Przeniesienie akcji jest zazwyczaj prostą sprawą, dlatego też wiele osób woli inwestować w akcje, ale w niektórych przypadkach może to być bardziej skomplikowane niż się spodziewano.

Jak mogę przenieść akcje?
Ogólnie rzecz biorąc, przeniesienie akcji jest dość prostą operacją, ale należy pamiętać, że ponieważ są one uważane za papiery wartościowe, istnieją pewne zasady, których należy przestrzegać.
Przede wszystkim należy pamiętać, że ponieważ prawo własności akcji jest związane z dokumentem papierowym, co oznacza, że aby dokonać przeniesienia akcji, należy również przenieść dokument poświadczający własność akcji.
Pomimo tego, że jest to norma, może jednak nie istnieć żaden dokument własności, ponieważ nie został on wyemitowany (tj. jeżeli spółka postanowiła nie emitować papierów wartościowych) lub ponieważ akcje są zdematerializowane.
- W przypadku nieemitowanych papierów wartościowych przeniesienie akcji następuje poprzez zastąpienie w rejestrze akcjonariuszy nazwiska osoby zbywającej akcję nazwiskiem osoby nabywającej.
- Natomiast w przypadku akcji zdematerializowanych przeniesienie jest po prostu odnotowywane w rejestrach.
Istnieją jeszcze 2 inne przypadki:
- Akcje są akcjami na okaziciela – w tym przypadku, aby przenieść akcję wystarczy dokonać przelewu. Oznacza to, że wystarczy przekazać dokument w formie fizycznej, dokonać zmiany nazwy w rejestrze akcjonariuszy lub dokonać wpisu przeniesienia w rejestrach (w zależności od przypadku).
- Akcje są rejestrowane – w tym przypadku należy zadbać o to, aby nazwisko nowego właściciela akcji zostało zarejestrowane. Oznacza to, że należy dokonać adnotacji lub przeniesienia. Potwierdzenie jest oświadczeniem o przeniesieniu własności, napisanym i podpisanym przez poprzedniego właściciela, które musi być uwierzytelnione przez maklera giełdowego lub notariusza. Z kolei przeniesienie polega na faktycznym zastąpieniu nazwiska, co może nastąpić poprzez umieszczenie nazwiska nabywcy na akcji i w rejestrze akcjonariuszy lub, bardziej „prosto”, poprzez wydanie nowej akcji z prawidłowym nazwiskiem.
Cała sprawa jest więc dość prosta, jeśli nie pominie się kilku „szczegółów” (takich jak podpisane lub niepoświadczone oświadczenie o zmianie właściciela, które nie ma żadnej wartości, a więc udział nadal należy do starego właściciela). Wygodne jest również to, że te transfery akcji mogą odbywać się swobodnie, ale czasami mogą istnieć ograniczenia w obiegu, dlatego zawsze najlepiej jest zapytać.
Należy pamiętać, że w przypadku przeniesienia akcji imiennych wpis do księgi akcyjnej jest jedynie dodatkowym potwierdzeniem zmiany właściciela akcji, dlatego jeśli do niego nie dojdzie (lub dojdzie z opóźnieniem), jedyną reperkusją będzie brak możliwości głosowania. Wystarczy jednak złożyć wniosek, poczekać na weryfikację i nazwisko zostanie wpisane.
Wniosek
Zbycie akcji jest bardzo powszechną i zazwyczaj prostą praktyką. Po prostu uważaj, aby zrobić wszystko poprawnie, a nie napotkasz żadnych problemów.