10 wskazówek inwestycyjnych dla początkujących

Jeśli zastanawiasz się nad inwestowaniem, prawdopodobnie nie jesteś pewien, jak zacząć i w co powinieneś inwestować. Świat finansów może być trudny do zrozumienia dla początkującego inwestora, dlatego postanowiliśmy zebrać 10 wskazówek dotyczących inwestowania dla początkujących, aby pomóc Ci ruszyć z miejsca w świecie inwestowania.

10 wskazówek inwestycyjnych dla początkujących

1. Poznaj swoją sytuację finansową 

Zanim zaczniesz inwestować, upewnij się, że masz dostępne środki na ten cel. Dobrą zasadą jest posiadanie niewielkiego zadłużenia lub jego brak oraz posiadanie funduszu awaryjnego. Najlepiej, aby kwota funduszu awaryjnego nie była mniejsza niż wydatki na pokrycie podstawowych potrzeb przez okres sześciu miesięcy. Jeśli spełniasz te wymagania i masz solidne podstawy finansowe, możesz być gotowy do rozpoczęcia inwestowania.

Oszczędzanie pieniędzy i inwestowanie są ze sobą ściśle powiązane. Aby inwestować pieniądze, trzeba najpierw trochę zaoszczędzić. Zajmie to o wiele mniej czasu niż myślisz, a możesz to zrobić bardzo małymi krokami.

2. Poznaj samego siebie

Jaką stratę jesteś w stanie ponieść? Czy są to naprawdę dodatkowe pieniądze, które nie są Ci potrzebne przez jakiś czas? W jakim celu inwestujesz? Czy jest to inwestycja krótkoterminowa, czy długoterminowa? Ogólna zasada mówi, że w przypadku krótszych terminów należy wybierać mniej zmienne i „bezpieczniejsze” inwestycje, takie jak obligacje lub inne instrumenty o stałym dochodzie. W przypadku dłuższych okresów, powyżej pięciu lat, dobrze jest inwestować w akcje.

Dość prostym wzorem, według którego można określić swój poziom ryzyka, jest reguła 120. Równanie to zakłada, że młodszy inwestor ma większą zdolność do radzenia sobie z ryzykiem niż starszy, a więc zakłada, że poziom ryzyka maleje wraz z wiekiem. Przyjrzyjmy się przykładowi. Inwestor w wieku 35 lat powinien mieć 85% (120-35= 85) portfela w akcjach, a pozostałe 15% w obligacjach, podczas gdy 70-latek powinien mieć 50% (120-70= 50) w akcjach, a resztę w obligacjach. W ten sposób, z każdym mijającym rokiem, procent zainwestowany w akcje spada o 1%. 

3. Nie inwestuj w rzeczy, o których nie masz pojęcia

Liczba produktów finansowych oferowanych na rynku jest nieskończona, od akcji do kontraktów terminowych, instrumentów pochodnych, opcji itp. Czy naprawdę rozumiemy wszystkie te instrumenty? Jednym z przykazań przed rozpoczęciem inwestowania jest dobre poznanie charakterystyki produktu, w który chcemy zainwestować, jego horyzontu czasowego, związanego z nim ryzyka, waluty i rynku, na którym jest przedmiotem obrotu. Choć może to brzmieć jak zdrowy rozsądek, zdziwiłbyś się, jak łatwo jest wpaść w pułapkę, gdy rachunki migają ci przed oczami. Ślepe podążanie za stadem może przynieść Ci złoto, ale prawdopodobnie stracisz pieniądze, zanim wygrasz. 

4. Zestawianie informacji pochodzących z oficjalnych źródeł

Tego typu decyzje należy podejmować spokojnie i z chłodnym umysłem, zestawiając informacje z różnych źródeł. Na stronie CNMV można zapoznać się z oficjalnymi prospektami funduszy, IPO, istotne fakty, raporty półroczne, informacje finansowe, itp. 

5. Dywersyfikacja

Rynek podlega ciągłym wahaniom w górę i w dół. Aby nie stracić zbyt wiele pieniędzy, gdy akcje spadają, upewnij się, że masz zdywersyfikowany portfel. W ten sposób, będziesz miał kilka akcji, które rosną, nawet gdy inne spadają. Dywersyfikacja w zakresie aktywów, sektorów i regionów. 

6. Dokonywanie regularnych wpłat

Inwestuj systematycznie, dokonując regularnych, niewielkich wpłat, aby zabezpieczyć się przed wahaniami rynku i czerpać korzyści z odsetek składanych. Chodzi o to, aby budować i gromadzić swój majątek stopniowo, w ustalony wcześniej sposób, co oznacza mniejszy wysiłek, aby osiągnąć wyznaczony cel. W tym miejscu pojawia się również koncepcja oszczędzania z wyprzedzeniem, kontrolując, ile i na co oszczędzać. 

7. Przyjrzyj się prowizjom

Inwestowanie wiąże się z pewnymi kosztami. Fundusze inwestycyjne pobierają opłaty roczne w wysokości około 1%. Oznacza to, że stracisz 1% zysków, niezależnie od tego, czy wyniki funduszu były pozytywne czy negatywne. Kontrola wydatków jest głównym czynnikiem determinującym przyszłe zyski w długim okresie. Rankia przygotowała narzędzie, dzięki któremu możesz maksymalnie obniżyć opłaty za portfel funduszy. Abyśmy mogli poprawnie przeprowadzić analizę, musisz podać nam fundusze, które wchodzą w skład Twojego portfela inwestycyjnego, a my zaproponujemy Ci najtańszą klasę funduszu. Zdziwisz się, ile możesz zaoszczędzić! 

8. Kontroluj swoje emocje

Największą przeszkodą w wygrywaniu na rynku finansowym jest niezdolność do kontrolowania swoich emocji i podejmowania logicznych decyzji. W krótkim okresie ceny spółek odzwierciedlają połączone emocje całej społeczności inwestycyjnej. Gdy większość inwestorów ma obawy co do spółki, jej cena akcji prawdopodobnie spada, natomiast gdy mają oni pozytywne oczekiwania co do przyszłości spółki, jej cena akcji ma tendencję do wzrostu.  Te krótkoterminowe ruchy są napędzane plotkami, spekulacjami, nadziejami, emocjami, a nie logiczną i systematyczną analizą aktywów, zarządzania i perspektyw spółki. 

9. Studiuj i informuj się 

Zawsze dobrze jest być na bieżąco z tym, co dzieje się na rynkach. W Rankia znajdziesz poradniki, fora, blogi, które pomogą Ci uczyć się od 0 i być świadomym trendów rynkowych. Posiadamy również profesjonalnych forumowiczów, którzy chętnie udzielają porad, dzielą się swoim doświadczeniem, rozwiewają wątpliwości, itp. A tutaj możesz przeczytać nasz artykuł o tym jak wybrać brokera.

10. Udaj się do doradcy, który pomoże Ci w podjęciu decyzji.

Inwestowanie to nowa umiejętność. Potrzeba czasu i wysiłku, aby przeczytać, zbadać i znaleźć bezpieczną ścieżkę. Możesz uczyć się na własnych błędach, ale czasami potrzebujesz doradcy finansowego, który pomoże Ci uniknąć błędów i uzyskać jak najwięcej korzyści z inwestycji. 

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły