Został on zaprojektowany przez analityka technicznego Billa Williamsa jako wskaźnik, który dostarcza informacji o sile lub słabości akcji. Jest on również używany do pomiaru dynamiki rynku i potwierdzania trendów.
Wskaźnik Awesome Oscillator: Jak go zastosować w swojej strategii inwestycyjnej?
Oscylator Awesome jest wykorzystywany do pomiaru siły trendu akcji. Ze względu na swój charakter oscylatora, jest on zaprojektowany tak, aby jego wartości wahały się powyżej lub poniżej linii zerowej.
Sposób przedstawienia oscylatora
Wygenerowane wartości są wykreślane jako histogram złożony z czerwonych i zielonych pasków:
- Zielony słupek, gdy jego wartość jest wyższa niż poprzedniego słupka.
- Czerwony słupek wskazuje, że dany słupek jest niższy niż poprzedni.
- Jeżeli wartości znajdują się powyżej linii zerowej, oznacza to, że okres krótkoterminowy wykazuje tendencję wyższą niż okres długoterminowy.
- Jeśli wartości wskaźnika znajdują się poniżej linii zerowej, okres krótkoterminowy wykazuje tendencję niższą niż okres długoterminowy.
- Najczęściej używane wartości to pięć okresów dla szybkich i 34 okresy dla wolnych, a jako sygnał wejścia brany jest moment, w którym nachylenie histogramu przekracza poziom zerowy i zmienia kolor zgodnie z zasadami handlu.
To jest:
- Wskaźnik oscyluje wokół centralnego poziomu zero, więc jeśli wzrasta powyżej 0, sygnał jest byczy, a jeśli spada poniżej 0, sygnał jest niedźwiedzi.
- Inny sygnał zwany Saucer to wzór utworzony przez trzy słupki wskaźnika; jeśli Saucer jest byczy, słupek jest czerwony, po nim następuje mniejszy czerwony słupek, a następnie zielony (wszystkie słupki muszą być powyżej zera). I odwrotnie, jeśli jest niedźwiedzi, słupek będzie zielony, po którym nastąpi mniejszy zielony słupek, a następnie czerwony (wszystkie słupki muszą być poniżej zera).
Przy takiej interpretacji oscylator składa się z:
- Czerwonego paska: jest powyżej zera, jeśli pasek jest mniejszy, a kolor jest czerwony. Jeśli jest poniżej zera, a pasek jest większy od poprzedniego, również będzie czerwony.
- Zielony pasek: Jeśli jest powyżej zera, pasek jest większy i ma kolor zielony. Jeśli jest poniżej zera, to znaczy, że słupek jest mniejszy od poprzedniego, a więc również będzie zielony.
- Linia centralna: zwana linią zerową.
Obliczanie oscylatora Awesome
Chociaż oscylator wygląda jak wskaźnik techniczny w postaci histogramu, jest on obliczany na podstawie dwóch średnich kroczących.
Jego formuła to:
AO = MMS przy 34 okresach (PM) – MMS przy 5 okresach (PM)
Gdzie:
- AO: Akronim dla Awesome Oscillator
- MMS: Prosta średnia krocząca
- PM: Prosta średnia krocząca jest obliczana na podstawie punktów środkowych świec japońskich. [(Maksimum + Minimum) / 2]
Zastosowanie oscylatora w strategii inwestycyjnej
Mając powyższe na uwadze, możesz zastosować Awesome Oscillator w swojej strategii handlowej i połączyć go z innymi analizami technicznymi, aby uzyskać lepszy wynik.
Sygnał spodka
Sygnał ten jest jednym z tych zalecanych przez Billa Williamsa, gdzie należy wziąć pod uwagę czy oscylator jest powyżej czy poniżej zera.
Wskaźnik przecina linię zerową
Jak już wyjaśniliśmy, jest to jeden z najprostszych sposobów jego zastosowania: jeśli wskaźnik jest poniżej zera i przecina się w górę, rynek wchodzi w trend byczy. Dlatego zaleca się zajmowanie długich pozycji lub zamykanie krótkich, a jeśli wskaźnik przecina linię zerową w dół, oznacza to, że rynek wchodzi w trend spadkowy.
Podwójne szczyty
Ostatnia strategia zalecana przez Williamsa jest oparta na szczytach i dołkach rysowanych przez histogram wskaźnika: jeśli wskaźnik jest powyżej linii zerowej, tworzą się dwa szczyty (góry), a drugi szczyt jest poniżej pierwszego, co jest sygnałem do zajęcia pozycji krótkiej. W przypadku, gdy wskaźnik znajduje się poniżej linii zerowej, formują się dwa szczyty (góry), a drugi szczyt będzie znajdował się powyżej pierwszego, co stanowi sygnał długiej pozycji.
Mam nadzieję, że dowiedziałeś się czym jest wskaźnik Awesome Oscillator i jak go zastosować w swojej strategii handlowej.