Metaverse – być może jedno ze słów, które w ostatnich miesiącach słyszeliście najczęściej. I nic dziwnego: według magazynu Bloomberg, metaverse jest obecnie wyceniane na 500 000 milionów dolarów, w 2024 roku szacowany jest wzrost o 800 000 milionów dolarów, a niektórzy już teraz szacują, że w 2030 roku sektor ten może być wart 2,5 biliona dolarów. Czym jednak jest i, co ważniejsze, jak można inwestować w metaverse?
Przyjrzymy się dzisiaj temu, czym on jest, jakie firmy inwestują w metaverse i dlaczego warto w niego inwestować.

Czym jest Metaverse? Greckie znaczenie
Przede wszystkim przyjrzyjmy się etymologii znaczenia metaverse:
- Meta, czyli 'poza'.
- Verse, oznaczające 'to, co się obraca'.
Czyli poza tym, co się obraca, albo poza wszechświatem.
Jednak na poziomie technologicznym metaverse, choć brzmi jak nowe i futurystyczne słowo, jest koncepcją mającą już 30 lat. Zostało ono ukute w 1992 roku przez futurystycznego powieściopisarza Neala Stephensona w jego post-apokaliptycznej powieści Snow Crash i według słów jej autora metawersja to wirtualna rzeczywistość połączonych ze sobą trójwymiarowych środowisk, które dają początek wiecznie aktywnej nadbudowie z własną gospodarką, w której miliony ludzi wchodzą w płynne interakcje.
Innymi słowy, metawersja jest logiczną ewolucją sieci społecznościowych, ale w znacznie bardziej doświadczalny i interaktywny sposób, a nie poprzez ekran.
Czy inwestowanie w Metaverse ma sens?
Inwestowanie w metaverse może wydawać się słabo uzasadnionym pomysłem, ponieważ inwestujesz w coś nieuchwytnego, futurystycznego i źle zdefiniowanego. Oto trzy podstawowe powody, dla których warto inwestować w metaverse:
- Disruptive sector: fakt, że jest to coś zupełnie nowego i jeszcze nieznanego oznacza, że możliwości rozwoju i zysku są wykładnicze.
- Wielkie firmy: nie wkładamy tylko swoich pieniędzy. Wszystkie najsilniejsze firmy z głównych sektorów inwestują w jego rozwój.
- Futurystyczny projekt: inwestowanie w metaverse oznacza inwestowanie w przyszłość. Pomysłowość i rozwój technologiczny zawsze służyły ludzkości, a metaverse będzie jedną z największych rewolucji internetowych.
Krótko mówiąc, nie ma jednej drogi, nie ma jednego powodu: od funduszy i ETF-ów po akcje, kryptowaluty czy NFT.
Technologia, która to umożliwi, jest już rozwijana i właśnie dlatego teraz jest idealny moment, aby zacząć inwestować w metaverse.
Jak inwestować w metaverse?
Prawda jest taka, że istnieje wiele sposobów na inwestowanie w metaverse, tyle ile jest profili inwestorów. Dlatego przeanalizujemy je wszystkie, od najbardziej konserwatywnych do najbardziej innowacyjnych i ryzykownych strategii.
Możesz inwestować w metaverse poprzez:
- ETF
- Akcje
- Kryptowaluty

ETFy Metaverse
Jak zawsze, fundusze i ETF są najbezpieczniejszym sposobem inwestowania w metaverse lub jakikolwiek inny sektor, ponieważ skupiają one główne firmy tworzące metaverse.
Oto kilka przykładów:
Roundhill Ball Metaverse (METV)
Być może jeden z najbardziej solidnych ETF-ów dostępnych dla akcji technologicznych. Fundusz ten składa się ze spółek z trzech frontów metaverse:
- Firmy, które tworzą niezbędne oprogramowanie i architekturę cyfrową, takie jak Nvidia czy Cloudflare.
- Firmy, które rozwijają wirtualne światy, takie jak Roblox.
- Firmy, które rozwijają handel i platformy mediów społecznościowych, takie jak Shopify czy Tencent.
Fundusz ETF Roundhill Ball Investment jest notowany na londyńskiej giełdzie.

