości, stosowany jako paliwo samochodowe, może nie tylko zapewnić bezemisyjną jazdę, ale także zmniejszyć zależność od ropy naftowej. W ten sposób Hyundai Nexo był jednym z pierwszych samochodów napędzane wodorem, które w 2022 roku trafiły na rynek.
 

Hyundai NEXO, pierwszy pojazd, który działa dzięki zielonemu wodorowi
Hyundai NEXO – pierwszy pojazd zasilany ekologicznym wodorem

Start-up EVARM zaprezentował w połowie 2022 roku pierwszy pojazd, który mógł być zasilany wodoremPojazd ma trafić na rynek w 2023 roku. Trzeba jednak dodać, że choć pierwsze testy pilotażowe już trwają, to potrzeba jeszcze czasu, zanim zobaczymy na drogach samochody i ciężarówki napędzane wodorem. Ropa naftowa i benzyna nadal będą królować w branży.

Zobacz także:

👉 Jak inwestować w ropę?

Światowa produkcja ekologicznego wodoru

Istnieje wiele oczekiwań wobec ekologicznego wodoru jako alternatywnej energii przyszłości. Najwięksi producenci wodoru według krajów są wymienione w poniższej tabeli:

Kraje produkujące wodór
Kraje produkujące wodór | Źródło: The Future of Hydrogen


Według danych pochodzących z raportu „Global Hydrogen Review 2022” przygotowanego przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA) światowa produkcja wodoru ledwie przekroczyła jeden ton w 2022 roku. Jednak patrząc w przyszłość, według tej samej organizacji, do 2030 roku można przewidzieć, że będzie to między 16 a 24 mln ton , podczas gdy przed półwieczem powinniśmy być w stanie wyprodukować około 300 mln ton. Chociaż prognozy długoterminowe są tylko prognozami – jest to tylko hipotetyczny scenariusz.

Jakie są rodzaje wodoru?

Debata na temat energii wodorowej cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Coś, co było niszowym towarem służącym przemysłowi ciężkiemu, jest teraz w czołówce dekarbonizacji świata transportu i spedycji. 

Setki miliardów dolarów inwestuje się w projekty mające na celu pomoc w osiągnięciu celów zerowej emisji netto i stworzeniu paliwa o zerowej emisji. W tym kontekście przyjrzyjmy się bliżej różnym dostępnym opcjom.

Szary wodór

Najbardziej rozpowszechniona forma wodoru, powstaje z paliw kopalnych, a proces uwalnia dwutlenek węgla, który nie jest wychwytywany. Proces wykorzystywany do wytwarzania wodoru z gazu ziemnego nazywa się reformingiem parowo-metanowym (SMR), w którym para o wysokiej temperaturze (700°C–1000°C) jest wykorzystywana do produkcji wodoru ze źródła metanu, takiego jak gaz ziemny.

Reforming parowy jest endotermiczny, co oznacza, że ​​aby zaszła reakcja, do procesu musi być dostarczone ciepło. Istnieje również proces zgazowania, w którym jako surowiec wykorzystuje się węgiel, tworząc brązowy wodór, który uwalnia dwutlenek węgla i można go zaliczyć do tej samej kategorii, co szary.

Niebieski wodór

Niebieski wodór wykorzystuje ten sam proces co szary, z tą różnicą, że węgiel jest wychwytywany i magazynowany. To czyni go znacznie bardziej ekologicznym , ale wiąże się z dodatkowymi wyzwaniami technicznymi i dużym wzrostem kosztów.

Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla (CCS) istnieje już od jakiegoś czasu, a technologia ta jest wykorzystywana przez przemysł ciężki i przedsiębiorstwa energetyczne spalające paliwa kopalne. 

Technologia może wychwytywać do 90% produkowanego CO2, więc nie jest idealna, ale jest to niewątpliwie duża poprawa. Jeśli chodzi o produkcję wodoru, niebieski wodór jest często postrzegany jako odskocznia od szarego do zielonego i jest przedmiotem podziałów wśród profesjonalistów z branży.

