Najlepsze europejskie akcje do inwestowania

Normalizacja stóp procentowych przez banki centralne, gdy inflacja powróciła do poziomów niespotykanych od dziesięcioleci, zwiększyła zainteresowanie europejskimi akcjami. Kiedy stopy procentowe były na najniższym poziomie, inwestorzy tłumnie przybywali na amerykański rynek akcji, aby kupować akcje krajowych spółek technologicznych, w tym Apple (AAPL), Amazon (AMZN), Microsoft (MSFT) i Tesla (TSLA). Te wzrostowe akcje dały inwestorom możliwość uczestniczenia w spółkach, które były na dobrej drodze do szybkiego rozwoju swojej działalności i generowania wysokich zwrotów. Omówimy dzisiaj najlepsze europejskie akcje, w które warto inwestować.

Jednak wraz z rosnącymi kosztami finansowania, które zagrażały wzrostowi gospodarczemu, oczekiwania co do przyszłych zysków zmalały i nawet mniej ryzykowne inwestycje zaczęły oferować atrakcyjne zwroty. W rezultacie akcje spółek technologicznych gwałtownie spadły. Obecnie inwestorzy są bardziej zainteresowani akcjami wartościowymi: spółkami, które mają być sprzedawane z dyskontem w oparciu o ich wyniki finansowe. Jest to oczywiście korzystne dla Europy.

Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem w europejskie akcje, sprawdź:

Najlepsze akcje europejskie do kupienia

Najlepsze europejskie akcjeTickerISIN
ENIENIIT0003132476
FERRARIRACENL0011585146
ADIDASADSDE000A1EWWW0
PORSCHEPAH3DE000PAH0038
NESTLÉNESNCH0038863350
IBERDROLAIBEES0144580Y14

ENI

 • Eni SPA (ENI) jest spółką z siedzibą we Włoszech, zajmującą się wydobyciem, promocją i poszukiwaniem węglowodorów, dostawą i sprzedażą gazu, skroplonego gazu ziemnego (LNG) oraz energią, rafinacją i marketingiem produktów ropopochodnych, produkcja i obrót produktami petrochemicznymi, tworzywami sztucznymi i elastomerami oraz handel surowcami. Segmenty firmy obejmują poszukiwanie i produkcję, gaz i energię, rafinację i marketing. Segment Poszukiwań i Wydobycia zajmuje się poszukiwaniem ropy naftowej i gazu ziemnego oraz wydobyciem i promocją złóż, a także zarządzaniem LNG w ponad 40 krajach, takich jak Włochy, Libia, Egipt, Norwegia, Wielka Brytania, Angola, Kongo, Nigeria, Stany Zjednoczone, Kazachstan, Algieria, Australia, Wenezuela, Irak, Ghana i Mozambik. Segment Gazu i Energii spółki zajmuje się dostawą, obrotem i marketingiem gazu, instalacji LNG i energii elektrycznej, międzynarodowym transportem gazu oraz handlem towarami i instrumentami pochodnymi.
 • W okresie trzech miesięcy zakończonym 31 marca 2023 r. przychody Eni SpA spadły o 15% do 27,19 mld euro. Zysk netto spadł o 33% do 2,39 mld euro. Przychody odzwierciedlają spadek segmentu Global Gas & LNG Portfolio o 41% do 7,94 mld euro, spadek segmentu poszukiwań i produkcji o 23% do 6 mld euro, całkowitą produkcję gazu ziemnego o 1% do 11,96 mld m3, produkcję ekwiwalentu ropy naftowej (BOE/D)- RE wzrost o 15% do 180 000 baryłek dziennie. Zysk netto odzwierciedla również wyniki EGL, Power.

