10 lekcji od Warrena Buffetta i Charliego Mungera

Czy wiesz, że Warren Buffett i Charlie Munger urodzili się mniej niż milę od siebie, ale dzięki zbiegowi okoliczności nie spotkali się aż do dorosłości.

W dzisiejszym artykule przedstawiamy Państwu zbiór 10 myśli Charliego Mungera i Warrena Buffetta z ich ostatniego wywiadu dla CNBC.

Historia przyjaźni Warrena Buffetta i Charliego Mungera

Przyjaciele od ponad sześciu dekad, partnerzy biznesowi od ponad pięciu, twórcy największej na świecie firmy Berkshire Hathaway.

Ale jak doszło do spotkania tych dwóch legend świata inwestycji?

Buffett po raz pierwszy usłyszał o Mungerze w latach 50-tych, kiedy ten odwiedzał kilku lekarzy w Omaha.

Był tam zdumiony, że para była skłonna dać mu prawie 100 tys. dolarów (kiedy Buffett zarządzał mniej niż 500 tys. dolarów), ponieważ przypominał im niejakiego Charliego Mungera. Buffett pomyślał: Cóż, nie wiem kim jest Charlie Munger, ale lubię go.

Medyczna para połączyła się ponownie, gdy w 1959 r. zmarł ojciec Charliego i przeniósł się z powrotem do Omaha. Jego matka tam mieszkała i Davisowie połączyli ich ponownie. Zorganizowali przyjęcie, na którym Charlie tarzał się po podłodze, śmiejąc się z własnych żartów. Buffett pomyślał: „Nie znajdę drugiego takiego faceta”.

Z odległości 1500 mil duet ten zbudował Berkshire Hathaway z pojedynczej fabryki włókienniczej do wartego 650 miliardów dolarów behemota, prowadząc firmy od operatora kolejowego Burlington Northern Santa Fe i firmy ubezpieczeniowej Geico do Fruit of the Loom, Dairy Queen i Clayton Homes oraz zarządzając wartym 300 miliardów dolarów portfelem akcji takich firm jak Apple, Bank of America i Coca Cola.

Buffett, lat 90, jest człowiekiem wielu słów, a Munger, lat 97, jest człowiekiem mniejszej liczby słów, ale jego słowa są ostrzejsze.

Przyjrzyjmy się głównym refleksjom, które pozostały po jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzielili razem ci wielcy inwestorzy.

Refleksje Buffetta i Mungera

1- Co sądzisz o sprawie Archegos Capital?

Kilka miesięcy temu opowiedzieliśmy o przypadku Billa Hwanga i upadku jego rodzinnego biura, które działało w oparciu o dźwignię finansową w zakresie technologii i chińskich akcji, generując miliardowe straty dla dużych banków inwestycyjnych, co wywołało napiętą debatę w branży.

Munger komentuje to w następujący sposób:

„Myślę o tym, jak bardzo było to głupie. I oczywiście głównym problemem było przyciąganie bardzo łatwych pieniędzy, które płacił mu idiota, będący pierwszym maklerem idioty.”

Wyszedł z najbardziej szalonej części branży funduszy hedgingowych, został jednak skazany za wykorzystywanie poufnych informacji.

Wszyscy krzyczeli na niego: „To oszust. Głupiec.” A oni nie słuchali. Pomyśleli: „Tu są łatwe pieniądze, oszuści i głupcy”.

„Dawno temu nauczyliśmy się, że nie można robić dobrych interesów ze złym człowiekiem. Zapomnij o tym. Teraz, jeśli myślisz, że możesz wypracować umowę, która będzie działać przeciwko złej osobie, wygrasz. Berkshire Hathaway jako podmiot, ani ja osobiście, nie chcemy spędzić życia na robieniu tego typu rzeczy. Poza tym, źli ludzie wygrywają. Znają więcej gier. Może w końcu przegrają, ale to nie jest sposób na spędzenie życia.”

Jest on również bardzo krytyczny wobec Credit Suisse:

„Tak, oni wszyscy byli głupcami. Ale Credit Suisse udało się być największym głupcem z nich wszystkich.”

2- Czy organy regulacyjne powinny ograniczać dźwignię finansową?

Prawie 13 lat po Wielkim Kryzysie Finansowym powraca debata na temat tego, czy regulacje finansowe są wystarczające, aby kontrolować ryzyko systemowe, które tworzą wysoko lewarowane instytucje i miliony osób handlujących produktami spekulacyjnymi.

Buffett zastanawia się:

„Cóż, jest taka stara historia o tych wszystkich bankach, które myślą, że dobrze sobie radzą. To dwóch facetów walczących na noże. Jeden facet bierze duży zamach, a drugi mówi: „Spudłowałeś”. A facet mówi: „Poczekaj, aż spróbujesz się ruszyć”.”

Teraz muszą zmienić prawo. Ale, oczywiście, jeśli prowadzisz salon gier, chcesz, aby duzi gracze obstawiali bardziej wściekle. I to jest właśnie to, na co handel pozwalał ludziom. To był wielki błąd.

