Jak i gdzie kupić akcje PZU?

Powszechny Zakład Ubezpieczeń Spółka Akcyjna (PZU) to przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe działające w Polsce. Jego historia sięga roku 1803, jednak oficjalną działalność rozpoczęło w 1921 roku, kiedy to powołano Polską Dyrekcję Ubezpieczeń Wzajemnych. W latach 1927-1952 funkcjonowało pod nazwą Powszechny Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych, a następnie, w latach 1952-1990, jako Państwowy Zakład Ubezpieczeń, będąc wówczas największym przedsiębiorstwem ubezpieczeniowym w kraju, mającym monopol na rynku.

Historia PZU

W 1998 roku rozpoczęła się prywatyzacja PZU, a w styczniu 2005 roku Sejm powołał komisję śledczą w celu zbadania nieprawidłowości w procesie prywatyzacji. Siedziba firmy mieści się obecnie w biurowcu Generation Park przy Rondzie Ignacego Daszyńskiego 4.

Prywatyzacja PZU kontynuowana była w latach 1999-2008, a głównym udziałowcem stało się portugalsko-holenderskie konsorcjum Eureko. Jednak proces prywatyzacji nie przebiegał bez problemów, co doprowadziło do konfliktu pomiędzy Eureko a Skarbem Państwa. Spór zakończył Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy w Londynie w 2005 r., który orzekł, że Polska jest odpowiedzialna za opóźnianie prywatyzacji PZU na niekorzyść Eureko. Jednakże werdykt ten nie posiadał mocy prawnej wyroku sądowego.

Ostatecznie w 2009 roku rząd polski zawarł ugodę ze spółką Eureko, na podstawie której holenderska spółka sprzedała większość swoich akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W ramach oferty publicznej PZU przeprowadzonej w maju 2010 roku, sprzedano akcje stanowiące 29,9% kapitału zakładowego spółki. Oferta ta zakończyła się znaczną nadsubskrypcją i była największą w historii polskiego rynku kapitałowego, osiągając wartość około 8,07 miliarda złotych.

Akcje PZU: Notowania

Akcje PZU są notowane na giełdzie, a ich aktualne notowania odzwierciedlają ruchy na rynku. W ciągu jednego dnia maksymalna wartość osiągnięta przez akcje PZU wyniosła 41,1800 zł, natomiast minimalna wartość wyniosła 40,3 zł.

Notowania PZU | Źródło: Google Finance

Obroty akcjami PZU są na wysokim poziomie, a ostatnie dane wskazują, że wolumen obrotu wyniósł 1 890 022 sztuki akcji, natomiast wartość obrotu osiągnęła 77 044 824 zł. W ciągu dnia przeprowadzono 6095 transakcji z udziałem akcji PZU. Warto zauważyć, że stopa zwrotu za jeden rok wynosi imponujące 40,04%, co sugeruje atrakcyjność tych akcji dla inwestorów poszukujących zysków na rynku.

Akcjonariusze PZU

Największym akcjonariuszem PZU jest Skarb Państwa, posiadający 34,1875% udziałów w spółce. Pozostałe akcje są rozproszone pomiędzy inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych. PZU jest notowane na warszawskiej giełdzie od 2010 roku i wchodzi w skład głównego indeksu, czyli WIG20. 16 kwietnia 2010 roku spółka opublikowała prospekt emisyjny, a 12 maja 2010 roku zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wartość oferty publicznej PZU wyniosła około 8,07 miliarda złotych, co stanowiło najwyższą wartość w historii polskiego rynku kapitałowego. W ramach tej oferty sprzedano blisko 30% akcji, w tym wszystkie akcje, które dotychczas należały do Eureko.

Gdzie i jak kupić akcje PZU?


