5 wskazówek dotyczących inwestowania na giełdzie

Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na giełdzie, powinieneś wiedzieć, że inwestowanie w akcje wymaga pewnych wskazówek, aby odnieść sukces. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się jak lepiej inwestować na giełdzie. 

Inwestowanie na giełdzie: 5 wskazówek

Wykorzystując siłę rosnących spółek, inwestowanie na giełdzie może pomóc w budowaniu bogactwa. Wielu początkujących uważa, że wejście na giełdę jest zniechęcające pomimo potencjalnych zysków w dłuższej perspektywie. Jak więc dokładnie zacząć inwestować? Można to zrobić na kilka sposobów i jest to właściwie dość proste.

Najprostszym sposobem na zakup akcji, funduszy lub ETFów jest otwarcie internetowego konta maklerskiego. Można również, za rozsądną opłatę, zatrudnić profesjonalistę do zarządzania portfelem, jeśli nie czujesz się komfortowo aby inwestować na własną rękę. W obu przypadkach można inwestować w akcje online z niewielką ilością pieniędzy i zacząć inwestować od razu.

Nie musisz wiedzieć wiele o inwestowaniu, aby rozpocząć działalność na giełdzie. Oto jak.

1. Kapitał

Kwota pieniędzy do inwestowania nie ma znaczenia, to, co trzeba pamiętać, że ta suma przeznaczona nie będzie potrzebne w przyszłości, czyli w przypadku strat nie dojdzie do nierównowagi finansowej.

Zaleca się, aby w pierwszych inwestycjach wykorzystywać niewielki kapitał i zawsze dokonywać wstępnej kalkulacji, jak na ewentualny zysk z transakcji wpłyną pobierane prowizje.

Rodzaje inwestycji

Aby określić, jak dużo kapitału zainwestować, musisz wiedzieć, czym są inwestycje o stałym i zmiennym dochodzie:

– Fixed income: to te, które gwarantują Ci pewien procent zysku (zalecane dla początkujących inwestorów).

Niektóre inwestycje o stałym dochodzie to CDT, dłużne obligacje korporacyjne i obligacje rządowe lub publiczne.

– Zmienny dochód: ten rodzaj inwestycji wymaga większego ryzyka niż poprzednie.

Niektóre inwestycje kapitałowe to zakup udziałów w spółkach prywatnych, fundusze inwestycyjne i instrumenty pochodne.

2. Zdobywanie wiedzy

Początkujący inwestor może posiadać bardzo słabą wiedzę na temat rynku akcji, jednak istnieje kilka alternatyw, które pomogą mu uzyskać poradę, jak inwestować na giełdzie.

Podobnie, przed inwestowaniem na giełdzie trzeba mieć odpowiedź na następujące pytania:

– Jak dużo pieniędzy chcesz zainwestować?

– Jak długo jesteś gotów utrzymać inwestycję?

– Jaki procent strat jesteś w stanie zaakceptować?

3. Prowizje, które będą pobierane od użytkownika

Jeśli zaczniesz inwestować na giełdzie, musisz przeznaczyć niewielkie kwoty, z którymi będziesz znał wpływ i opłacalność prowizji związanych z inwestycją.

Poniżej przedstawiamy rodzaje pobieranych prowizji:

Kupno i sprzedaż

Prowizje za kupno i sprzedaż papierów wartościowych są zazwyczaj ustalane procentowo od kwoty transakcji i zależą od pośrednika. W tym przypadku należy wiedzieć, że jedna część prowizji jest pobierana przez brokera, a druga przez giełdę, na której handluje się danym papierem wartościowym.

Przechowywanie papierów wartościowych

Opłaty te są opłatami pobieranymi przez powiernika za koszt przechowywania akcji w portfelu i są obliczane na podstawie rzeczywistej wartości każdej akcji.

Opłaty za odbiór dywidendy

Za każdym razem, gdy pobierana jest dywidenda od akcji, podmiot musi pobrać opłatę w wysokości procentowej, która różni się w zależności od brokera lub pośrednika.

4. Wybór brokera

Aby inwestować na giełdzie będziesz potrzebował „brokera” lub „maklera giełdowego”, który należy do agencji lub instytucji finansowej, która działa jako pośrednik w zakupie i sprzedaży akcji.

Istotne jest, aby zawsze wybierać odpowiednio regulowanego brokera, należy również ocenić usługi, które broker oferuje i koszt prowizji, które pobierają.

Jeśli chodzi o platformy tych brokerów, sprawdź, czy mają one ewolucję portfela w czasie rzeczywistym, dzięki czemu możesz być informowany o operacjach i zmianach wskaźników.

5. Dywersyfikacja

Dywersyfikacja jest doskonałym narzędziem inwestycyjnym, które pomoże Ci zmniejszyć zmienność Twojego portfela i uzyskać bardziej zróżnicowany portfel inwestycyjny, który lepiej reaguje na różne sytuacje rynkowe.

Pamiętaj, aby przestrzegać tych 5 wskazówek, które pozwolą inwestować na giełdzie w sposób bezpieczny i zorganizowany. Przeczytaj również nasz artykuł z 10 wskazówkami inwestycyjnymi.

Co trzeba zrobić żeby inwestować na giełdzie?

Możesz otworzyć konto u brokera online lub zatrudnić profesjonalistę. Trzecią opcją jest skorzystanie z usług robodoradcy. Inwestowanie w fundusze indeksowe, ETFy i fundusze inwestycyjne może odbywać się przy stosunkowo niewielkich kwotach. Dzięki niskim minimom inwestycyjnym, zerowym prowizjom i udziałom frakcyjnym, inwestorzy mogą teraz inwestować z mniejszymi kwotami niż kiedykolwiek wcześniej.

Kto może inwestować na giełdzie?

Każdy kto ma ukończone 18 lat. W dzisiejszych czasach większość brokerów oferuje konta z zerową minimalną wpłatą. Niektórzy oferują nawet handel frakcyjny, który pozwala na inwestowanie małych kwot zamiast pełnej ceny akcji.

Ile można zarobić na giełdzie?

W porównaniu z kontami bankowymi i obligacjami, giełda zwraca średnio 10% rocznie. Często zdarza się, że inwestorom nie udaje się zarobić tych 10%, po prostu dlatego, że nie inwestują długoterminowo. Można zbudować spory majątek poprzez regularne inwestowanie na giełdzie. Odpowiednia strategia jest niezbędna aby zacząć inwestować na giełdzie.

Przcezytaj również:

Chcesz zacząć inwestować na giełdzie? Sprawdź nasze rekomendacje:

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€0.00

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły