Czym są akcje BAT?

Czym są akcje BAT? „British American Tobacco PLC” jest brytyjską wielonarodową firmą, która produkuje i sprzedaje papierosy, tytoń i inne produkty nikotynowe.  BAT jest dużą międzynarodową grupą i drugą co do wielkości grupą w branży tytoniowej. W tym wpisie dowiesz się czym są akcje BAT. 

akcje bat

Czym są akcje BAT?

Akcje BAT to akcje należące do spółki „British American Tobacco”. Tak więc, jeśli chcesz wiedzieć o tych akcji, trzeba też znać historię firmy.

Firma

BAT (British American Tobacco) powstał ponad sto lat temu (1902 r.) z połączenia brytyjskiego „Imperial Tobacco Company” i amerykańskiego „American Tobacco Company”, firm, które nabyły prawo do używania marek drugiej firmy na swoim terytorium. Dziesięć lat później ich akcje trafiły na giełdę.

W 1914 roku BAT przejął brazylijską firmę Souza Cruz Company, dziś jedną z wiodących firm w tym kraju, a w 1927 roku wszedł na rynek amerykański, kupując Brown & Williamson Tobacco Corporation, trzecią co do wielkości firmę tytoniową na rynku amerykańskim.

Obecnie BAT zatrudnia około 53 000 osób w ponad 180 krajach na całym świecie, a w marcu 2021 roku firma nabyła 20% udziałów w firmie OrganiGram produkującej konopie indyjskie za około 126 milionów funtów w ramach strategii dywersyfikacji. 

Popularne marki papierosów

BAT działa w około 180 krajach, a jego słynne marki papierosów to: Dunhill, Kent, Lucky Strike, Pall Mall i Rothmans.  Należą do nich również Vype i Vuse oraz Glo.

Minimalny depozyt:

$0.00

Minimalny depozyt:

$0.01

Segmenty geograficzne, w których prowadzi działalność

  • Stany Zjednoczone Ameryki
  • Azja-Pacyfik i Bliski Wschód (APME): segment geograficzny APME składa się z rynków Bliskiego Wschodu połączonych z Azją-Pacyfikiem.
  • obu Ameryk i Afryki Subsaharyjskiej (AMSSA): Segment geograficzny AMSSA składa się z rynków Afryki Wschodniej i Środkowej, Afryki Zachodniej i Afryki Południowej połączonych z regionem obu Ameryk.
  • Europa i Afryka Północna (ENA): Segment geograficzny ENA obejmuje rynki Rosji, Ukrainy, Kaukazu, Azji Środkowej, Białorusi, Turcji i Afryki Północnej połączone z regionem Europy Zachodniej.

Notowania giełdowe

BAT jest notowany na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i wchodzi w skład indeksu FTSE 100. Ponadto, spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Johannesburgu, a jej akcje zwykłe są również notowane na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w formie Amerykańskich Akcji Depozytowych.

Analiza spółki w celu zainwestowania w jej akcje

Istnieje kilka powodów, dla których warto zainwestować w British American Tobacco:

  • Firma utrzymuje pozycję nr 2 na amerykańskim i globalnym rynku tytoniowym, ustępując jedynie Philip Morris International. 
  • Pomimo spadku globalnego rynku tytoniowego w ciągu ostatniej dekady, marki Camel, Dunhill, Kent, Lucky Strike, Natural American Spirit, Newport, Pall Mall i Rothmans nadal generują zyski dla British American Tobacco.

Sprawozdanie finansowe za ubiegły rok

Mimo że w 2020 roku wolumen papierosów w grupie spadł o 6,5%, firma była w stanie odnotować stabilną sprzedaż dzięki podwyżkom cen. Firma British American Tobacco nie zrezygnowała z wyników i widząc spadek konsumpcji wyrobów tytoniowych w ciągu ostatniej dekady, zdywersyfikowała swoją działalność w kierunku e-papierosów (Vuse i Vype) oraz doustnych produktów tytoniowych (Epok, Lyft), aby stymulować wzrost gospodarczy i generować więcej źródeł przychodów.

Przewidywania

Firma ma długoterminowe prognozy, dążąc do tego, aby do 2030 roku doprowadzić do 50 milionów niepalących konsumentów.


guest
0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności