Akcje Ferrari: Historia i analiza

Ferrari to prawdopodobnie najbardziej znana włoska marka samochodów na świecie, synonim luksusu, prędkości i jakości. Jest to również jedna z najbardziej kapitałochłonnych włoskich firm i trzecia pod względem wielkości sprzedaży marka samochodów luksusowych, pomimo czasami długich procesów importowych.

Akcje Ferrari: historia i analiza

Akcje Ferrari: historia i analiza akcji

Zróbmy przegląd Ferrari i jego konkurentów, a następnie przeanalizujmy kilka szczegółów na temat sytuacji Ferrari na rynku akcji. To może być akcja, która jest właśnie dla Ciebie.

Ferrari Company

Ferrari to z pewnością jedna z najbardziej znanych marek motoryzacyjnych na świecie, konglomerat historii, technologii i mocy. Ten włoski producent samochodów jest znany ze swojego stylu i osiągów.

Jest znana z osiągnięć w F1, ale Ferrari jest również jedną z najbardziej pożądanych luksusowych marek samochodów sportowych. Ferrari, a w szczególności zespół wyścigowy Ferrari, osiągnęło taki poziom sławy, że są w stanie sprzedawać proste produkty handlowe po śmiesznych cenach w porównaniu do rzeczywistej wartości przedmiotu.

Symbol żwawego konia jest obecnie symbolem niezawodności, bezpieczeństwa i jakości. Wszystko to sprawia, że Ferrari jest doskonałą firmą, w którą warto zainwestować.

Konkurenci

Ferrari zajmuje pierwsze miejsce na świecie, jeśli chodzi o sprzedaż luksusowych samochodów sportowych. Jednakże, kategoria „luksusowa” przejmuje inicjatywę, prowadząc Ferrari do konkurowania z producentami z najwyższej półki. Mimo to Ferrari wciąż zajmuje trzecie miejsce w światowych rankingach sprzedaży samochodów luksusowych.

Przyjrzyjmy się głównym konkurentom Ferrari.

Rolls-Royce

Rolls-Royce, obecnie „Rolls-Royce Motor Cars Limited”, jest brytyjskim producentem samochodów i jest uważany za uosobienie luksusu w przemyśle motoryzacyjnym.

Zapewne pamiętasz, że widziałeś niektóre z nich w telewizji, ponieważ brytyjska rodzina królewska używa obecnie 2 modeli podczas oficjalnych uroczystości. To nie przypadek, że kiedy patrzysz na Rolls-Royce'a, masz poczucie szlachetności.

Rolls-Royce jest obecnie na pierwszym miejscu pod względem sprzedaży samochodów luksusowych.

Bentley

Na drugim miejscu znajduje się inna brytyjska firma samochodowa – Bentley. Bentley produkuje obecnie fantastyczne luksusowe samochody, które, mimo że nie mają „królewskiej” aury jak Rolls-Royce, emanują elegancją, mocą i komfortem.

Wiele osób chwali Bentleya za komfort i elegancję wnętrza, choć nadwozie również potrafi przekazać wiele elegancji, wyrafinowania, siły i solidności.

Lamborghini

Na czwartej pozycji znalazł się wreszcie kolejny producent luksusowych samochodów sportowych. Lamborghini to włoska firma, która od 1998 roku należy do Audi.

Lamborghini to samochody, które emanują czystą mocą i prędkością, skupiając się na aerodynamice i młodzieńczej stylistyce. Auta te emanują mocą, zazwyczaj produkowane są w jaskrawych kolorach. Patrząc na Lamborghini niemalże ma się wrażenie bycia przed bykiem, który zdobi logo.

Cechy charakterystyczne Lamborghini sprawiają, że jest to marka, która jest często kupowana dla czystego piękna lub wręcz przeciwnie, aby wyzwolić prawdziwą moc na drodze.

Maserati, Aston Martin i Bugatti

Są to odpowiednio 5, 6 i 7 miejsce w rankingu. Wszystkie trzy to marki znane z jakości i wydajności, a ich samochody są synonimem luksusu.

Historia gospodarcza i finansowa

  • 2004: Ferrari ma nowego lidera, Lucę Cordero di Montezemolo.
  • 2005: Ferrari sprzedaje 5409 samochodów. Ciekawą informacją jest fakt, że Ferrari mogło sprzedać znacznie więcej niż w ostatnich latach. Mimo że istniał popyt, nie skupiał się on na rzemiośle.
  • 2006: Ferrari nie było w całości własnością grupy Ferrari, ale w 2006 roku 29% firmy zostało odkupione przez Mediolanum, dzięki czemu Ferrari stało się właścicielem 85% firmy. Mediolanum posiadało kolejne 5%, ale sprzedało je już znanemu koncernowi Mubadala z Abou Dhabi.
  • 2014: FCA grupa oddziela się od Ferrari, wprowadzając między 10 a 20% firmy na giełdzie i zachowując resztę dla siebie.
  • 2015: akcjonariusze zatwierdzają podział FCA od Ferrari, który nastąpił w 2016 r. FCA przenosi udziały Ferrari do FE Interim.
  • 2016: Ferrari nie jest już częścią grupy Fiat.

Niektóre dane giełdowe dotyczące akcji Ferrari

  • Kapitał rynkowy: 33,33 mld euro.
  • Średnia liczba akcji w obrocie dziennym w ciągu ostatnich 30 dni: 372.000
  • Ferrari jest częścią włoskiego krajowego indeksu giełdowego FTSE MIB. Oznacza to, że jest to jedna z włoskich firm o największej kapitalizacji giełdowej.

Zalety i wady akcji Ferrari oraz wnioski

Do głównych zalet Ferrari z pewnością należy zaliczyć jego sławę, reputację, dziedzictwo i historię. Kupno akcji Ferrari oznacza postawienie na jakość i profesjonalizm.

Kolejną zaletą jest to, że Ferrari bierze udział w wyścigach samochodowych, co przynosi podwójną korzyść. Pierwszą zaletą jest to, że aby być konkurencyjnym, trzeba mieć najnowocześniejszy zespół badawczo-rozwojowy, aby móc tworzyć i wykorzystywać nowe komponenty. Druga polega na tym, że konkurowanie poprzez nabywanie akcji Ferrari ma punkty wspólne z drużynami piłkarskimi, czyli możliwość wzrostu akcji dzięki wysokim wynikom zespołu.

Wśród głównych wad mamy przede wszystkim wyniki na wyścigach. Akcje mogą ucierpieć, jeśli oczekiwania nie zostaną spełnione lub jeśli występ na torze będzie pozostawiał wiele do życzenia. Nie do przecenienia są giełdowe „ataki” przeciwników, którzy próbują przejąć udziały w rynku Ferrari.

Podsumowując, akcje Ferrari to z pewnością akcje, na których można polegać. Wartość ta może ulegać wahaniom w sytuacji ciągłej konkurencji, w jakiej znajduje się firma, ale faktem pozostaje, że Ferrari nie opuszcza czołowych miejsc w rankingu, ani na torze, ani na giełdzie.

Przeczytaj także:


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!