PKN Orlen (GPW: PKN) to polski koncern paliwowo-energetyczny. PKN Orlen jest czwartą co do wielkości firmą w Europie Środkowo-Wschodniej. Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy warto kupić akcje Orlen.

Spółka prowadzi działalność w Polsce, Czechach, na Słowacji, w Niemczech i krajach bałtyckich oraz w Kanadzie. W lutym 2022 roku Skarb Państwa posiadał 27,52 procent udziałów w spółce.
Historia Orlenu
Firma powstała z połączenia dwóch państwowych firm petrochemicznych: CPN (Centrala Produktów Naftowych), komunistycznego monopolisty sprzedaży detalicznej ropy naftowej oraz Petrochemii Płock, państwowej firmy odpowiedzialnej za rafinerie ropy naftowej w Płocku, największy tego typu kompleks w Polsce. W 1999 roku CPN i Petrochemia Płock połączyły się w Polski Koncern Naftowy (PKN), który kilka miesięcy później dodał do swojej marki nazwę Orlen.
Prywatyzacja Orlenu
Pod nazwą PKN Orlen obie firmy zostały częściowo sprywatyzowane i połączone w 1999 roku.
Polska została uwikłana w największy skandal korupcyjny w swojej współczesnej historii, jakim była afera Orlengate. Andrzej Modrzejewski, prezes PKN Orlen, został zatrzymany 7 lutego 2002 roku przez UOP (Urząd Ochrony Państwa). Zarzucano mu spekulację oraz ujawnianie poufnych informacji. W grudniu 2002 roku Zbigniew Wróbel zaproponował 160 mln dolarów za zakup 295 niemieckich stacji benzynowych od BP PLC, co było pierwszym krokiem w strategii ekspansji. Ze sprzedażą na poziomie 7,2 mld dolarów w tamtym czasie PKN Orlen był największą polską firmą.
Czy warto inwestować w Orlen?
Ostatnie inwestycje Orlenu wskazują na coraz większą dywersyfikację, a co za tym idzie, stabilniejszą pozycję rynkową tej firmy.
Poprzez czeską spółkę zależną Unipetrol, PKN Orlen otworzył w 2019 roku pierwszą stację paliw pod marką Benzina na Słowacji. Do końca 2020 roku Słowacja miała 20 stacji Orlenu.
Korporacja od 2018 roku przechodzi transformację w grupę wieloenergetyczną i handlową. 14 lipca 2020 roku PKN Orlen poinformował o uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu. Fuzja Orlenu i Lotosu została sfinalizowana 1 sierpnia 2022 roku.
Orlen nabył 65% akcji Ruch SA w listopadzie 2020 roku. Polska Press została przejęta przez Orlen w marcu 2021 roku po podpisaniu umowy 7 grudnia 2020 roku.
W grudniu 2020 roku Orlen nabył biogazownię (projekt Bioenergia), którą zamierza przekształcić w instalację do produkcji biometanu. W celu zabezpieczenia dostaw przejęto także spółkę Biozec, która zajmuje się sprzedażą i dystrybucją energii cieplnej dostarczanej przez biogazownię. Orlen w 2021 r. nabył także cztery farmy wiatrowe. W lutym farmę Kanin o mocy 20 MW, a także trzy inne o łącznej mocy 89,4 MW
Wniosek o przejęcie został złożony do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przez PKN Orlen 10 maja 2021 roku, po ogłoszeniu zamiaru przejęcia PGNiG.
Akcje Orlen: Gdzie kupić?
Inwestorzy indywidualni mogą inwestować w akcje PKN ORLEN wyłącznie za pośrednictwem licencjonowanych domów maklerskich i banków. Większość biur maklerskich i domów maklerskich oferuje akcje PKN Orlen. Broker XTB oczywiście ma w swojej ofercie akcje Orlenu. Warto zaznaczyć, że broker ten jest licencjonowany przez Komisję Nadzoru Finansowego w Polsce. Przed przystąpieniem do kupna możesz również założyć darmowe konto demo, aby poćwiczyć i zobaczyć jak działa platforma.
Rynki:
Polska, Europa
✔Dostępne są różne rodzaje produktów (akcje, ETFy, CFD).
✔XTB jest regulowany i nadzorowany przez FCA, CySEC, IFSC i KNF.
✔Szkolenie akademii i pracowników, obsługa klienta w języku polskim
Akcje Orlen: Wykres

Marki PKN Orlen
- Orlen (Stacje benzynowe)
- Unipetrol (Czeski krajowy koncern paliwowy)
- Star (Marka stacji benzynowych na rynku niemieckim)
- Benzina (Marka stacji benzynowych na rynku czeskim i słowackim)
- Orlen Lietuva (Marka stacji benzynowych na rynku litewskim)
Prognozy
W przypadku zawirowań lub problemów rynkowych Orlen może liczyć na rozsądne wsparcie, ponieważ jest spółką państwową.
Można śmiało przewidywać, że znaczenie PKN Orlen będzie w najbliższych latach rosło ze względu na tendencję do przyciągania małych firm i stacji.
Po czwartkowej sesji na GPW PKO BP i PZU kupiły od Skarbu Państwa ponad 14 mln akcji PKN Orlen. Szacuje się, że do kasy państwa trafi około 1,5 mld zł. PKO BP i PZU kupiły po 14.161.080 akcji PKN Orlen, w efekcie czego wydadzą na akcje Orlenu po około 756 mln zł.
Mniejszościowy udział Skarbu Państwa w Orlenie (2,26%; 14 161 080 akcji) został również zatwierdzony w ramach połączenia PKN Orlen (PKN.PL) i PGNiG (PGN.PL). Po zakończeniu połączenia Skarb Państwa będzie posiadał około 52% udziałów w PKN Orlen.
Około 80% zarezerwowanych mocy przesyłowych Baltic Pipe zostanie wykorzystanych przez PGNiG w 2023 roku, co stanowi co najmniej 6,5 mld metrów sześciennych gazu ziemnego.
W nadchodzącym sezonie grzewczym dostawy gazu z Norwegii oraz innych surowców, w tym z Polski, zaspokoją pełne zapotrzebowanie.
Przeczytaj również:
Rynki:
Polska, Europa
✔Dostępne są różne rodzaje produktów (akcje, ETFy, CFD).
✔XTB jest regulowany i nadzorowany przez FCA, CySEC, IFSC i KNF.
✔Szkolenie akademii i pracowników, obsługa klienta w języku polskim