Stworzyło to wiele nieszczęść.

„Ludzie, którzy zarabiają na tym irracjonalnym przedłużaniu kredytu, popierają go, a nikt nie wypowiada się przeciwko niemu.”

„Ostatnim razem była to najgorsza depresja w świecie anglojęzycznym w historii. To właśnie było potrzebne, aby uzyskać ostatnią korektę. Ja na pewno tego nie chcę.”

3- Co sądzisz o sporze Jack Ma – Komunistyczna Partia Chin?

Munger zaskoczył kilka miesięcy temu, ujawniając dużą inwestycję i zaangażowanie w Alibabę, chińskiego giganta e-commerce. W ostatnich miesiącach o tej firmie było głośno w związku z anulowaniem jej działu finansowego Ant Group przez chińskich regulatorów oraz sporem Jacka Ma z Partią Komunistyczną.

Munger zaskoczył wszystkich, broniąc chińskiego rządu i oskarżając Jacka Ma o zachęcanie do „shadow banking” i nadużyć poprzez wyjście z firmy.

„Jack Ma jest jednym ze swingersów. Regulator powiedział więc po prostu: Do diabła z tym.”

„W zasadzie Jack Ma wygłosił przemówienie, kiedy powiedział do państwa jednopartyjnego,

„Jesteście bandą idiotów. Nie wiecie, co robicie. Ja wiem, co robię, i zamierzam robić to lepiej”.

Komuniści postąpili słusznie. Zadzwonili do Jacka Ma i powiedzieli mu: „Nie zrobisz tego”.

Wiem, ale nie chcesz, żeby ktokolwiek się ruszał. Banki mają domyślną gwarancję rządu, a nie chcesz pozwolić komuś takiemu kierować bankiem. Pozwól im robić coś innego.

Obie grupy chcą więcej władzy, bogaci chcą więcej władzy.

„Zgadzam się z Jaime Dimonem, uważajcie na fintechy, które działają jak banki, ale nimi nie są.”

4- Co sądzisz o modelu Robinhood?

Fenomen Robinhooda i jego milionów klientów handlujących „bez prowizji” i podgrzewających różne akcje po spekulacyjnych wycenach był czymś, przeciwko czemu wypowiedziało się kilku ważniaków z branży.

Munger w swoim bardzo bezpośrednim języku stwierdza następujące:

„Robinhood jest nikczemny, to salon gier maskujący się jako szanowany biznes.

A oni mówią ludziom, że nie płacą prowizji, gdy prowizje są po prostu ukryte w handlu. To w zasadzie obskurna, niegodna zaufania operacja. A interesujące jest to, że niektórzy dobrzy ludzie, których chętnie miałbyś w swojej rodzinie, poparli to.”

Buffett:

„Zamiast zachęcać ludzi do kupowania bardzo, bardzo, bardzo, bardzo, bardzo taniego funduszu indeksowego i trzymania go przez 50 lat – gwarantuję Ci, że nie pójdziesz tam i nie otrzymasz takiej porady. Zamiast tego udzielą Ci porad, jak handlować opcjami.”

5- Czego nauczyli się na własnych błędach?

Mimo że są najlepszymi inwestorami w historii, popełnili dziesiątki błędów.

„Nauczyliśmy się, że jeśli jest jasne, że coś jest nie tak, to trzeba to szybko naprawić. Sprawy nie polepszają się, gdy czekasz.”

6- Jakich wartości nauczyłeś się w swojej karierze?

W branży wstrząsanej skandalami, dobrze jest posłuchać dwóch osób o największych wartościach. Można zarabiać pieniądze, ale nie za wszelką cenę i nie kosztem wszystkich.

Buffett:

„Dawno, dawno temu, ludzie nawet o tym nie wiedzą, ale byliśmy właścicielami dwóch małych firm ubezpieczeniowych w Berkshire, które upadały, a my nie pozwoliliśmy im upaść. To znaczy, mogliśmy odejść i zostawić pieniądze, ponieważ były to oddzielne firmy. I nie odeszliśmy. I nie spędziliśmy naszego życia na poszukiwaniu sposobów na wyjście z długów i nie szukaliśmy sposobów na wykorzystanie pożyczkodawców. To po prostu nie jest nasza gra. Jeśli mamy dług, to go spłacamy.

To jest sposób myślenia naszych rodziców. Kto do diabła wie, skąd dokładnie czerpiesz swoje wartości, ale zasadniczo masz kilku ludzi, którzy są dla Ciebie nauczycielami w życiu i nie są to nauczyciele formalni.

A najważniejszymi osobami są zdecydowanie Twoi rodzice. Nigdy w życiu nie słyszałem, żeby mój tata powiedział do mnie: „Upewnij się, że spłacisz wszystkie swoje długi”.

Są w życiu ludzie, których nie chcesz rozczarować. Chcesz mieć ludzi, którzy czynią Cię lepszym człowiekiem. I Charlie robi to dla mnie teraz, ale mój tata robił to dla mnie od samego początku.”

