Grupa Swatch: Analiza i Perspektywy Rozwoju

Grupa Swatch (Swatch Group) jest największą na świecie grupą produkującą zegarki i oprócz marki Swatch, od której pochodzi jej nazwa, obejmuje wiele historycznych marek zegarków, takich jak Omega, Blancpain, Glashütte-Original, Longines i wiele innych.

Spółki zależne Swatch Group: Omega, Blancpain, Glashütte i Longines.

Firma ta została założona w 1983 roku pod kierownictwem Nicolasa Hayeka. „The Swatch Group”, czyli „Grupa Swatch”, powstała po poważnym kryzysie w szwajcarskim przemyśle zegarkowym w latach 70-tych.

„The Swatch Group” to międzynarodowa grupa zajmująca się projektowaniem, produkcją i sprzedażą gotowych zegarków, biżuterii, mechanizmów zegarkowych i komponentów, dostarczająca prawie wszystkie komponenty wymagane przez 18 marek zegarków.

Jest również głównym graczem w produkcji i sprzedaży systemów elektronicznych wykorzystywanych w zegarmistrzostwie i innych sektorach. Swatch Group zatrudnia ponad 33 000 osób w ponad 50 krajach. Jest to nie tylko przemysłowa „maszyna” produkcyjna, która wykorzystuje najbardziej zaawansowaną robotykę i nowe technologie, aby zapewnić najwyższą precyzję wymaganą dla swoich produktów.

Ale jest to również działalność, w której rzemiosło ma swoje miejsce, w warsztatach „Vallée de Joux”, gdzie mechanizmy mechaniczne są wykonywane ręcznie i gdzie nadal uczy się wyjątkowego profesjonalizmu i chroni know-how.

Marki Swatch Group

Głównymi markami Swatch Group są: Blancpain, Breguet, Harry Winston, Glashütte Original, Omega, Jaquet Droz, Léon Hatot/Rado, Longines/Hamilton, Certina, Mido, Tissot, Balmain, Calvin Klein/Swatch i Flik Flak/Endura.

Ta luksusowa marka jest również właścicielem ETA S.A., Valjoux, spółki zależnej z siedzibą w Grenchen, która opracowuje wiele mechanizmów dla marek Grupy i innych marek zegarków Swiss Made.

Podobnie Swatch jest właścicielem firm elektronicznych, takich jak baterie Belenos, EM Microelectronic-Marin, Micro Crystal (kwarc) i Renata. Simon & Membrez, Novi S.A., RW, Comadur, Lascor, HH Michrotecnique, meco Suisse, mom, Universo, DYB, diantus watch, assem, TERMiBoîtes jako część ich firm produkcyjnych.

Swatch posiada dział badań i rozwoju, usług, kontroli jakości i inżynierii oraz dysponuje takimi zasobami jak: Cite du Temps, Planet Swatch, Omega Museum, Longines, Glashütte German Museum, Swatch Art Peace Hotel i Nicolas Hayek Center.

Przyjrzyjmy się teraz głównym markom należącym do Swatch Group.

Omega 

Zegarki Omega to duża szwajcarska firma, która została założona przez młodego Louisa Brandta, który założył skromny warsztat w szwajcarskiej wiosce „La Chaux-de-Fonds”. W 1879 roku zmarł, ale jego dwaj synowie, Louis-Paul i César Brandt, przejęli firmę zegarmistrzowską i rok później przenieśli się do miasta Biel / Bienne.

Prawie 200 lat później Omega nadal jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie ze względu na swoją jakość i precyzję.

Swatch Blancpain 

Ta marka zegarków z siedzibą w Paudex / Le Brassus w Szwajcarii została założona przez Jehana-Jacquesa Blancpaina w Villeret w Szwajcarii w 1735 roku. Jest uważana za najstarszą markę zegarków na świecie, która projektuje, produkuje, dystrybuuje i sprzedaje prestiżowe zegarki mechaniczne i luksusowe.

Glashütte 

Ferdinand Adolph Lange założył swoją fabrykę zegarków w mieście Glashütte (Saksonia); dając początek pożądanym luksusowym markom na całym świecie, takim jak „A. Lange & Söhne”, „Glashütte Original” i „Nomos Glashütte”. Jest to marka znana na całym świecie ze swojego wzornictwa i technologii.

Longines 

Longines to stara szwajcarska marka luksusowych zegarków założona w 1832 roku. Jej początki sięgają warsztatu zegarmistrzowskiego założonego przez „Auguste Agassiz” w Saint-Imier w Szwajcarii. Obecnie posiada kilka kolekcji dla mężczyzn i kobiet z kilkoma znanymi modelami, takimi jak Lindbergh, Weems, Legend Diver, Conquest, Hydroconquest czy Flagship.

Dystrybucja marki Swatch

Każda z marek jest w pełni zatwierdzona i gwarantowana przez Swatch Group, a spółka zależna posiada certyfikowane i wykwalifikowane centrum serwisowe w Szwajcarii. Do każdego punktu wysyłane są urządzenia, materiały i komponenty niezbędne do naprawy zegarków sprzedawanych w danym kraju i/lub regionie.

