Jak i gdzie kupić akcje Lotos-u?

Grupa Lotos S.A. jest byłym polskim przedsiębiorstwem, które stanowiło jednostkę dominującą dla grupy kapitałowej skupiającej kilkanaście spółek produkcyjnych, handlowych oraz usługowych, głównie z branży poszukiwań, wydobycia oraz przetwórstwa ropy naftowej i dystrybucji produktów ropopochodnych. Najważniejszą częścią grupy było rafineria ropy naftowej zlokalizowana w Gdańsku-Rudnikach, nad Martwą Wisłą. Ta rafineria była największym zakładem przemysłowym na Pomorzu oraz drugą największą rafinerią w Polsce pod względem przerobu.

lotos logo

Historia Lotosu

Historia Lotosu rozpoczyna się od utworzenia Rafinerii Nafty Gdańsk, która później zmieniała nazwę kilkakrotnie, aż do przyjęcia nazwy Grupa Lotos S.A. W 2005 roku spółka Lotos stała się publicznie notowaną spółką na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Głównym akcjonariuszem przedsiębiorstwa był Skarb Państwa. Lotos był również obecny w indeksie WIG20 od 2005 roku i Respect Index od 2009 roku.

W raporcie naftowym Solomona z 2007 roku Grupa Lotos zajęła wysokie pozycje w rankingach efektywności energetycznej, wykorzystania mocy przerobowych i stopy zwrotu z inwestycji w porównaniu do innych rafinerii w Europie, Północnej Afryce i Bliskim Wschodzie. Jednak w roku 2014 firma zanotowała stratę głównie z powodu spadku cen ropy naftowej.

W 2012 roku Grupa Lotos znalazła się na drugim miejscu w rankingach trzech renomowanych publikacji: dziennika Rzeczpospolita, tygodnika „Polityka” oraz rankingu Coface, wśród 500 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej. Przychody przedsiębiorstwa w roku 2012 przekroczyły 33,5 miliarda złotych.

W 2020 roku wycena Solomona szacowała wartość Grupy Lotos na około 21,7 miliarda złotych.

Przejęcie Lotosu przez PKN Orlen

PKN ORLEN, po uzyskaniu warunkowej zgody od Komisji Europejskiej w dniu 14 lipca 2020 r., przejął Grupę LOTOS, co rozpoczęło oficjalną procedurę połączenia tych dwóch polskich spółek paliwowych. Ten krok oznaczał powstanie silnego multienergetycznego koncernu, który stanie się ważnym graczem na europejskim i światowym rynku. Ta transakcja stanowiła największą fuzję w branży paliwowo-energetycznej w regionie i otworzyła nowy rozdział w historii Polski oraz obu dotychczas konkurujących ze sobą koncernów.

Połączenie spółek zostało sfinalizowane 1 sierpnia 2022 r., kiedy to odpowiedni wpis został dokonany w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez właściwy sąd rejestrowy dla siedziby PKN ORLEN.

Zobacz także:

Akcje Lotos: Notowania

Kurs akcji Lotosu odnotowany na dzień 9 czerwca 2005 roku wynosił 30 zł. W okresie od tego momentu do 28 lipca 2022 roku kurs akcji wzrósł o 163,33%, co odpowiada wzrostowi o 49 zł. To oznacza, że inwestorzy, którzy posiadali akcje Lotosu od 2005 roku, zanotowali znaczący zysk.

Warto zauważyć, że kurs akcji Lotosu osiągnął swoje minimum na poziomie 7,2 zł w dniu 2 lutego 2009 roku. Natomiast najwyższy kurs akcji wyniósł 99,6 zł i został odnotowany 27 lutego 2019 roku. Różnica między tymi dwoma wartościami jest istotna i wskazuje na zmienność kursu akcji Lotosu w analizowanym okresie.

Średnia cena akcji Lotosu w analizowanym okresie wynosiła 43,2 zł. To oznacza, że średnio inwestorzy mogli kupić lub sprzedać akcje Lotosu w okolicach tej ceny.

Wolumen obrotu akcjami Lotosu w całym analizowanym okresie wyniósł 1 381 221 595 sztuk. Średni wolumen obrotu wynosił 322 188 sztuk. Wartość obrotów w tym okresie osiągnęła 59 436,985 miliona złotych, a średnie obroty wyniosły 13,864 miliona złotych.