7- W jaki sposób wybierają Państwo partnera biznesowego?

Jedną z korzyści, o której mało się mówi w sukcesie każdego biznesu jest dobór dobrych partnerów biznesowych, którzy pokonają trudności, jakie stawia przed nami droga, a także dobre uzupełnienie w procesie podejmowania decyzji.

Buffett zastanawia się nad swoją relacją z Mungerem

„Najlepiej jest wiązać się z ludźmi, którzy są lepsi od Ciebie.

Kiedy poznałam Charliego, po kilku minutach w restauracji, wiedziałam, że ten facet będzie w moim życiu na zawsze. To znaczy, mieliśmy się razem dobrze bawić. Chcieliśmy razem zarobić pieniądze. Mieliśmy pomysły dla siebie nawzajem. Mieliśmy się zachowywać lepiej niż gdybyśmy się nie spotkali.

Moglibyśmy się związać z ludźmi, których naprawdę lubimy w życiu. Cóż, to jeden z luksusów życia.”

8- Co sądzisz o Zoomie?

Jedną z kwestii, w której prezentują Państwo różne punkty widzenia, jest wpływ narzędzi technologicznych w nadchodzącym świecie i ich przydatność dla branży finansowej.

Munger:

„Używam Zoomu co najmniej trzy razy dziennie. Przeprowadziłem transakcję w Australii. Myślę, że Zoom zostanie na dłużej. Zapewnia to dużą wygodę.

Cóż, myślę, że wiele podróży służbowych już nigdy nie powróci. Myślę, że firmy będą organizować jedno lub dwa spotkania w roku osobiście, a resztę w Zoomie. I myślę, że tak już zostanie.”

Buffett:

„Zoom jest szczególnie przydatny, jeśli masz 97 lat i nie chcesz się ruszać. Ale Charlie i ja dużo rozmawialiśmy od czasu wybuchu pandemii i nie rozmawialiśmy jeszcze o Zoomie.

Nie widzę w tym żadnej zalety, robiłem to raz czy dwa, a oni mieli cały ekran ludzi, którzy w moim odczuciu nie dodawali nic do doświadczenia. Wolałbym mieć nogi na biurku.

9- Co Cię zaskoczyło w tej pandemii?

Kwestia zdrowia na zawsze zmieniła świat. Wszyscy wyciągnęliśmy wnioski, a Buffett zapytany o to, jak to na nich wpłynęło, odpowiada:

„Nauczyłem się, że ludzie nie wiedzą tak dużo, jak im się wydaje. Ale to, czego dowiadujemy się najwięcej, to fakt, że pandemia nadchodziła i że nie jest to najgorsza pandemia, jaką można sobie wyobrazić. Społeczeństwo musi się przygotować na rzeczy, które są odległe, ale są możliwe i wydarzą się prędzej czy później. Będzie kolejna pandemia, wiemy o tym, wiemy, że istnieje zagrożenie jądrowe, chemiczne, biologiczne, a teraz także cybernetyczne.

I to prawda, że robimy z tym pewne rzeczy, ale nie jest to coś, z czym społeczeństwo wydaje się być w stanie całkowicie sobie poradzić. Zagrożenie cybernetyczne dopiero się zaczęło, a wystarczy spojrzeć na szkody, które już zostały wyrządzone. Charlie i ja mieliśmy dużo szczęścia pod wieloma względami. Ale największym szczęściem było znaleźć się w tym czasie i miejscu.”

„Jak upewnić się, że ludzkość, za 50, 100 czy 200 lat od teraz, będzie mogła cieszyć się niewiarygodnie lepszym życiem, nie rujnując go?”

10- Jak opisałby Pan Berkshire Hathaway i swoje doświadczenie w zarządzaniu?

60 lat później nadszedł czas na podsumowanie, a kto lepiej niż jego twórcy może określić, czym Berkshire było dla nich i jakie są klucze do jego sukcesu.

Munger:

„Przypadkowo stworzyliśmy bardzo interesujący eksperyment, jak dobrze można zarządzać naprawdę dużym miejscem, na bardzo niebiurokratycznych zasadach, z ekstremalną decentralizacją. Jesteśmy jak poligon doświadczalny dla ekstremalnych rozwiązań, jakie można zastosować. I powiedziałbym, że jak na razie działa to najlepiej. Mamy więcej zalet niż wad z naszego zarządzania „hands-off”.

Jest to pożyteczny eksperyment, który przeprowadziliśmy, i przewiduję z całą pewnością, że pewnego dnia ktoś odkryje, że część tej głupiej biurokracji można wyeliminować i będzie nam się żyło lepiej. Być może stworzyliśmy decentralizację, ponieważ odpowiadała naszej naturze.”

Buffett:

„W scentralizowanej firmie odszedłbym z pracy. Albo by mnie wylali. Nie, wolałbym, wolałbym być w celi z ciekawymi ludźmi. No wiesz, i mieć dużo materiałów do czytania”.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły