Akcje Airbnb: historia i jak inwestować

Z pewnością słyszałeś o Airbnb, ale nie wiesz, jaka jest jego historia i jak inwestować w akcje. Dlatego w tym poście szczegółowo przedstawimy wszystkie informacje na ten temat.

Akcje Airbnb: historia i jak inwestować

Airbnb narodziło się w 2007 roku, kiedy to dwaj jego założyciele, Brian Chesky i Joe Gebbia mieszkający w San Francisco postanowili zaoferować rezerwację lub wynajem pokoi w mieszkaniach z wliczonymi usługami dla wielu osób, które nie miały możliwości rezerwacji hotelu w ostatniej chwili. Od tego roku dołączyło dużo gospodarzy, którzy dzielą się zakwaterowaniem z podróżnikami z całego świata.

Fundacja AirBed & Breakfast

W 2008 roku ci dwaj założyciele połączyli siły z Nathanem Blecharzy, byłym współlokatorem Briana Chesky'ego, aby założyć AirBed & Breakfast.

Postanowili więc poszukać finansowania na rozwój działalności i tak trafili do Y Combinator, amerykańskiej firmy specjalizującej się w finansowaniu startupów.

Platforma i aplikacja mobilna: Airbnb

W marcu 2009 r. ta platforma usługowa zdecydowała się zmienić nazwę na Airbnb.com, urozmaicając swoją ofertę o rezerwacje wynajmu domów, prywatnych pokoi i willi.

Przez lata Airbnb pozyskiwało fundusze i pieniądze od dużych firm, które pomogły ulepszyć stronę internetową i stworzyć aplikację mobilną.

Wreszcie, w 2020 roku, rozpoczęło się częściowe ożywienie w turystyce i gospodarce, które znacznie podupadły z powodu pandemii, co zmusiło Airbnb do potwierdzenia IPO w tym samym roku.

Model biznesowy Airbnb

Airbnb działa jako pośrednik: zajmuje się rezerwacjami, płatnościami i rozstrzyganiem sporów, a zarabia pobierając 3% prowizji od każdej rezerwacji gościa. Podobnie, w zależności od przepisów obowiązujących w danym kraju, mogą one nakładać lokalny podatek.

Akcjonariusze Airbnb

Lista udziałowców Airbnb jest długa:

  • Fundusze venture capital: Sequoia Capital, Greylock Partners, DST Global, Andreessen Horowitz i General Catalyst.
  • Zarządzanie aktywami: filie największych banków amerykańskich (JP Morgan, Citi Group, Morgan Stanley), Fidelity Asset Management, Apollo Global Management, T. Rowe Price, Oaktree Capital, Blackstone i Blackrock.
  • Państwowe fundusze majątkowe: Singapur Temasek, China CIC i Australian Government Future Fund.
  • Główni inwestorzy, tacy jak amerykański aktor Ashton Kutcher, założyciel Amazona Jeff Bezos, niemiecka grupa medialna Axel Springer, dyrektor generalny LVMH Luxury Bernard Arnault i dyrektor generalny Yelp Jeremy Stoppelman.

Jak inwestować w akcje Airbnb?

Istnieją dwa sposoby na zakup akcji Airbnb:

1. Tradycyjny sposób

2. W ten sposób kupisz akcje Airbnb w banku:

  • Otwierając rachunek papierów wartościowych (z opłatami)
  • Fizycznie kupując akcję ABNB i doliczając koszty aplikacji.

Ta opcja jest trudniejsza, ponieważ w niektórych krajach banki nie posiadają udziałów w Airbnb.

Kontrakty CFD

Druga metoda polega na korzystaniu z platform z zerową prowizją; w tym przypadku zysk pośrednika stanowi spread (różnica między ceną kupna a ceną sprzedaży).

Możesz handlować z kontraktami CFD (Contract For Difference) jako instrumentami finansowymi, regulowanymi na poziomie europejskim, które mają tę zaletę, że pozwalają na transakcje zarówno w przypadku wzrostu, jak i spadku cen.

Gdzie można kupić akcje Airbnb?

Jako nowa firma na rynku, istnieje niewiele regulowanych brokerów oferujących CFD na ABNB. Jednak dwaj najważniejsi brokerzy to:

eToro

Platforma ta jest certyfikowana i nie ma stałych kosztów. Jego interfejs jest idealny dla początkujących.

W ten sposób handluje się akcjami Airbnb:

Bezpośredni handel CFD: poprzez wybór akcji Airbnb w wyszukiwarce i ich zakup.

Copy trading: możliwość bezpośredniej interakcji z najlepszymi traderami na platformie,

OBRinvest

Jest to bardzo łatwa w użyciu platforma handlowa, która oferuje akcje Airbnb i w tym celu wystarczy przejść na stronę internetową i utworzyć konto.

Chciałbyś zainwestować teraz kiedy już znasz możliwości zakupu akcji Airbnb?


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!