10 najbardziej znanych marek na świecie, które weszły na giełdę

Jedną z najbardziej znanych metod szacowania wartości ekonomicznej przedsiębiorstwa jest kapitalizacja rynkowa. Zasadniczo, wartość jest wynikiem ceny akcji zwykłej (notowanej na giełdzie) pomnożonej przez liczbę akcji pozostających w obrocie. Zbadajmy 10 najbardziej znanych marek na świecie, które są notowane na giełdzie.

znane marki

10 najbardziej znanych marek na świecie, które weszły na giełdę

Ze skumulowaną wartością ponad 11,32 biliona dolarów (system amerykański), są to największe na świecie firmy według kapitalizacji rynkowej na dzień 24 maja 2021 r:

 • Apple (2,19 bln USD)
 • Microsoft (1,88 biliona dolarów)
 • Amazon (1,63 biliona dolarów)
 • Alphabet (1,57 biliona dolarów)
 • Facebook (914 mld USD)
 • Tencent (735 mld USD)
 • Berkshire Hathaway (659 mld USD)
 • Taiwan Semiconductor (587 mld USD)
 • Alibaba Group (572 mld USD)
 • Tesla Inc (567 mld USD)

Apple (AAPL)

Apple jest firmą technologiczną z siedzibą w Cupertino, w Kalifornii. Firma została założona w 1976 roku przez Steve’a Jobsa, Steve’a Wozniaka i Ronalda Wayne’a i początkowo skupiała się na produkcji komputerów. Od tego czasu jej oferta poszerzyła się o flagowe produkty, takie jak iPhone, inteligentne akcesoria (wearables), takie jak słuchawki Airpods, których przychody w 2020 roku przekroczyły te odnotowane przez Netflix i Uber. Firma, kierowana przez Tima Cooka (CEO), utrzymuje również dobry udział w rynku dzięki takim usługom jak iTunes, Apple Music i Apple Pay.

2 sierpnia 2018 roku Apple stało się pierwszą firmą, która osiągnęła kapitalizację rynkową ponad 1 biliona dolarów (system amerykański) handlując w przedziale 50 dolarów za akcję, a jej akcje w ciągu dekady zyskały na wartości prawie 1000%.

Microsoft (MSFT)

Microsoft jest firmą technologiczną z siedzibą w Redmond w stanie Waszyngton. Firma została założona przez Billa Gatesa i Paula Allena w 1975 roku jako producent oprogramowania, choć od tego czasu linia produktów rozszerzyła się o sprzęt komputerowy. Jej najbardziej znane produkty software’owe to Microsoft Windows i pakiet Office, a sprzętowe to konsole Xbox i tablety Surface.

Microsoft niezmiennie plasuje się wśród 10 największych firm na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, a cena akcji w ciągu ostatniej dekady wzrosła o około 10-20% (stan na 25 maja 2021 r.).

Amazon (AMZN)

Amazon jest firmą zajmującą się handlem elektronicznym i przetwarzaniem danych w chmurze z siedzibą w Seattle w stanie Waszyngton. Założona w 1994 roku, firma koncentrowała się wyłącznie na sprzedaży książek. Od tego czasu asortyment produktów rozszerzył się do tego stopnia, że obecnie nieformalnie nazywany jest „sklepem ze wszystkim”. Założyciel firmy Jeff Bezos zostanie prezesem wykonawczym, a Andy Jassy obejmie stanowisko dyrektora generalnego w trzecim kwartale 2021 roku.

W ciągu ostatniej dekady akcje Amazona zwiększyły swoją wartość prawie 17-krotnie i o ponad 1570%. Firma stała się drugą, która osiągnęła wycenę 1 biliona dolarów, gdy po raz pierwszy osiągnęła tę liczbę we wrześniu 2018 roku.

Alphabet (GOOGL)

Firma Alphabet powstała w wyniku restrukturyzacji Google Inc. w 2015 roku, a jej siedziba mieści się w Mountain View w Kalifornii. Jest spółką matką Google (oferującą tytułową wyszukiwarkę i YouTube), a także posiada mniej znane spółki zależne, w tym:

 • X: jest firmą badawczo-rozwojową pracującą nad projektami typu „moonshot”, których celem jest rozwój technologii transformacyjnych, takich jak autonomiczne samochody i Google Glass
 • CapitalG: jest firmą inwestycyjną w późnym stadium rozwoju, która zainwestowała w takie firmy jak Snap Inc, Lyft, Stripe i AirBnb.
 • GV: jest firmą venture capital, która inwestuje w firmy typu startup.

Facebook (FB)

Facebook Inc. jest firmą świadczącą usługi w zakresie mediów społecznościowych i sieci społecznościowych z siedzibą w Menlo Park w Kalifornii. Firma została założona w 2004 roku przez Marka Zuckerberga, który pozostaje jej dyrektorem generalnym.

