Akcje autoryzowane a akcje pozostające w obrocie: Różnice

Akcje autoryzowane a akcje pozostające w obrocie? Rozumiejąc terminologię giełdową, inwestorzy mogą podejmować właściwe i inteligentne decyzje. Podobnie jak w przypadku akcji spółki, różnica między akcjami autoryzowanymi a akcjami pozostającymi w obrocie jest istotna dla dokładnego obliczenia ważnych wskaźników, które mówią o stabilności finansowej spółki.

Akcje autoryzowane akcje pozostające

Jaka jest różnica: akcje autoryzowane a akcje pozostające w obrocie?

  • Akcje autoryzowane to maksymalna liczba akcji, jaką spółka może wyemitować dla inwestorów, określona w jej statucie.
  • Akcje pozostające w obrocie to akcje faktycznie wyemitowane lub sprzedane inwestorom z dostępnej liczby akcji autoryzowanych.

Zrozumienie różnicy między tymi dwoma rodzajami akcji pozwala na dokładniejsze wyliczenie wskaźników finansowych i lepsze zrozumienie stabilności finansowej spółki.

Akcje autoryzowane a akcje pozostające w obrocie

Akcje autoryzowane

Autoryzowany kapitał akcyjny (Akcje autoryzowane) są definiowane jako maksymalna liczba akcji, które spółka może zgodnie z prawem wyemitować dla inwestorów. Maksymalna liczba jest określona w dokumentach założycielskich spółki, zwanych statutem spółki.

Nie ma ograniczeń co do łącznej liczby akcji, które mogą być autoryzowane w tych dokumentach w przypadku większej spółki. Mniejsze spółki, które nie zamierzają się rozwijać lub mają stałą liczbę akcjonariuszy, są ograniczone do liczby autoryzowanych akcji, które wyznaczyły. W przypadku spółki, która nie ma ograniczenia co do liczby akcji, umowa spółki może upoważniać do objęcia jednej akcji lub milionów akcji.

Liczba dozwolonych akcji może zostać zmieniona w drodze głosowania akcjonariuszy, zazwyczaj na corocznym zgromadzeniu akcjonariuszy.

Liczba akcji faktycznie dostępnych w obrocie nazywana jest free float. Istnieją również akcje o ograniczonej możliwości dysponowania, które są zarezerwowane na nagrody motywacyjne i pracownicze. Częścią akcji autoryzowanych są również akcje restrykcyjne. Łączna liczba akcji spółki pozostających w obrocie, wykazana w bilansie, jest sumą akcji w wolnym obrocie i akcji z ograniczonym prawem poboru.

Akcje pozostające w obrocie

Akcje wyemitowane lub sprzedane inwestorom są wykazywane jako akcje nierozliczone ze względu na liczbę dostępnych akcji autoryzowanych. Liczba wyemitowanych akcji w ramach pierwszej oferty publicznej (IPO) spółki jest ustalana przez bank inwestycyjny, ale może ona ulec zmianie. Wtórna oferta na giełdzie może zwiększyć liczbę pozostających w obrocie akcji, podobnie jak wypłata opcji na akcje dla pracowników.

Liczba akcji pozostających w obiegu zmniejsza się, gdy spółka odkupuje swoje własne akcje. Całkowita liczba akcji pozostających w obrocie nie może przekroczyć całkowitej liczby akcji, do których uprawnia statut spółki.

Podsumowanie

Dla inwestorów zrozumienie różnicy między akcjami autoryzowanymi a akcjami znajdującymi się w obrocie może prowadzić do dokładniejszych obliczeń wskaźników finansowych. Na przykład, wykorzystanie akcji znajdujących się w obrocie do ustalenia zysku na akcję (EPS) może prowadzić do zawyżonych zysków, a zrealizowane straty mogą być w znacznym stopniu skompensowane przez wykorzystanie akcji autoryzowanych. Inwestorzy muszą dobrze rozumieć te podstawowe pojęcia, aby dokonać dokładnych obliczeń stabilności finansowej i wyników firmy.

Czy szukasz brokera do inwestowania? Sprawdź naszą rekomendację

Minimalny depozyt:

$0.00

Minimalny depozyt:

$0.01

Minimalny depozyt:

$200.00


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest
0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!