Ekologiczny wodór

Utopijna wizja przyszłości to świat o zerowej emisji netto, w którym cała nasza energia elektryczna i paliwo są produkowane ze źródeł bezemisyjnych. Oznacza to wielkoskalowy, globalny przemysł ekologicznego wodoru. Aby wodór był istotną częścią transformacji energetycznej, czyste paliwo musi być również produkowane w czysty sposób. Coraz częściej firmy produkują „zielony wodór” wytwarzany z odnawialnej energii elektrycznej, który jest używany do rozdzielania wody na wodór i tlen za pomocą narzędzia zwanego elektrolizerem. 

Dodatkowo nadmiar energii elektrycznej można wykorzystać do wytworzenia wodoru, który jest następnie przechowywany w postaci gazu lub cieczy do momentu, gdy będzie potrzebny.

Jak powstaje ekologiczny wodór? Stoi przed nim wiele wyzwań, ale jego impet rośnie, a rządy na całym świecie dostrzegają potencjalne korzyści i opracowują polityki, które pomogą w rozwoju i adopcji.

Zamiast wykorzystywać paliwa kopalne, zielony wodór jest wytwarzany w procesie zwanym elektrolizą w celu rozbicia wody na wodór i tlen. Jeśli proces ten jest zasilany przez odnawialne źródło energii, takie jak energia wiatrowa lub słoneczna, wówczas mówi się, że wodór jest ekologiczny.

A tak przy okazji, ponieważ do uzyskania długo oczekiwanego ekologicznego wodoru niezbędna jest woda, być może zainteresuje Cię nasz artykuł o tym, jak inwestować w wodę, ponieważ jest to towar silnie skorelowany.

Akcje wodorowe: Dlaczego warto inwestować?

Przyszłość to czysta energia, a przynajmniej taką nadzieję ma Międzynarodowa Agencja Energii (IEA). Autonomiczna organizacja międzyrządowa z siedzibą w Paryżu postawiła sobie za cel osiągnięcie zerowej gospodarki netto do 2050 roku, co oznacza, że wszystkie gazy cieplarniane produkowane przez działalność człowieka zostaną wyzerowane dzięki redukcji emisji i innym działaniom pochłaniającym dwutlenek węgla.

Ekologiczny wodór mógłby zaspokoić do 24% naszego zapotrzebowania na energię do 2050 r ., pomagając ograniczyć emisje o około jedną trzecią. W ten sposób przejście na wodór może zapewnić 11 bilionów dolarów możliwości inwestycji w infrastrukturę w ciągu najbliższych 30 lat i bezpośredni roczny dochód w wysokości 2,5 biliona dolarów.

To źródło energii ma zalety, o których powinniśmy wiedzieć. Przyjrzyjmy się kilku jego największym zaletom:

  • W 100% zrównoważony: Ekologiczny wodór nie emituje zanieczyszczających gazów ani podczas spalania, ani podczas produkcji.
  • Przechowywanie: Wodór jest łatwy do przechowywania, co pozwala na jego późniejsze wykorzystanie do innych celów i w innych momentach niż bezpośrednio po jego wyprodukowaniu.
  • Wszechstronność: Ekologiczny wodór można przekształcić w energię elektryczną lub gaz syntetyczny i wykorzystać do celów komercyjnych lub przemysłowych.

Jak inwestować w wodór na giełdzie?

Nie ma wielu notowanych na giełdzie spółek zajmujących się czystym wodorem, a te, które istnieją, są stosunkowo nowe, co może sprawić, że ETF-y wodorowe będą bardziej atrakcyjne. Przyjrzyjmy się różnym istniejącym sposobom inwestowania w wodór, od najbezpieczniejszych, takich jak akcje wodorowe, po ETF-y, fundusze lub instrumenty pochodne.