FERRARI

 • Ferrari NV jest włoskim projektantem, producentem i sprzedawcą samochodów sportowych, zarejestrowanym w Holandii. Działa pod marką Ferrari. Portfolio samochodów sportowych obejmuje między innymi F12berlinetta, FF, Ferrari GTB 488 488 Spider, 458 Speciale, Ferrari California T, F12tdf i LaFerrari. Firma oferuje również usługi finansowe za pośrednictwem Ferrari Financial Services. Produkuje również mini serie i samochody unikatowe. Spółka dzieli swoje rynki regionalne na EMEA (Europa, Bliski Wschód, Indie i Afryka), obie Ameryki, Chiny i resztę APAC (region Azji i Pacyfiku, z wyłączeniem Wielkich Chin) i jest aktywna na ponad 60 rynkach na całym świecie poprzez sieć autoryzowanych dealerów.
 • W okresie trzech miesięcy zakończonym 31 marca 2023 r. przychody Ferrari NV wzrosły o 20% do 1,43 mld EUR. Zysk netto wzrósł o 24% do 295,5 mln EUR. Przychody odzwierciedlały wzrost w segmencie samochodów i części o 23% do 1,24 mld euro, wzrost w segmencie sponsoringu, działalności komercyjnej i marek o 20% do 129,8 mln euro, wzrost w segmencie amerykańskim o 79% do 385,3 mln euro oraz wzrost w segmencie pozostałej części regionu APAC o 27% do 204,8 mln euro.

 👉🏼 Akcje Ferrari

ADIDAS

 • Adidas AG to firma z siedzibą w Niemczech, która projektuje, rozwija, produkuje i sprzedaje produkty sportowe. Segmenty firmy obejmują Europę, Amerykę Północną (w tym Reebok), Azję i Pacyfik, Rosję / Wspólnotę Niepodległych Państw, Amerykę Łacińską; Rynki Wschodzące, adidas Golf, Runtastic i inne centralnie zarządzane firmy. Każdy segment obejmuje działalność hurtową, detaliczną i e-commerce związaną z dystrybucją i sprzedażą produktów marek adidas i Reebok klientom detalicznym i konsumentom końcowym. Firma posiada ponad 2300 sklepów detalicznych, ponad 14 000 sklepów franczyzowych i ponad 150 000 hurtowni. Produkty marek adidas i Reebok obejmują obuwie, odzież i akcesoria, takie jak torby i piłki.
 • W okresie trzech miesięcy zakończonym 31 marca 2023 r. przychody adidas AG spadły o 1% do 5,27 mld euro. Strata netto przypadająca na zwykłych akcjonariuszy, z wyłączeniem pozycji nadzwyczajnych, wyniosła 33 mln euro, przy zysku w wysokości 302 mln euro. Przychody odzwierciedlają spadek segmentu Ameryki Północnej o 16% do 1,18 mld EUR, spadek segmentu Wielkich Chin o 12% do 884 mln EUR oraz spadek sprzedaży detalicznej w Ameryce Północnej o 16% do 1,18 mld EUR.

 👉🏼 Akcje Adidas

PORSCHE

 • Porsche Automobil Holding SE to niemiecka spółka holdingowa działająca w sektorze produkcji samochodów. Firma jest zaangażowana we własność i zarządzanie inwestycjami w Volkswagen AG, za pośrednictwem którego firma obsługuje dwanaście marek silników z siedmiu krajów europejskich: Volkswagen, Audi, SEAT, Skoda, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche, Ducati, Scania i MAN. Ponadto firma zajmuje się również dystrybucją części zamiennych, obsługą posprzedażną i inwestuje w łańcuch dostaw w branży motoryzacyjnej, w tym w szereg podstawowych technologii mających na celu wspieranie procesu rozwoju i produkcji poprzez usługi związane z pojazdami i mobilnością. Firma posiada spółkę zależną będącą w całości jej własnością, Porsche Beteiligung GmbH, oraz spółkę zależną będącą w większości własnością Volkswagen AG.
 • W okresie trzech miesięcy zakończonym 31 marca 2023 r. przychody Porsche Automobil Holding SE spadły o 34% do 1,36 mld euro. Dochód netto przypadający na zwykłych akcjonariuszy, z wyłączeniem pozycji nadzwyczajnych, spadł o 38% do 1,27 mld euro. Przychody odzwierciedlają spadek popytu na produkty i usługi spółki w wyniku niekorzystnych warunków rynkowych. Zysk netto odzwierciedla również wzrost kosztów finansowych z 1 mln euro do 73 mln euro (wydatki).