Jak i gdzie kupić akcje Lotos?

Po przejęciu LOTOS-u przez PKN ORLEN, inwestorzy mają możliwość zakupu akcji PKN ORLEN, ponieważ spółka LOTOS stała się częścią PKN ORLEN. Akcje PKN ORLEN są dostępne do zakupu na różnych platformach inwestycyjnych, takich jak DEGIRO, XTB i TMS OANDA.

BrokerInformacje
XTBDowiedz się więcej →
DegiroDowiedz się więcej →
TMS OandaOpinie o TMS Brokers →

Dodatkowo, platforma inwestycyjna XTB oferuje również kontrakty CFD na akcje PKN ORLEN. CFD na akcje umożliwiają inwestorom spekulację na zmiany cen akcji bez konieczności ich posiadania. Dzięki temu inwestorzy mogą zarówno otwierać pozycje długie (kupno), jak i krótkie (sprzedaż) w zależności od przewidywanej zmiany cen akcji PKN ORLEN. Przed rozpoczęciem inwestowania w CFD na akcje zalecamy zapoznanie się z zasadami działania CFD oraz ryzykiem związanym z tego rodzaju instrumentami finansowymi.

Akcjonariat Lotosu

Największym akcjonariuszem był Skarb Państwa, który posiadał 53,18% udziałów w spółce. Skarb Państwa kontrolował 98 329 515 akcji, co stanowiło 53,18% głosów na zgromadzeniu akcjonariuszy.

Poniżej znajduje się tabela prezentująca największych akcjonariuszy Lotosu:

NazwaLiczba akcjiLiczba głosów
Skarb Państwa98 329 51598 329 515

Jak kupić akcje Orlen na XTB?

Oto jak kupić akcje PKN ORLEN na platformie inwestycyjnej XTB:

  1. Załóż konto na platformie XTB: Wypełnij niezbędne dane osobowe i prześlij wymagane dokumenty.
  2. Zasil swoje konto: Po zarejestrowaniu konta i weryfikacji możesz wpłacić środki.
  3. Wyszukaj instrument finansowy: Na platformie xStation wyszukaj PKN ORLEN.
Akcje PKN Orlen | Źródło: XTB
Akcje PKN Orlen | Źródło: XTB

4. Przejdź do handlu: Po znalezieniu instrumentu finansowego PKN ORLEN, przejdź do ekranu handlowego, gdzie będziesz mógł zobaczyć aktualne notowania akcji i opcje zakupu.

5. Wybierz rodzaj transakcji: Na platformie xStation możesz wybrać, czy chcesz otworzyć pozycję długą (kupno) czy krótką (sprzedaż).

6. Określ ilość akcji: Wprowadź ilość akcji PKN ORLEN, które chcesz zakupić. Możesz również ustawić ograniczenia zysków lub strat, jeśli chcesz.

7. Złóż zlecenie: Po ustawieniu parametrów transakcji, złoż zlecenie zakupu akcji PKN ORLEN.

XTB

8.75/ 10

Rynki:

Polska, Europa

Dostępne są różne rodzaje produktów (akcje, ETFy, CFD).

XTB jest regulowany i nadzorowany przez FCA, CySEC, IFSC i KNF.

Szkolenie akademii i pracowników, obsługa klienta w języku polskim

Minimalny depozyt:

€0.00

Przeczytaj także opinie o XTB

Czy warto inwestować?

Przejęcie LOTOS-u przez ORLEN zostało zatwierdzone przez Komisję Europejską w lipcu 2020 roku i otworzyło drogę do powstania silnego multienergetycznego koncernu, który będzie istotnym graczem na rynkach krajowych, europejskich i światowych. Połączenie spółek formalnie miało miejsce w sierpniu 2022 roku.

Przejęcie Grupy LOTOS przez PKN ORLEN oraz dostępność akcji PKN ORLEN na platformach takich jak XTB czy DEGIRO otwiera nowe możliwości dla inwestorów, którzy chcą uczestniczyć w rozwoju i przyszłych prognozach dla tej spółki. Ważne jest jednak, aby podejść do inwestycji z rozważnością, uwzględniając swoje cele, strategię inwestycyjną i ryzyko związane z rynkiem kapitałowym.

Zobacz także:

 👇 Kup akcje PKN Orlen 👇

Minimalny depozyt:

€0.01

Minimalny depozyt:

€0.00


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!