Można inwestować w PZU poprzez fundusze ETF, które umożliwiają inwestowanie w koszyk polskich akcji, w tym w PZU. Przykłady takich funduszy to:

  • Lyxor WIG 20 UCITS ETF (ETFW20L)
  • iShares MSCI Poland UCITS ETF (EPOL)

Kolejną opcją jest inwestowanie poprzez fundusze TFI, takie jak Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU SA (TFI PZU SA), które oferują programy inwestycyjne oparte o polskie akcje, np. subfundusz akcji polskich oparty o indeks WIG 20.

Warto jednak zauważyć, że aktywnie zarządzane fundusze TFI mogą być droższe. Kolejną opcją inwestycji są kontrakty CFD na akcje PZU. W przypadku handlu kontraktami CFD, zalecamy używać zleceń typu take profit lub stop loss, aby kontrolować ryzyko.

Gdzie kupić akcje PZU?

Poniżej przedstawiam tabelę porównawczą prowizji oferowanych przez różne domy maklerskie:

Dom Maklerski / BrokerOpłatyMin. prowizja
XTB0%brak
TMS0,19%min. 5 zł
DEGIRO1 zł + 10 zł opłaty manipulacyjnejbrak
Dom Maklerski ING0,30% min. 5 zł
Dom Maklerski Pekao0,375%min. 6 zł
Dom Maklerski Alior0,38%min. 3 zł
Dom Maklerski BOŚ (Bossa)0,38%min. 5 zł
Dom Maklerski mBank0,39%min. 5 zł

Degiro i XTB wyróżniają się zerową prowizją (i niską opłatą manipulacyjną w przypadku Degiro). Przed dokonaniem transakcji upewnij się, że znasz warunki i opłaty oferowane przez każdego broker.

Jak kupić akcje PZU na XTB?

Aby zakupić akcje PZU na platformie XTB, wykonaj kilka prostych kroków.

  1. Najpierw załóż konto na XTB i zasil je środkami.
  2. Następnie zaloguj się do swojego konta i wyszukaj symbol akcji PZU.
  3. Po znalezieniu akcji wybierz odpowiednią ilość do zakupu i zatwierdź transakcję.
PZU na xStation | Źródło: XTB

Pamiętaj, że na platformie XTB możesz również korzystać z różnych narzędzi i funkcji, takich jak zlecenia stop loss czy take profit, aby zarządzać swoimi inwestycjami.

👇 Załóż konto na XTB 👇

XTB

8.75/ 10

Rynki:

Polska, Europa

Dostępne są różne rodzaje produktów (akcje, ETFy, CFD).

XTB jest regulowany i nadzorowany przez FCA, CySEC, IFSC i KNF.

Szkolenie akademii i pracowników, obsługa klienta w języku polskim

Minimalny depozyt:

€0.00

Akcje PZU: Prognozy

Przyszłe prognozy dotyczące akcji PZU są przedmiotem spekulacji i zależą od wielu czynników, w tym kondycji gospodarki, trendów na rynku ubezpieczeń oraz polityki firmy. Niemniej jednak, PZU jest jednym z największych i najbardziej uznanych podmiotów ubezpieczeniowych w Polsce, co daje jej solidne fundamenty na przyszłość.

Rozwój branży ubezpieczeniowej, rosnące zainteresowanie inwestycjami na polskim rynku kapitałowym oraz ewentualne ekspansje zagraniczne mogą mieć pozytywny wpływ na dalszy rozwój akcji PZU. Szereg czynników może wpływać na ich wartość, takich jak wyniki finansowe spółki, kondycja rynku ubezpieczeniowego, zmiany regulacyjne czy ogólne trendy gospodarcze.

Warto zauważyć, że przyszłe wyniki i osiągnięcia spółki są trudne do przewidzenia. Jednakże, PZU, będące jednym z największych graczy na rynku ubezpieczeniowym w Polsce, cieszy się ugruntowaną pozycją i uznaniem inwestorów.

Zobacz także:

👇 Kup akcje PZU 👇

Minimalny depozyt:

€0.01

Minimalny depozyt:

€0.00


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!