Spółki wodorowe na giełdzie

Jak zawsze zostawiamy Wam listę kilku firm, które rozwijają inwestycje w wodór:

SpółkaTickerISIN
Repsol REP.MCES0173516115 Kup na XTB
Plug PowerPLUGUS72919P2020Kup na eToro
Fusion Fuel GreenHTOOIE00BNC17X36
IberdrolaIBE.MCES0144580Y14 
Cummins IncCMIUS2310211063 
Brookfield RenewableBEPBMG162581083
Bloom EnergyBEUS0937121079
Linde PLCLIN.DEIE00BZ12WP82
Air LiquideAIR.PAFR0000120073
Siemens EnergyENR.DEDE000ENER6Y0
NaturgyNTGY.MCES0116870314 
  • Repsol (REP.MC), producent ekologicznego wodoru:  Firma ogłosiła już, że jednym ze swoich strategicznych planów jest przewodzenie na rynku ekologicznego wodoru na Półwyspie Iberyjskim i planuje przeznaczyć na to inwestycje o wartości ponad 2,5 miliarda euro do 2030 r. Ponadto ma już planowany hub, wraz z Naturgy i Reganosa, w celu osiągnięcia całkowitej produkcji 30 000 ton odnawialnego wodoru około 2025 roku.
  • Iberdrola (IBE.MC), synergia w zakresie ekologicznego wodoru: Jest drugim kandydatem na lidera rynku zielonego wodoru w Europie. Ma ponad 90 inicjatyw w zakresie odnawialnych źródeł energii i aspiruje do osiągnięcia 15 000 milionów euro inwestycji dzięki sojuszom z prawie 150 MŚP i dużymi firmami.

Inne międzynarodowe firmy: 

  •  Plug Power: Jest producentem elektrolizerów i wodorowych ogniw paliwowych. Dlatego wydaje się być dobrze przygotowany do wykorzystania wzrostu popytu na pojazdy napędzane wodorem, zwłaszcza do zastosowań flotowych. W kwietniu tego roku firma ogłosiła zawarcie umowy na dostawę wodoru do wózków widłowych do transportu materiałów w centrach dystrybucji Walmart w Stanach Zjednoczonych.
  • Fusion Fuel Green: Ma projekty w Portugalii i Hiszpanii. Firma sprzedaje swoją technologię elektrolizerów klientom, którzy chcą produkować własny ekologiczny wodór. Sprzedaje również paliwo z własnych zielonych farm wodorowych w ramach długoterminowych umów zakupu.

Tak więc, jeśli chcesz kupić którąś z tych akcji, zostawiam Cię z następującym artykułem:

Inwestycja w wodór: ETF-y wodorowe

Inną alternatywą jest inwestowanie w ETF-y na wodór, w końcu ETF-y to fundusze giełdowe zrzeszające dużą liczbę spółek. Przyjrzyjmy się niektórym ETFom na wodór, w które można inwestować:

ETFSymbolISIN
BNP Paribas Easy ECPI Global ESG Hydrogen Economy UCITS ETFASRSLU2365458145Kup w DEGIRO
Global X Hydrogen UCITS ETF Acc USDHDR0IE00BMDH1538
Global X Hydrogen UCITS ETF Acc USDHYCNIE0002RPS3K2
L&G Hydrogen Economy UCITS ETF USD wgHTMWIE00BMYDM794

Pamiętaj, że zarówno w DEGIRO jak i w Scalable Capital masz ponad 700 ETF-ów za darmo, czyli z zerowymi prowizjami. 

DEGIRO

8.5/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA

Najlepszy broker giełdowy Rankia Awards 2021

Ponad 50 rynków światowych, brak opłat za przechowywanie, dywidendy i tantiemy uwzględnione.

Pamiętaj, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty pieniędzy.

Minimalny depozyt:

€0.01

Przeczytaj również opinie o Degiro

Inwestowanie w wodór: Fundusze inwestycyjne

Z drugiej strony, jeśli chodzi o tradycyjne fundusze inwestycyjne, rynek oferuje kilka opcji:

  • Carmignac Green Investment Fund, który opiera się na tych tematach zrównoważonej przyszłości i którego pozycjonowanie portfela obejmuje również ekologiczny wodór. To samo dotyczy innych produktów, takich jak SBI Contra Fund – Direct Plan lub SBI Contra Fund.

