Jak i gdzie kupić akcje CD Projekt?

CD Projekt SA, wcześniej znane jako Optimus SA, to polska spółka akcyjna specjalizująca się w produkcji i dystrybucji gier komputerowych poprzez swoje jednostki zależne. Jest podmiotem dominującym w grupie kapitałowej CD Projekt. Omówimy dzisiaj jak i gdzie nabyć akcje CD Projekt.

Historia CD Projekt

Spółka istniała pierwotnie pod nazwą Optimus w okresie 1988–2011. W latach 90. była jednym z największych producentów komputerów osobistych w Polsce, a później rozszerzyła swoją działalność na produkcję kas fiskalnych, dostarczanie zintegrowanych rozwiązań informatycznych dla urzędów i dużych przedsiębiorstw, a także stworzyła jeden z wiodących polskich portali internetowych, Onet.pl.

Po podziale i kolejnych przekształceniach struktury kapitałowej, spółka Optimus przejęła CDP Investment i skoncentrowała się głównie na produkcji, lokalizacji i dystrybucji gier komputerowych. W 2020 roku CD Projekt został sklasyfikowany na pierwszym miejscu w rankingu 100 Największych Polskich Firm Prywatnych.

Obecnie działalność CD Projekt obejmuje produkcję gier komputerowych oraz cyfrową dystrybucję programów i filmów innych twórców za pośrednictwem swoich spółek zależnych. Studio deweloperskie CD Projekt Red, będące częścią spółki od października 2011 roku, zajmuje się przede wszystkim produkcją gier opartych na serii powieści o wiedźminie autorstwa Andrzeja Sapkowskiego.

CD Projekt jest notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jest główną spółką w grupie kapitałowej, która obejmuje również CD Projekt Red – studio deweloperskie i producent gier komputerowych oraz GOG.com – serwis cyfrowej dystrybucji gier komputerowych.

Historia spółki sięga roku 1988, kiedy to firma Optimus została założona jako prywatne przedsiębiorstwo Romana Kluski. Od 1994 roku Optimus był notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Przedsiębiorstwo było także oficjalnym dystrybutorem produktów Nintendo w Polsce od października 1999 roku. W latach 2000–2002 przeprowadzono przekształcenia prawne, które skutkowały podziałem spółki na Optimus i Grupę Onet. Mimo decyzji o wycofaniu spółki z GPW, Optimus pozostał na giełdzie. Firma poszerzyła swoje działania o produkcję kas fiskalnych oraz stworzyła portal internetowy Onet.pl. W marcu 2010 roku Optimus połączył się z CDP.

Akcje CD projekt: Notowania

Dzisiejszy kurs akcji CD Projekt 166,55 zł. Wolumen obrotu wyniósł 376 862 sztuki, a wartość obrotu osiągnęła 63 963 592 zł. Przeprowadzono 7465 transakcji.

Notowania CD Projekt | Źródło: Google Finance

Na podstawie tych informacji można zauważyć, że w analizowanym dniu notowań CD Projekt miało dość stabilny kurs, który nieznacznie wzrósł w porównaniu do kursu otwarcia. Wartość maksymalna w ciągu dnia sugeruje pewien poziom zainteresowania inwestorów, co może wynikać z informacji lub wydarzeń związanych z firmą.

Duży wolumen i wartość obrotu świadczą o znaczącej aktywności inwestorów na rynku. Liczba transakcji wskazuje na dużą płynność instrumentu finansowego, co jest korzystne dla inwestorów zainteresowanych handlem akcjami CD Projekt.

Wzrost stopy zwrotu o 80,48% w ciągu roku sygnalizuje solidne przychody z inwestycji w analizowanym okresie. Oznacza to, że inwestorzy posiadający akcje CD Projekt mogli osiągnąć znaczące zyski.