Facebook miał ponad 2,8 mld aktywnych użytkowników do końca 2020 r., co odpowiada ponad jednej trzeciej światowej populacji. Firma prowadzi również inne platformy mediów społecznościowych, takie jak Instagram i WhatsApp.

Tencent Holdings Limited (TCEHY)

Tencent Holdings Limited jest chińską spółką holdingową z siedzibą w dzielnicy Nanshan, Shenzhen. Została założona w 1998 roku przez Zhang Zhidong, Xu Chenye, Chen Yidan, Zeng Liqing i Ma Huateng. Ten ostatni pozostaje prezesem i dyrektorem generalnym.

Spółki zależne firmy Tencent obejmują szeroki zakres branż, ponieważ jej spółki portfelowe są zaangażowane w wiele różnych sektorów. Należą do nich m.in. handel elektroniczny, media społecznościowe, gry wideo, usługi finansowe, sztuczna inteligencja i przetwarzanie w chmurze.

Berkshire Hathaway (BRK.A/BRK.B)

Berkshire Hathaway jest spółką holdingową z siedzibą w Omaha, Nebraska. Firma rozpoczęła swoją działalność w 1839 roku jako Valley Falls Company, producent tekstyliów, a w 1955 roku, po kilku fuzjach, zmieniła nazwę na Berkshire Hathaway. W połowie lat 60. kupił ją Warren Buffett, który do dziś jest prezesem firmy.

Firma nie produkuje tekstyliów od lat 80-tych, ponieważ Buffett przekształcił ją w biznes inwestycyjny. Obecnie jest właścicielem między innymi GEICO, Dairy Queen, BNSF Railway i Fruit of the Loom. Posiada również udziały w wielu firmach, w tym Apple, American Express, Coca Cola i Amazon.

Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC)

Firma Taiwan Semiconductors Manufacturing (TSMC) została założona w 1987 roku przez Morrisa Changa na Tajwanie, gdzie znajduje się jej główna siedziba i centrala operacyjna. Firma TSMC zajmuje się przede wszystkim produkcją i sprzedażą układów scalonych i półprzewodników, a także rozwojem technologii 5G, między innymi. Zastosowanie jej produktów jest różnorodne, obejmuje komputery, systemy komunikacyjne, urządzenia przemysłowe i elektronikę, od telewizorów i aparatów fotograficznych po konsole do gier.

Taiwan Semiconductors, notowana na Tajwańskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (TWSE) od 1994 roku, zadebiutowała jako ADR na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (NYSE) w 1997 roku i jest obecnie kierowana przez C. C. Wei (CEO). Od maja 2011 roku akcje TSMC zyskały na wartości ponad 1090%. Przez jedenaście lat z rzędu firma odnotowywała rekordowe przychody, wzrastając o 31,4% rok do roku, co znacznie przewyższa ogólny wskaźnik dla branży wynoszący 10%.

Alibaba Group (BABA)

Alibaba Group to chińska firma oferująca szeroki zakres usług internetowych B2B, B2C i C2C. Firma została założona przez Jacka Ma, który pozostaje jej prezesem wykonawczym, a kieruje nią dyrektor generalny Daniel Zhang. Siedziba firmy znajduje się w Hangzhou, Zheijang.

Konglomerat, choć znany głównie z hurtowej strony internetowej alibaba.com, oferuje również usługi sprzedażowe. Alibaba stała się jedną z najbardziej wartościowych firm na świecie, a od debiutu giełdowego we wrześniu 2014 roku jej akcje zyskały na wartości 126%.

Tesla (TSLA)

Tesla Motors to amerykańska firma założona w 2003 roku, która początkowo skupiała się na rynku pojazdów elektrycznych. Obecnie projektuje, opracowuje i produkuje pojazdy elektryczne z możliwością samodzielnej jazdy, a także produkty do magazynowania i wytwarzania energii słonecznej. Pod kierownictwem dyrektora generalnego Elona Muska, Tesla stała się pionierem w branży motoryzacyjnej.

Tesla jest liderem w branży pojazdów elektrycznych z ponad 1 mln sztuk wyprodukowanych do 2020 roku. Do tej pory kapitalizacja rynkowa spółki wynosi 596,42 mld USD. Toyota – jej najbliższy konkurent – wyceniana jest na mniej niż połowę tej kwoty (230,48 mld USD). Co więcej, kapitalizacja rynkowa Tesli przewyższa kapitalizację dużych graczy w branży: Volkswagena, BYD, GM, Daimlera, BMW i NIO.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Czym są złożone instrumenty finansowe?
Produkty inwestycyjne to fundusze inwestycyjne, papiery wartościowe w formie akcji, papiery wartościowe o stałym dochodzie, instrumenty pochodne, produkty strukturyzowane itp. W ostatnich latach byliśmy świadkami znacznego wzrostu liczby coraz bar...