 👉🏼 Akcje Porsche

Nestle Ltd

 • Nestle Ltd. jest firmą działającą w branży spożywczej, zdrowotnej i wellness. Działy firmy to strefa Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej; strefa obu Ameryk; strefa Azji, Oceanii i Afryki Subsaharyjskiej; Nestlé Waters; Nestlé Nutrition i inne firmy. Kategorie produktów firmy obejmują napoje płynne i w proszku; wodę; produkty mleczne i lody; słodycze i PetCare. Inne obszary działalności Spółki obejmują Nestlé Professional, Nespresso, Nestlé Health Science i Nestlé Skin Health. Spółka prowadzi działalność w około 190 krajach na całym świecie. Spółka prowadzi także sprzedaż w różnych krajach, w tym między innymi w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Brazylii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Meksyku, na Filipinach, we Włoszech, Kanadzie, Francji, Hiszpanii i Szwajcarii. Spółka oferuje ponad 2000 marek produktów na całym świecie.
 • W roku obrotowym kończącym się 31 grudnia 2022 r. przychody Nestle SA wzrosły o 8% do 94,42 mld SF. Zysk netto spadł o 45% do 9,27 mld SF. Przychody odzwierciedlały wzrost w segmencie Nestlé Health Science o 37% do 6,6 mld SF, wzrost w segmencie Inne o 28% do 264 mln SF, wzrost w segmencie Nespresso o mniej niż 1% do 6,45 mld SF, wzrost w segmencie Pozostałe AOA o 62% do 14,83 mld SF, wzrost w segmencie USA o 15% do 30,31 mld SF oraz wzrost w segmencie Brazylia o 28% do 3,76 mld SF.

IBERDROLA

 • IBERDROLA, S.A. jest zaangażowana w działalność związaną z energią elektryczną i gazem w Hiszpanii i za granicą. Segmenty spółki obejmują działalność sieciową, działalność zderegulowaną, działalność odnawialną i pozostałą działalność. Działalność sieciowa obejmuje szereg czynności związanych z przesyłem i dystrybucją energii oraz inne uregulowane działania w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Segment działalności zderegulowanej obejmuje wytwarzanie i sprzedaż energii oraz handel i magazynowanie gazu w Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii i Ameryce Północnej. Segment Renewable Activities obejmuje działalność związaną z energią odnawialną w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i reszcie świata. Pozostała aktywność obejmuje spółki inżynieryjne i budowlane oraz działalność niezwiązaną z energią. Za pośrednictwem swoich spółek zależnych zapewnia dystrybucję i kontrolę, obsługę i konserwację obiektów wytwarzania energii oraz zarządzanie gruntami.
 • W okresie trzech miesięcy zakończonym 31 marca 2023 r. przychody Iberdrola SA wzrosły o 27% do 15,46 mld euro. Zysk netto wzrósł o 40% do 1,49 mld euro. Przychody odzwierciedlają wzrost w segmencie Power Generation/Freedom o 32% do 10,5 mld euro, segment Networks wzrost o 17% do 5,14 mld euro, wzrost w segmencie Wielkiej Brytanii o 1,99 mld euro do 4,07 mld euro, segment w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 23% do 2,36 mld euro, segment Brazylii wzrósł o 21% do 2,42 mld euro.

Broker do zakupu europejskich akcji

DEGIROXTB
RegulacjeBaFinKNF
Prawdziwe akcjeTakTak
CFD na akcjeNIETak
Konto demoNIETak
Prowizje2 €Tak
Akcje ułamkoweNIETak
Minimalny depozyt0,01 €Brak
Odwiedź brokera →Odwiedź brokera →

Wybór odpowiedniego brokera do zakupu europejskich akcji zależy od kilku czynników, w tym prowizji, łatwości obsługi platformy, obsługi klienta i zakresu dostępnych instrumentów inwestycyjnych. W zależności od Twoich potrzeb, oto lista brokerów, którzy mogą być odpowiedni do zakupu europejskich akcji:

DEGIRO

Ten broker oferuje dostęp do ogromnej liczby europejskich giełd przy stosunkowo niskich opłatach transakcyjnych. Jego platforma jest intuicyjna, dzięki czemu nadaje się zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych inwestorów.

DEGIRO

8.5/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA

Najlepszy broker giełdowy Rankia Awards 2021

Ponad 50 rynków światowych, brak opłat za przechowywanie, dywidendy i tantiemy uwzględnione.

Pamiętaj, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty pieniędzy.

Minimalny depozyt:

€0.01

XTB

XTB to renomowany broker, który oferuje inwestorom możliwość handlu europejskimi akcjami. Dzięki ich platformie inwestycyjnej można łatwo i wygodnie inwestować w akcje największych europejskich firm.

XTB

8.75/ 10

Rynki:

Polska, Europa

Dostępne są różne rodzaje produktów (akcje, ETFy, CFD).

XTB jest regulowany i nadzorowany przez FCA, CySEC, IFSC i KNF.

Szkolenie akademii i pracowników, obsługa klienta w języku polskim

Minimalny depozyt:

€0.00

Tutaj znajdziesz pełną listę najlepszych brokerów w Polsce.

Europejskie akcje wartościowe

Akcje wartościowe to takie, które inwestorzy uważają za niedowartościowane w stosunku do ich rzeczywistej wartości wewnętrznej. Może to wynikać z różnych czynników, w tym zmian rynkowych, wahań gospodarczych lub nieprawidłowych wycen dokonywanych przez innych inwestorów. Akcje takie jak Nestlé czy Volkswagen AG były historycznie uznawane za akcje wartościowe.

Niedowartościowane europejskie akcje

Europejskie SpółkiTickerCena
Roche Holding AGROG0,63
Novartis AGNOVN0,88
Henkel AG & Co KGaAHEN30,83
źródło: Morningstar Direct

Czytaj także: Niedowartościowane akcje .

Jakie jest opodatkowanie europejskich dywidend i akcji?

Opodatkowanie dywidend i akcji w Polsce wynosi 19%. Dywidendy wypłacane przez spółki akcjonariuszom podlegają opodatkowaniu według tej stawki, podobnie jak zyski kapitałowe ze sprzedaży udziałów.

Czytaj więcej: Opodatkowanie dywidend i akcji.

Często zadawane pytania

Jakie są najlepsze akcje w strefie euro?

Ferrari i Adidas wraz z ASML Holding, LMVH i SAP to najlepsze akcje w strefie euro.

W co inwestować w 2023 roku?

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy ocenie inwestycji w 2023 r., dotyczą utrzymywania się inflacji na wysokim poziomie lub przynajmniej powyżej celów wyznaczonych przez banki centralne, trendu wzrostowego stóp procentowych, który może osiągnąć szczyt w połowie roku, oraz ogólnego klimatu niepewności i wysokiej zmienności.
W tym scenariuszu europejskie akcje stanowią interesującą okazję do alokacji defensywnego składnika portfela akcji i skorzystania z możliwego wzrostu związanego z przepływami kapitału w poszukiwaniu aktywów, które są mniej zmienne niż amerykańskie notowania i mają na celu wynagrodzić większą solidność i stabilność europejskich spółek (pomyślmy na przykład o mniej kruchej naturze średniej wielkości instytucji kredytowych w porównaniu z ich amerykańskimi odpowiednikami) oraz niektóre czynniki makro, takie jak ożywienie chińskiej gospodarki, która jest znaczącym importerem dla europejskich spółek.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!