Akcjonariat CD Projekt

Oto najwięksi akcjonariusze CD Projekt:

NazwaLiczba akcjiLiczba głosów
Iwiński Marcin12 873 520 (12,77%)12 873 520 (12,77%)
Kiciński Michał10 451 969 (10,37%)10 451 969 (10,37%)
Nielubowicz Piotr6 858 517 (6,80%)6 858 517 (6,80%)
CD Projekt SA860 290 (0,85%)860 290 (0,00%)

Jak i gdzie kupić akcje CD Projekt SA (CDR)?

Akcje CD Projekt można nabyć na różnych platformach inwestycyjnych, takich jak Degiro, XTB i TMS. Poniżej przedstawiam proces zakupu akcji CD Projekt na platformie XTB:

  1. Zarejestruj się na platformie: Przejdź na stronę internetową XTB i zarejestruj swoje konto. Proces rejestracji obejmuje wypełnienie formularza i podanie niezbędnych informacji osobistych.
  2. Dokonaj wpłaty na swoje konto: Po zarejestrowaniu się i zweryfikowaniu swojego konta inwestycyjnego, będziesz musiał wpłacić środki. Platforma XTB oferuje różne metody płatności, takie jak przelew bankowy czy karta kredytowa.
  3. Znajdź akcje CD Projekt: Po zasileniu swojego konta inwestycyjnego przejdź do sekcji wyszukiwania instrumentów finansowych na platformie xStation. Wpisz CD Projekt lub symbol akcji CDR.
Akcje CD Projekt | Źródło: xStation

Złóż zlecenie: Wprowadź ilość akcji, pożądaną cenę i inne niezbędne informacje dotyczące zlecenia.

👇 Załóż konto na XTB 👇

XTB

8.75/ 10

Rynki:

Polska, Europa

Dostępne są różne rodzaje produktów (akcje, ETFy, CFD).

XTB jest regulowany i nadzorowany przez FCA, CySEC, IFSC i KNF.

Szkolenie akademii i pracowników, obsługa klienta w języku polskim

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty. Oferowane instrumenty finansowe są ryzykowne.
Inwestuj odpowiedzialnie.

Minimalny depozyt:

€0.00

Czy warto inwestować w akcje CD Projekt? Prognozy

Prognozy na przyszłość dotyczące akcji CD Projekt są przedmiotem spekulacji i zależą od wielu czynników, takich jak wyniki finansowe spółki, trendy w branży gier wideo oraz ogólna sytuacja na rynku. CD Projekt jako wiodący polski producent gier komputerowych jest nadal mocno związany z sukcesem swojej flagowej marki, czyli serii Wiedźmin.

W 2022 r. 97% przychodów ze sprzedaży Grupy pochodziło z działalności eksportowej, co jest dobrym miernikiem ogólnego wzrostu firmy. Warto również zauważyć, że 71% sprzedaży zrealizowano do klientów w Ameryce Północnej, która jest ogromnym rynkiem, a 18% do klientów w Europie. CD Projekt posiada również biura w wielu miastach, w tym w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Vancouver, Los Angeles, Bostonie, Seulu i Tokio.

Ponadto, perspektywy rozwoju technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) i rozwój platform streamingowych mogą również wpłynąć na przyszłość akcji CD Projekt. Jeśli spółka zdecyduje się na ekspansję w tych obszarach i odniesie sukces, może to dodatkowo zwiększyć jej wartość.

Powiązane tematy:

👇 Kup akcje CD Projekt na XTB 👇

XTB

8.75/ 10

Rynki:

Polska, Europa

Dostępne są różne rodzaje produktów (akcje, ETFy, CFD).

XTB jest regulowany i nadzorowany przez FCA, CySEC, IFSC i KNF.

Szkolenie akademii i pracowników, obsługa klienta w języku polskim

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty. Oferowane instrumenty finansowe są ryzykowne.
Inwestuj odpowiedzialnie.

Minimalny depozyt:

€0.00

Disclaimer:

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.

76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD.

Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!