Osiągnęły one skumulowany zwrot w wysokości ponad 20% w ciągu ostatnich trzech lat, pomimo ostatnich spadków, które miały miejsce na światowych akcjach. 

Warto rozważyć te opcje, jeśli myślisz o długoterminowych zwrotach. Możesz również zapoznać się z naszym artykułem na temat najlepszych zrównoważonych funduszy ETF.

Indeksy na wodór

Indeks E-Hygrogen North America (DE000SL0A2B7) osignął zwrot w wysokości 54,91% w ciągu ostatniego roku. Ten indeks rozpoczął handel w lipcu 2020 r.

Istnieje wiele opcji inwestycyjnych w wodór i pamiętaj, że kryteria inwestycyjne ESG nie tylko pomogą Ci zwiększyć zyski, ale także skutecznie przyczynią się do realizacji ideału zrównoważonego świata. A teraz powiedz nam, czy masz jakieś inwestycje, które spełniają kryteria ESG, czy to w wodór, czy w inną ekologiczną działalność?

Wady i zalety inwestowania w wodór

Na koniec zostawiam podsumowanie tego artykułu o zaletach i wadach inwestowania w wodór.

Zalety inwestowania w wodórWady inwestowania w wodór
 Nieskończona energia❌ Wciąż drogi w tworzeniu
 Przydatny dla przemysłu i konsumpcji domowej❌ Wymaga dużej pomocy publicznej
 100% odnawialny❌ Wciąż istnieją wątpliwości, czy będzie w stanie zastąpić paliwa kopalne
 Możliwość przechowywania
 Nie zanieczyszcza środowiska
 Z dużym potencjałem wzrostu

Najczęściej zadawane pytania dotyczące wodoru

Jak wyprodukować ekologiczny wodór?

Ekologiczny wodór otrzymuje się z wody uzdatnionej energią odnawialną. Pozyskiwanie zasobów odnawialnych poprzez elektrolizę polega na rozszczepianiu cząsteczek wody (H2O) na tlen (O2) i wodór (H2). Historycznie wodór pozyskiwano z paliw kopalnych, które dziś nazywamy szarym wodorem. 

Z jakich energii powstaje wodór?

Oczywiście ekologiczny wodór może być ekologiczny tylko wtedy, gdy pochodzi z czystych procesów transformacji. W 2023 r. UE zdecydowała, że ​​ekologiczny wodór może być produkowany za pomocą energii wiatrowej, słonecznej lub jądrowej

Jaka woda jest używana do produkcji wodoru? 

Tu pojawia się kolejny problem. Tylko świeża woda może być wykorzystana do produkcji ekologicznego wodoru. Jednak w perspektywie średnioterminowej pomysł polega na wykorzystaniu wody uzyskanej w zakładach odsalania, które ją oczyszczają. Coś, co sprawia, że ​​produkt jest nadal drogi.

Ile litrów wody potrzeba do wyprodukowania jednego litra wodoru?

Obecnie nadal nie jest to efektywne, ponieważ do wyprodukowania jednego litra wodoru potrzeba ponad 9 litrów wody.

Kiedy ekologiczny wodór będzie opłacalny?

Według najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) koszt instalacji wodorowych mógłby w dłuższej perspektywie obniżyć się nawet o 80 proc. To, w połączeniu z redukcją kosztów właściwą dla energii odnawialnej, pozwala przewidzieć, że ekologiczny wodór stanie się opłacalny około 2030 roku.

Na czym polega problem z ekologicznym wodorem?

Wyższe zużycie energii: Produkcja wodoru, zwłaszcza wodoru ekologicznego, wymaga więcej energii niż inne paliwa, takie jak benzyna czy gaz. Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest bezpieczeństwo: wodór jest niezwykle lotnym i łatwopalnym pierwiastkiem, dlatego ma wysokie standardy bezpieczeństwa, aby zapobiec wyciekom lub wybuchom. 

SZUKASZ PLATFORMY INWESTYCYJNEJ DO INWESTOWANIA W WODÓR?

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€0.01


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!