Jak kupić akcje Orlen?

PKN Orlen (GPW: PKN) to polski koncern paliwowo-energetyczny. PKN Orlen jest czwartą co do wielkości firmą w Europie Środkowo-Wschodniej. Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy warto kupić akcje Orlen.

orlen-logo

Spółka prowadzi działalność w Polsce, Czechach, na Słowacji, w Niemczech i krajach bałtyckich oraz w Kanadzie. W lutym 2022 roku Skarb Państwa posiadał 27,52 procent udziałów w spółce.

Historia Orlenu

Firma powstała z połączenia dwóch państwowych firm petrochemicznych: CPN (Centrala Produktów Naftowych), komunistycznego monopolisty sprzedaży detalicznej ropy naftowej oraz Petrochemii Płock, państwowej firmy odpowiedzialnej za rafinerie ropy naftowej w Płocku, największy tego typu kompleks w Polsce. W 1999 roku CPN i Petrochemia Płock połączyły się w Polski Koncern Naftowy (PKN), który kilka miesięcy później dodał do swojej marki nazwę Orlen.

Prywatyzacja Orlenu

Pod nazwą PKN Orlen obie firmy zostały częściowo sprywatyzowane i połączone w 1999 roku.

Polska została uwikłana w największy skandal korupcyjny w swojej współczesnej historii, jakim była afera Orlengate. Andrzej Modrzejewski, prezes PKN Orlen, został zatrzymany 7 lutego 2002 roku przez UOP (Urząd Ochrony Państwa). Zarzucano mu spekulację oraz ujawnianie poufnych informacji. W grudniu 2002 roku Zbigniew Wróbel zaproponował 160 mln dolarów za zakup 295 niemieckich stacji benzynowych od BP PLC, co było pierwszym krokiem w strategii ekspansji. Ze sprzedażą na poziomie 7,2 mld dolarów w tamtym czasie PKN Orlen był największą polską firmą

Czy warto inwestować w Orlen?

Ostatnie inwestycje Orlenu wskazują na coraz większą dywersyfikację, a co za tym idzie, stabilniejszą pozycję rynkową tej firmy.

Poprzez czeską spółkę zależną Unipetrol, PKN Orlen otworzył w 2019 roku pierwszą stację paliw pod marką Benzina na Słowacji. Do końca 2020 roku Słowacja miała 20 stacji Orlenu.

Korporacja od 2018 roku przechodzi transformację w grupę wieloenergetyczną i handlową. 14 lipca 2020 roku PKN Orlen poinformował o uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu. Fuzja Orlenu i Lotosu została sfinalizowana 1 sierpnia 2022 roku.

Orlen nabył 65% akcji Ruch SA w listopadzie 2020 roku. Polska Press została przejęta przez Orlen w marcu 2021 roku po podpisaniu umowy 7 grudnia 2020 roku.

W grudniu 2020 roku Orlen nabył biogazownię (projekt Bioenergia), którą zamierza przekształcić w instalację do produkcji biometanu. W celu zabezpieczenia dostaw przejęto także spółkę Biozec, która zajmuje się sprzedażą i dystrybucją energii cieplnej dostarczanej przez biogazownię. Orlen w 2021 r. nabył także cztery farmy wiatrowe. W lutym farmę Kanin o mocy 20 MW, a także trzy inne o łącznej mocy 89,4 MW

Wniosek o przejęcie został złożony do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przez PKN Orlen 10 maja 2021 roku, po ogłoszeniu zamiaru przejęcia PGNiG.

Akcje Orlen: Gdzie kupić?

Inwestorzy indywidualni mogą inwestować w akcje PKN ORLEN wyłącznie za pośrednictwem licencjonowanych domów maklerskich i banków. Większość biur maklerskich i domów maklerskich oferuje akcje PKN Orlen. Broker XTB oczywiście ma w swojej ofercie akcje Orlenu. Warto zaznaczyć, że broker ten jest licencjonowany przez Komisję Nadzoru Finansowego w Polsce. Przed przystąpieniem do kupna możesz również założyć darmowe konto demo, aby poćwiczyć i zobaczyć jak działa platforma.

XTB

8.75/ 10

Rynki:

Polska, Europa

Dostępne są różne rodzaje produktów (akcje, ETFy, CFD).

XTB jest regulowany i nadzorowany przez FCA, CySEC, IFSC i KNF.

Szkolenie akademii i pracowników, obsługa klienta w języku polskim

Minimalny depozyt:

$0.00

Akcje Orlen: Wykres

Notowania: Akcje Orlen

Marki PKN Orlen

  • Orlen (Stacje benzynowe)
  • Unipetrol (Czeski krajowy koncern paliwowy)
  • Star (Marka stacji benzynowych na rynku niemieckim)
  • Benzina (Marka stacji benzynowych na rynku czeskim i słowackim)
  • Orlen Lietuva (Marka stacji benzynowych na rynku litewskim)

Prognozy

W przypadku zawirowań lub problemów rynkowych Orlen może liczyć na rozsądne wsparcie, ponieważ jest spółką państwową.

Można śmiało przewidywać, że znaczenie PKN Orlen będzie w najbliższych latach rosło ze względu na tendencję do przyciągania małych firm i stacji.

Po czwartkowej sesji na GPW PKO BP i PZU kupiły od Skarbu Państwa ponad 14 mln akcji PKN Orlen. Szacuje się, że do kasy państwa trafi około 1,5 mld zł. PKO BP i PZU kupiły po 14.161.080 akcji PKN Orlen, w efekcie czego wydadzą na akcje Orlenu po około 756 mln zł.

Mniejszościowy udział Skarbu Państwa w Orlenie (2,26%; 14 161 080 akcji) został również zatwierdzony w ramach połączenia PKN Orlen (PKN.PL) i PGNiG (PGN.PL). Po zakończeniu połączenia Skarb Państwa będzie posiadał około 52% udziałów w PKN Orlen. 

Około 80% zarezerwowanych mocy przesyłowych Baltic Pipe zostanie wykorzystanych przez PGNiG w 2023 roku, co stanowi co najmniej 6,5 mld metrów sześciennych gazu ziemnego. 

W nadchodzącym sezonie grzewczym dostawy gazu z Norwegii oraz innych surowców, w tym z Polski, zaspokoją pełne zapotrzebowanie. 

Przeczytaj również:

XTB

8.75/ 10

Rynki:

Polska, Europa

Dostępne są różne rodzaje produktów (akcje, ETFy, CFD).

XTB jest regulowany i nadzorowany przez FCA, CySEC, IFSC i KNF.

Szkolenie akademii i pracowników, obsługa klienta w języku polskim

Minimalny depozyt:

$0.00


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!