Akcje Airbnb: historia i jak inwestować

Z pewnością słyszałeś o Airbnb, ale nie wiesz, jaka jest jego historia i jak inwestować w akcje. Dlatego w tym poście szczegółowo przedstawimy wszystkie informacje na ten temat.

Akcje Airbnb: historia i jak inwestować

Airbnb narodziło się w 2007 roku, kiedy to dwaj jego założyciele, Brian Chesky i Joe Gebbia mieszkający w San Francisco postanowili zaoferować rezerwację lub wynajem pokoi w mieszkaniach z wliczonymi usługami dla wielu osób, które nie miały możliwości rezerwacji hotelu w ostatniej chwili. Od tego roku dołączyło dużo gospodarzy, którzy dzielą się zakwaterowaniem z podróżnikami z całego świata.

Fundacja AirBed & Breakfast

W 2008 roku ci dwaj założyciele połączyli siły z Nathanem Blecharzy, byłym współlokatorem Briana Chesky’ego, aby założyć AirBed & Breakfast.

Postanowili więc poszukać finansowania na rozwój działalności i tak trafili do Y Combinator, amerykańskiej firmy specjalizującej się w finansowaniu startupów.

Platforma i aplikacja mobilna: Airbnb

W marcu 2009 r. ta platforma usługowa zdecydowała się zmienić nazwę na Airbnb.com, urozmaicając swoją ofertę o rezerwacje wynajmu domów, prywatnych pokoi i willi.

Przez lata Airbnb pozyskiwało fundusze i pieniądze od dużych firm, które pomogły ulepszyć stronę internetową i stworzyć aplikację mobilną.

Wreszcie, w 2020 roku, rozpoczęło się częściowe ożywienie w turystyce i gospodarce, które znacznie podupadły z powodu pandemii, co zmusiło Airbnb do potwierdzenia IPO w tym samym roku.

Model biznesowy Airbnb

Airbnb działa jako pośrednik: zajmuje się rezerwacjami, płatnościami i rozstrzyganiem sporów, a zarabia pobierając 3% prowizji od każdej rezerwacji gościa. Podobnie, w zależności od przepisów obowiązujących w danym kraju, mogą one nakładać lokalny podatek.

Akcjonariusze Airbnb

Lista udziałowców Airbnb jest długa:

  • Fundusze venture capital: Sequoia Capital, Greylock Partners, DST Global, Andreessen Horowitz i General Catalyst.
  • Zarządzanie aktywami: filie największych banków amerykańskich (JP Morgan, Citi Group, Morgan Stanley), Fidelity Asset Management, Apollo Global Management, T. Rowe Price, Oaktree Capital, Blackstone i Blackrock.
  • Państwowe fundusze majątkowe: Singapur Temasek, China CIC i Australian Government Future Fund.
  • Główni inwestorzy, tacy jak amerykański aktor Ashton Kutcher, założyciel Amazona Jeff Bezos, niemiecka grupa medialna Axel Springer, dyrektor generalny LVMH Luxury Bernard Arnault i dyrektor generalny Yelp Jeremy Stoppelman.

Jak inwestować w akcje Airbnb?

Istnieją dwa sposoby na zakup akcji Airbnb:

1. Tradycyjny sposób

2. W ten sposób kupisz akcje Airbnb w banku:

  • Otwierając rachunek papierów wartościowych (z opłatami)
  • Fizycznie kupując akcję ABNB i doliczając koszty aplikacji.

Ta opcja jest trudniejsza, ponieważ w niektórych krajach banki nie posiadają udziałów w Airbnb.

Kontrakty CFD

Druga metoda polega na korzystaniu z platform z zerową prowizją; w tym przypadku zysk pośrednika stanowi spread (różnica między ceną kupna a ceną sprzedaży).

Możesz handlować z kontraktami CFD (Contract For Difference) jako instrumentami finansowymi, regulowanymi na poziomie europejskim, które mają tę zaletę, że pozwalają na transakcje zarówno w przypadku wzrostu, jak i spadku cen.

Gdzie można kupić akcje Airbnb?

Jako nowa firma na rynku, istnieje niewiele regulowanych brokerów oferujących CFD na ABNB. Jednak dwaj najważniejsi brokerzy to:

eToro

Platforma ta jest certyfikowana i nie ma stałych kosztów. Jego interfejs jest idealny dla początkujących.

W ten sposób handluje się akcjami Airbnb:

Bezpośredni handel CFD: poprzez wybór akcji Airbnb w wyszukiwarce i ich zakup.

Copy trading: możliwość bezpośredniej interakcji z najlepszymi traderami na platformie,

OBRinvest

Jest to bardzo łatwa w użyciu platforma handlowa, która oferuje akcje Airbnb i w tym celu wystarczy przejść na stronę internetową i utworzyć konto.

Chciałbyś zainwestować teraz kiedy już znasz możliwości zakupu akcji Airbnb?

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Najlepszy broker do akcji zagranicznych
Inwestowanie w zagraniczne akcje stało się normą, podczas gdy jeszcze kilka lat temu wydawało się to niemożliwe. Obniżenie prowizji za zakup akcji na tych rynkach zwiększyło konkurencję dla inwestorów. W tym artykule przyjrzymy się, jaki jest najl...
Kalendarz dywidend
Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, to być może chcesz wiedzieć więcej o dywidendach i kiedy ...