Swatch Group (UHR.SW): Jakie luksusowe marki ukrywa grupa? Omega, Blancpain, Glashütte i Longines

Swatch Group jest największą na świecie grupą zegarmistrzowską i oprócz marki Swatch, od której pochodzi jej nazwa, obejmuje liczne historyczne marki zegarków, takie jak Omega, Blancpain, Glashütte-Original, Longines i wiele innych.

swatch group

Swatch Group (UHR.SW): Jakie luksusowe marki ukrywa grupa? Omega, Blancpain, Glashütte i Longines

Firma ta została założona w 1983 roku pod kierownictwem Nicolasa Hayeka, „The Swatch Group”, została utworzona w następstwie poważnego kryzysu w szwajcarskim przemyśle zegarmistrzowskim w latach 70-tych.

„The Swatch Group” to międzynarodowa grupa działająca w zakresie projektowania, produkcji i sprzedaży gotowych zegarków, biżuterii, mechanizmów zegarkowych i komponentów, dostarczająca prawie wszystkie komponenty wymagane przez jej 18 marek zegarków.

Jest również głównym graczem w produkcji i sprzedaży systemów elektronicznych stosowanych w zegarmistrzostwie i innych sektorach. Grupa Swatch zatrudnia ponad 33 000 osób w ponad 50 krajach. Jest to nie tylko „maszyna” do produkcji przemysłowej, która wykorzystuje najbardziej zaawansowaną robotykę i nowe technologie, aby zapewnić najwyższą precyzję wymaganą dla swoich produktów.

Ale jest to również działalność, w której rzemiosło ma swoje miejsce, w warsztatach „Vallée de Joux”, gdzie mechaniczne ruchy są wykonywane ręcznie i gdzie nadal naucza się wyjątkowego profesjonalizmu i chroni „know-how” lub „savoir- faire”.

Spółki Swatch

Główne marki grupy Swatch to: Blancpain, Breguet, Harry Winston, Glashütte Original, Omega, Jaquet Droz, Léon Hatot/Rado, Longines/Hamilton, Certina, Mido, Tissot, Balmain, Calvin Klein/Swatch i Flik Flak/Endura.

Ta luksusowa marka jest również właścicielem ETA S.A., Valjoux, spółki zależnej z siedzibą w Grenchen, która opracowuje wiele mechanizmów dla marek Grupy oraz innych marek zegarków „Swiss Made”.

Przedsiębiorstwa produkcyjne

Podobnie, Swatch jest właścicielem firm elektronicznych takich jak: Belenos batteries, EM Microelectronic-Marin, Micro Crystal (kwarc) i Renata. Simon & Membrez, Novi S.A., RW, Comadur, Lascor, HH Michrotecnique, Meco Suisse, Universo, DYB, Diantus watch, Assem, TERMiBoîtes, które są częścią ich firm produkcyjnych.

Przedsiębiorstwa

Firma Swatch posiada działy badań i rozwoju, usług, Inmuebles S.A., kontroli jakości i inżynierii oraz dysponuje takimi zasobami jak: Cite du Temps, Planet Swatch, Omega Museum, Longines, Glashütte German Museum, Swatch Art Peace Hotel i Nicolas Hayek Center.

Najbardziej rozpoznawalne marki luksusowe

Omega

Ta wielka szwajcarska marka zegarków została założona przez młodego Louisa Brandta, który założył skromny warsztat w szwajcarskiej wiosce La Chaux-de-Fonds. W 1879 roku zmarł, ale jego dwaj synowie, Louis-Paul i César Brandt, przejęli firmę zegarmistrzowską i przenieśli się do miasta Biel / Bienne rok później.

Omega kontynuuje prawie 200 lat później, będąc jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie ze względu na swoją jakość i precyzję.

Blancpain

Z siedzibą w Paudex/Le Brassus, Szwajcaria, ta marka zegarków została założona przez Jehan-Jacques Blancpain w Villeret, Szwajcaria w 1735 roku. Jest uważana za najstarszą markę zegarków na świecie, która projektuje, produkuje, dystrybuuje i sprzedaje prestiżowe mechaniczne i luksusowe zegarki.

Glashütte

Ferdinand Adolph Lange założył swoją fabrykę zegarków w mieście Glashütte (Saksonia); dając początek pożądanym na całym świecie luksusowym markom, takim jak A.Lange & Söhne, Glashütte Original i Nomos Glashütte. Jest to marka ciesząca się dużym uznaniem na całym świecie ze względu na swoje wzornictwo i technologię.

Longines

Longines to stara szwajcarska marka luksusowych zegarków założona w 1832 roku. Jej początki sięgają warsztatu zegarmistrzowskiego założonego przez Auguste Agassiz w Saint-Imier w Szwajcarii. Obecnie posiada kilka kolekcji dla mężczyzn i kobiet z kilkoma słynnymi modelami, takimi jak Lindbergh, Weems, Legend Diver, Conquest, Hydroconquest czy Flagship.

Dystrybucja marki Swatch

Każda z tych marek jest w pełni zatwierdzona i gwarantowana przez Swatch Group, a spółka zależna posiada certyfikowane i wykwalifikowane centrum serwisowe w Szwajcarii. Do każdego punktu wysyłane są meble, materiały i komponenty niezbędne do naprawy zegarków sprzedawanych w danym kraju i/lub regionie.

Analiza ekonomiczna Swatch

Filozofią Swatch Group jest myślenie długoterminowe. Biorąc pod uwagę, że akcje tej szwajcarskiej grupy są notowane na giełdzie w Zurychu, a jej siedziba znajduje się w Biel w Szwajcarii, wiele osób zastanawia się, czy warto kupić akcje firmy Swatch.

Swatch, dla wielu ekspertów, ma przewagę konkurencyjną w zdolności do utrzymania się w czasie, a zatem wielką siłę swoich marek; możliwość nieobniżania cen luksusowych przedmiotów, które oferuje. Dlatego też uważa się, że inwestowanie na giełdzie w akcje tej firmy jest naprawdę owocne.

Jak już wspomniano, grupa Swatch jest jednym ze światowych liderów w branży zegarmistrzowskiej. Ponadto warto wiedzieć, że grupa ta należy do ścisłej czołówki w Szwajcarii pod względem kapitalizacji i obrotów w sektorze produkcyjnym.

Ponadto, grupa ta jest jedną z najważniejszych na świecie w swoim sektorze, odpowiadając za ponad 25% globalnej sprzedaży zegarków.

Swatch Shares – dane finansowe

Jeśli przeanalizujemy dane finansowe firmy Swatch na przestrzeni lat, możemy podkreślić siłę tej marki na rynku akcji:

● Kapitalizacja akcji wyniosła 10,44 mld franków szwajcarskich (CHF) w roku 2020.

● Obrót w liczbach za rok 2016 wyniósł 7.553 mln franków szwajcarskich.

● Zysk netto za rok 2019 wyniósł 748 mln franków szwajcarskich.

● Miejsce notowań na Zuryskiej Giełdzie Papierów Wartościowych należy do spółek szwajcarskich o najwyższym poziomie notowań.

Akcjonariusze i konkurenci

Udziały firmy Swatch są podzielone na:

  • 0,12% akcji będących w posiadaniu instytucji;
  • 0,12% free float, również w rękach instytucji

Pozostały procent udziałów jest w posiadaniu rodziny Hayek i inwestorów.

Główni inwestorzy instytucjonalni

Do inwestorów instytucjonalnych należy „Parametric Portfolio Associates”, duża grupa inwestycyjna, co daje dodatkowe bezpieczeństwo przy inwestowaniu w te akcje na giełdzie.

Czołowi konkurenci firmy Swatch

Do konkurentów firmy Swatch należą: Casio, Seiko, Mondaine, Rolex, Hublot, Timex i Fossil. Tak więc, jak widać, firma ta konkuruje z najlepszymi markami na rynku.

Korzyści z inwestowania w Swatch Group

Swatch jest wzorem biznesowym dla innych konkurentów, zarówno ze względu na swoją strukturę korporacyjną, jak i zdolność do wzmacniania marki.

✔ Produkuje własne materiały, będąc szczególną grupą na rynku międzynarodowym.

✔  Swatch może być opłacalną inwestycją w średnim i długim terminie.

✔  Grupa wypłaca coroczne dywidendy (akcje Swatch nie mają wysokich dywidend, ale są najbardziej atrakcyjnymi szwajcarskimi akcjami dla transakcji krótko- i średnioterminowych).

✔ Akcje można kupować bezpośrednio lub za pomocą kontraktów CFD.

Czy teraz, kiedy wiesz o grupie Swatch, jej wynikach i wzroście na giełdzie, zainwestowałbyś w tę klasę akcji? Zapraszamy do komentowania tego wpisu.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!