Grupa Swatch: Analiza ekonomiczna

Filozofią Swatch Group jest myślenie długoterminowe. Biorąc pod uwagę, że akcje tej szwajcarskiej grupy są notowane na giełdzie w Zurychu, a jej siedziba znajduje się w Biel w Szwajcarii, wiele osób zastanawia się, czy warto kupować akcje Swatch.

Dla wielu ekspertów przewagą konkurencyjną Swatch jest zdolność do utrzymania się w czasie, a co za tym idzie ogromna siła jej marek; możliwość nieobniżania cen i postrzeganie oferowanych luksusowych produktów. Dlatego inwestowanie w akcje tej firmy na giełdzie jest uważane za naprawdę opłacalne.

Jak już wspomniano, grupa Swatch jest jednym ze światowych liderów w branży zegarków. Ponadto warto wiedzieć, że grupa ta jest jedną z pierwszych w Szwajcarii pod względem kapitalizacji i obrotów w sektorze produkcyjnym.

Oprócz powyższego, grupa ta jest jedną z najważniejszych na świecie w swoim sektorze, odpowiadając za ponad 25% globalnej sprzedaży zegarków.

Akcje Swatch: Dane finansowe

Jeśli przeanalizujemy dane finansowe Swatch na przestrzeni lat, możemy podkreślić siłę tej marki na giełdzie:

 • Kapitalizacja akcji wyniosła 10,44 miliarda franków szwajcarskich (CHF) w roku 2024.
 • Obroty Swatch za rok 2023 wyniosły prawie 7,9 miliona CHF.
 • Jest notowana na giełdzie w Zurychu, gdzie znajdują się najwyżej notowane spółki w Szwajcarii.

Akcjonariusze i konkurencja

Udziały Swatch dzielą się na:

 • 0,12% akcji w posiadaniu instytucji.
 • 0,12% akcji w wolnym obrocie, również w rękach instytucji.
 • Pozostały procent akcji jest w posiadaniu rodziny Hayek i inwestorów.

Grupa Swatch: Notowania

Poniżej znajduje się podsumowanie rynku Swatch Group.

Grupa Swatch: Notowania | Źródło: Google Finance

Akcje Swatch Group

Akcje grupy Swatch są obecnie w dużej mierze w rękach dużych prywatnych akcjonariuszy, w tym:

 • Hayek Pool z 40,5 proc.
 • Gardner Russo & Gardner z 3,76%.
 • Marathon Asset Management z 3,53%.
 • Fidelity Research & Management z 3,28%.
 • Norges Bank Investment Management z 3,11%.
 • UBS Asset Management Switzerland z 2,79%.
 • Vanguard Group z 2,76%.
 • Invesco Advisers z 2,64%.
 • Dimensional Fund Advisors z 2,40%.
 • Flossbach Von Storch z 2,32% oraz;
 • FIL Investment Advisors z 2,09%.

Ponadto Swatch ma ważnych strategicznych sojuszników, takich jak:

 • Tmall: W 2020 r. firma Swatch nawiązała współpracę z Tmall Group, aby zaoferować Swatch Tmall Super Brand Day, wydarzenie łączące działania online i offline dla chińskich fanów. Tmall to centrum handlowe chińskiego giganta e-commerce Alibaba, które jest również największą w kraju platformą zewnętrzną dla sprzedawców detalicznych i marek.
 • Tiffany & Co: Swatch Group niedawno zawarła strategiczny sojusz z Tiffany & Co w celu optymalizacji rozwoju, produkcji i globalnej sprzedaży zegarków marki Tiffany. Sojusz ten wprowadził Tiffany & Co do wewnętrznego kręgu luksusowych marek zegarków produkowanych i dystrybuowanych przez Swatch Group. Obie firmy rozważały nawiązanie współpracy od dłuższego czasu, a Swatch został uznany przez Tiffany & Co za najlepszego partnera strategicznego do zorganizowania powrotu marki na rynek zegarków, dzięki swojej pozycji lidera i możliwościom dystrybucji.

Główni inwestorzy instytucjonalni

Wśród inwestorów instytucjonalnych znajduje się Parametric Portfolio Associates, duża grupa inwestycyjna, która zapewnia większe bezpieczeństwo podczas inwestowania w te akcje na giełdzie.

Grupa Swatch: Konkurencja

Rolex jest prawdopodobnie najbardziej znanym konkurentem grupy Swatch.

Inni konkurenci Swatch obejmują: Casio, Seiko, Mondaine Hublot, Timex i Fossil. Jak więc widać, firma ta konkuruje z najlepszymi markami na rynku.

Zalety inwestowania w Swatch Group

✔ Swatch jest modelem biznesowym dla innych konkurentów, zarówno pod względem struktury korporacyjnej, jak i zdolności do wzmacniania marki.

✔ Produkuje własne materiały, będąc jednocześnie unikalną grupą na rynku międzynarodowym.

✔ Swatch może być opłacalną inwestycją w perspektywie średnio- i długoterminowej.

✔ Grupa emituje roczne dywidendy (akcje Swatch nie mają wysokich dywidend, ale są najbardziej atrakcyjnymi szwajcarskimi akcjami dla transakcji krótko- i średnioterminowych).

✔ Akcje można kupować bezpośrednio i za pomocą kontraktów CFD.

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

€0.00

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!