Jest bezpośrednim posiadaczem papierów wartościowych znajdujących się w jego portfelu, dlatego replikuje wyniki jego akcji z indeksu benchmarkowego.
HANetf ETC Group Global Metaverse UCITS (METR)
Metaverse ETF (HANetf ETC Group Global Metaverse UCITS ETF) jest notowany na London Stock Exchange i Deutsche Börse w następujących walutach: USD, EUR, GBP.
Jego opłata wynosi 0,65%, a AUM to nieco ponad 1 mld USD.

Zobacz także: Najlepsze ETF-y na metaverse
Metaverse: Akcje
Metaverse będzie wirtualnym środowiskiem niezgłębionych opcji, ale wszystkie te treści muszą być tworzone przez prawdziwe firmy. Dlatego kolejnym dość bezpiecznym sposobem na inwestowanie w metaverse jest inwestowanie w firmy, które obecnie wydają miliardy na jego rozwój.
Należą do nich:
- Meta Platforms (FB)
- Nvidia (NVDA)
- Apple (AAPL)
- Roblox (RBLX)
- Tencent (0700.HK)
Czytaj też: Jak kupić akcje Apple.
Kryptowaluty w metaverse
Jak już wspomniano, metaverse będzie miało własną gospodarkę poprzez sieć blockchain. Dlatego też własna gospodarka, lub gospodarka równoległa, będzie wymagała różnych kryptowalut, a nawet tokenów, które będą ważne w różnych miejscach interakcji.
W związku z tym znajdziemy kryptowaluty, które będą akceptowane wszędzie w sposób wektorowy oraz tokeny, które będą ważne tylko na niektórych giełdach. Należą do nich:
- Decentreland (Mana)
- Sandbox (Arena)
- Ethereum (ETH)
- Axie Infinity (AXS)
NFT metaverse
Idea zdecentralizowanego metaverse sprawi, że obsługa technologii blockchain będzie niezbędna, a w jej ramach mamy NFT jako jednostki magazynowe i transferowe dla określonych dóbr cyfrowych.
Sztuka, umiejętności, punkty doświadczenia (jeśli mówimy o grach), a nawet cyfrowe konstrukcje będą zaszyfrowane poprzez NFT unikalnych i oryginalnych treści. Rzeczywiście, już teraz płaci się miliony dolarów za dzieła, które są, a priori, niezrozumiałe.
Więcej: czym są NFT.
Brokerzy do inwestowania w Metaverse
W tym miejscu zostawiamy Was z listą najlepszych brokerów do inwestowania w metaverse.
Broker | Akcje | ETF | Kryptowaluty | Info. |
eToro | Tak | Tak | Nie | Dowiedz się więcej → |
XTB | Sì | Tak | Tak (CFD) | Dowiedz się więcej → |
Dowiedz się więcej o tych brokerach:
Jak działa metaverse?
Chociaż istnieje pęd wielkich firm technologicznych do rozwijania metaverse, a czasami wydaje się, że będą dziesiątki metaverse, po jednym dla każdego Big Tech, prawda jest taka, że w tej chwili metaverse jeszcze nie istnieje.
W rzeczywistości nie ma konkretnej daty nadejścia metaverse, ale możliwe jest, że nie pojawi się ono przed upływem dekady. To, co już istnieje, to niezależne architektury cyfrowe (lub protometaverse), które służą jako eksperymenty pilotażowe.
Ale, jak powiedzieliśmy, metawersja będzie unikalnym, zdecentralizowanym i połączonym środowiskiem, jak Internet, które nie należy do nikogo i w którym użytkownicy, firmy lub instytucje wchodzą w interakcje.
Chcesz zacząć inwestować? Sprawdź nasze rekomendacje