5 najpotężniejszych formacji świecowych

Świece japońskie są rodzajem analizy graficznej używanej przez inwestorów do identyfikacji potencjalnych możliwości na podstawie historycznych danych cenowych. Świece te, w połączeniu z innymi formami analizy technicznej, pozwalają na określenie zmian trendu, przełamań, między innymi.

formacje swiecowe

Następnie dowiesz się, jakie są 5 najpotężniejszych formacji świecowych.

5 najpotężniejszych formacji świecowych

Zanim przedstawimy Ci pięć najpotężniejszych formacji świecowych w handlu, opowiemy Ci trochę o świecachjapońskich.

Świece japońskie

Powstały one w Japonii w XVIII wieku i były używane na Zachodzie przez ponad sto lat jako „metoda analizy zapasów”. Liczby te są bardzo łatwe do wykorzystania na rynku Forex w celu interpretacji, wraz z innymi formami analizy technicznej, charakterystyki instrumentów finansowych, którymi zamierzasz handlować.

Wykres świecowy

Na tym typie wykresu, każda świeczka reprezentuje cenę otwarcia, cenę zamknięcia, cenę wysoką i niską danego instrumentu. Podobnie, korpus świecy odzwierciedlałby różnicę pomiędzy ceną otwarcia i zamknięcia.

Warto wiedzieć, że świeca z jednolitym korpusem (zazwyczaj czarna lub czerwona) oznacza cenę zamknięcia poniżej ceny otwarcia, podczas gdy świeca z przezroczystym korpusem (lub białym lub zielonym) oznacza cenę zamknięcia powyżej ceny otwarcia.

Obecnie istnieje ponad 40 rodzajów świec w handlu. Jednak w tym artykule uszeregowaliśmy pięć najpotężniejszych świec, abyś mógł zapoznać się z każdą z nich.

Jakie jest 5 najpotężniejszych świec?

1. Formacja Engulfing (bycza lub niedźwiedzia)

Formacja engulfing (bycza lub niedźwiedzia) wskazuje na potencjalne odwrócenie trendu, które jest tworzone przez dużą świecę, która rozciąga się powyżej i poniżej bezpośrednio poprzedzającej świecy (engulfing).

Innymi słowy, im większa świeca typu engulfing, tym bardziej będzie ona istotna dla analityków. Jeśli świeca engulfing jest czarna, reprezentuje potencjalne odwrócenie trendu spadkowego podczas trendu wzrostowego lub, odwrotnie; jeśli jest to biała świeca engulfing, wskazywałaby, że trend spadkowy ma się odwrócić.

2. Młot (Hammer)

Młot jest figurą zmiany, która wyznacza początek trendu byczego. Jak wiadomo, młot ma krótki korpus i bardzo długi dolny cień, czyli knot, który przynajmniej dubluje korpus świecy. Można by to interpretować w następujący sposób:

– Kiedy wyż i cena zamknięcia pokrywają się, wskazuje to na formację byczego świecznika.

– Podobnie, nawet jeśli niedźwiedzie próbowały obniżyć cenę, presja kupna ze strony byków zepchnęła ją w dół, więc kurs zamknął się na poziomie dziennego wyżu.

– Hammery, w których cena otwarcia pokrywa się z dziennym maksimum, są uważane za mniej bycze; jednakże mogą one wskazywać na byczy trend.

3. Białe lub czarne marubozu

Czarne marubozu to prostokątne świece z niewielkim lub żadnym górnym lub dolnym cieniowaniem. Liczby te odzwierciedlają presję sprzedaży, której doświadcza rynek i wskazują, że niedźwiedzie zdominowały sesję od otwarcia do zamknięcia. Są one bardzo pomocne, kiedy pojawiają się w pobliżu znaczącego oporu i mogą sygnalizować, że potencjalny poziom cenowy jest bliski osiągnięcia.

Białe marubozu są podobne do czarnego marubozu, ale wskazują, że ceny są zdominowane przez presję kupna. Są to prostokątne bloki z niewielkim lub żadnym górnym lub dolnym cieniowaniem i zazwyczaj odzwierciedlają kontynuację trendu wzrostowego lub w przypadku trendu spadkowego, sygnalizują możliwą zmianę trendu.

4. Doji

Doji, lub krzyże, są formowane przez pojedynczą świecę i pokazują, że cena otwarcia i zamknięcia była praktycznie identyczna. Większość doji wygląda jak odwrócone krzyże lub znaki plusa (+) wskazujące na neutralność.

Teraz, cienie lub knoty doji, wskazują na sentyment rynku:

– Jeśli górny cień doji jest długi: inwestorzy próbowali podnieść cenę, ale nie udało się.

– Długi dolny cień: wskazuje na istnienie presji sprzedaży.

5. Shooting star

Spadająca gwiazda jest bardzo podobna do figury odwróconego młota i sygnalizuje początek odwrócenia trendu spadkowego. Figura ta tworzy się, gdy cena minimalna, cena otwarcia i cena zamknięcia są bardzo blisko siebie, podczas gdy cena maksymalna dnia jest znacznie powyżej i co najmniej dwa razy większa od korpusu świecy.

Gwiazda jest najważniejsza, kiedy cena minimalna i cena zamknięcia pokrywają się, ponieważ wskazuje to, że byki próbowały podnieść cenę, ale niedźwiedzie przeważyły i cena zamknęła się na podobnym poziomie jak otwarcie.

W połączeniu z innymi formami analizy, świeczniki mogą być bardzo przydatne w określaniu możliwych zmian trendu i przełamań cen, co jest bardzo ważne dla stworzenia bardziej solidnej strategii inwestycyjnej.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!