Czym są akcje BAT?

Czym są akcje BAT? „British American Tobacco PLC” jest brytyjską wielonarodową firmą, która produkuje i sprzedaje papierosy, tytoń i inne produkty nikotynowe.  BAT jest dużą międzynarodową grupą i drugą co do wielkości grupą w branży tytoniowej. W tym wpisie dowiesz się czym są akcje BAT. 

akcje bat

Czym są akcje BAT?

Akcje BAT to akcje należące do spółki „British American Tobacco”. Tak więc, jeśli chcesz wiedzieć o tych akcji, trzeba też znać historię firmy.

Firma

BAT (British American Tobacco) powstał ponad sto lat temu (1902 r.) z połączenia brytyjskiego „Imperial Tobacco Company” i amerykańskiego „American Tobacco Company”, firm, które nabyły prawo do używania marek drugiej firmy na swoim terytorium. Dziesięć lat później ich akcje trafiły na giełdę.

W 1914 roku BAT przejął brazylijską firmę Souza Cruz Company, dziś jedną z wiodących firm w tym kraju, a w 1927 roku wszedł na rynek amerykański, kupując Brown & Williamson Tobacco Corporation, trzecią co do wielkości firmę tytoniową na rynku amerykańskim.

Obecnie BAT zatrudnia około 53 000 osób w ponad 180 krajach na całym świecie, a w marcu 2021 roku firma nabyła 20% udziałów w firmie OrganiGram produkującej konopie indyjskie za około 126 milionów funtów w ramach strategii dywersyfikacji. 

Popularne marki papierosów

BAT działa w około 180 krajach, a jego słynne marki papierosów to: Dunhill, Kent, Lucky Strike, Pall Mall i Rothmans.  Należą do nich również Vype i Vuse oraz Glo.

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€0.01

Segmenty geograficzne, w których prowadzi działalność

  • Stany Zjednoczone Ameryki
  • Azja-Pacyfik i Bliski Wschód (APME): segment geograficzny APME składa się z rynków Bliskiego Wschodu połączonych z Azją-Pacyfikiem.
  • obu Ameryk i Afryki Subsaharyjskiej (AMSSA): Segment geograficzny AMSSA składa się z rynków Afryki Wschodniej i Środkowej, Afryki Zachodniej i Afryki Południowej połączonych z regionem obu Ameryk.
  • Europa i Afryka Północna (ENA): Segment geograficzny ENA obejmuje rynki Rosji, Ukrainy, Kaukazu, Azji Środkowej, Białorusi, Turcji i Afryki Północnej połączone z regionem Europy Zachodniej.

Notowania giełdowe

BAT jest notowany na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i wchodzi w skład indeksu FTSE 100. Ponadto, spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Johannesburgu, a jej akcje zwykłe są również notowane na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w formie Amerykańskich Akcji Depozytowych.

Analiza spółki w celu zainwestowania w jej akcje

Istnieje kilka powodów, dla których warto zainwestować w British American Tobacco:

  • Firma utrzymuje pozycję nr 2 na amerykańskim i globalnym rynku tytoniowym, ustępując jedynie Philip Morris International. 
  • Pomimo spadku globalnego rynku tytoniowego w ciągu ostatniej dekady, marki Camel, Dunhill, Kent, Lucky Strike, Natural American Spirit, Newport, Pall Mall i Rothmans nadal generują zyski dla British American Tobacco.

Sprawozdanie finansowe za ubiegły rok

Mimo że w 2020 roku wolumen papierosów w grupie spadł o 6,5%, firma była w stanie odnotować stabilną sprzedaż dzięki podwyżkom cen. Firma British American Tobacco nie zrezygnowała z wyników i widząc spadek konsumpcji wyrobów tytoniowych w ciągu ostatniej dekady, zdywersyfikowała swoją działalność w kierunku e-papierosów (Vuse i Vype) oraz doustnych produktów tytoniowych (Epok, Lyft), aby stymulować wzrost gospodarczy i generować więcej źródeł przychodów.

Przewidywania

Firma ma długoterminowe prognozy, dążąc do tego, aby do 2030 roku doprowadzić do 50 milionów niepalących konsumentów.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!